HR

Aktualnosti

Objavljeno: 17.04.2014.

Misa Večere Gospodnje u zagrebačkoj prvostolnici


FOTOGALERIJA

HOMILIJA - AUDIO


Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, predvodio je na Veliki četvrtak 17. travnja 2014. godine, Misu Večere Gospodnje u zagrebačkoj prvostolnici u zajedništvu s pomoćnim biskupima mons. Valentinom Pozaićem, mons. Ivanom Šaškom, mons. Mijom Gorskim, svećenicima i okupljenim vjernicima.

U uvodu euharistijskog slavlja Kardinal je rekao da je današnji dan, kada slavimo Misu Večere Gospodnje, poseban dan u kojem se okupljamo jer želimo biti s Isusom, kao što je i on želio biti sa svojim učenicima. Naglašavajući kako Crkva na današnji dan preporuča slavlje samo jedne mise u crkvi, Kardinal je istaknuo da je tome razlog upravo želja da se slavi zajedništvo, da se okupi cijela zajednica oko Krista. Pozivajući na pokajanje, Kardinal je rekao da posebno molimo Bogu za oproštenje grijeha učinjenih protiv zajedništva.



Homiliju je u euharistijskom slavlju izgovorio pomoćni biskup zagrebački mons. Valentin Pozaić, a možete je u cijelosti POSLUŠATI OVDJE.

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije

Homilija mons. Pozaića u cijelosti:

U Isusovo vrijeme život je u njegovoj domovini, Palestini, bio težak. Redovito se putovalo pješice: i kratka i daleka putovanja, hrapavim i prašnim putevima i stazama. Tako se hodočastilo i u Jeruzalem. Kao znak gostoprimstva domaćin bi priredio pranje i osvježenje nogu. To bi redovito radili kućni sluge ili robovi.
 
Isus je često uzimao redovite zgode života i preobražavao ih u prispodobe o stvarnosti novoga života. On učitelj i Gospodin svojim učenicima pere noge, na njihovo veliko čuđenje. Bio je strpljiv s njima, kako bi to mogli razumjeti - i sami kasnije živjeti.

Redovito blagovalište pretvara se u dvoranu Posljednje večer: tu je Kruh i Piće za okrepu tijela i duha na često napornom i teškom,  neizvjesnom i zahtjevnom putu traženja smisla i opravdanja i posvećenja žrtve i križa.

Kada bolesnom vjerniku donosimo svetu Pričest, taj čin vjere i ljubavi zovemo 'poputbina' – potrebna okrepa za putovanje preko rubikona ove vremenitosti. Euharistija je 'poputbina' uvijek i za svakog vjernika, i svaki dan kad pribiva Misi i prima Pričest: prima okrepu za svakodnevni život istine u pravdi i ljubavi na putu ovom zemljom. 

I premda su apostoli proživjeli tri intenzivne godine s Isusom, Isus im je ostao misterij. Kao obično, Petar progovara i pogađa misli i ostalih apostola, i nas današnjih vjernika. Nikako ne razumije Isusovo poniženje, Isusovu jednostavnost – da postaje sluga, zadnji od svih i služi svima. Oni su to prije više puta i na više načina čuli i doživjeli, ali je to ostalo daleko od znanja i mudrosti srca.

Priznati sebi da je potrebno da mi netko drugi opere noge, da mi bude sluga – na uslugu u osnovnim potrebama, stvarno i simbolički, takva je cjelovitost:  lice i naličje redovite stvarnosti našeg ljudskog i kršćanskog života. Nije rijetkost da smo zatečeni vlastitim stanjem duha sukobljavanja snage i slabosti, samodostatnosti i ovisnosti, dostojanstva i gordosti, ponosa i oholosti u ophođenju i suživotu, koji zahtijeva istinu: iskrenost i poniznost. 

Prvotno je i bitno da dopustimo Isusu da nas opere, očisti, ozdravi. Trebamo doći Gospodinu u iskrenosti i poniznosti. On nas početno pere u sakramentu krštenja, a zatim pomirenja-ispovijedi da bismo mogli ući u otajstvo i primiti dar Euharistije.

Tek tada postajemo osposobljeni i jaki da peremo noge braći i sestrama u zajednici. Nakon te Gospodinove ljubavi prema nama, kad shvatimo što je to Isus učinio nama, svaki se od nas osjeća obaveznim činiti isto.  Tako se rodila i tako se nastavlja Crkva, kroz vrijeme i prostor – zajednica ljubavi onih koji vjeruju u Isusa Krista.  
 
Isusova oporuka ‘Ovo činite meni na spomen’ (1Kor 1,25) postaje životvorna stvarnost, mijenja svijet sebičnosti u svijet dobrotvornosti. Euharistijska pobožnost  postaje dnevno služenje onima u potrebi. Slavlje s oltara Euharistije prelijeva se u slavlje na oltar dnevnoga života. Svatko od nas može, i to se očekuje: poput Isusa, poput Djevice Majke postati ponizni služitelj potrebnima, materijalno i duhovno siromašnima.
 
Posljednja večera nas također uči: Bez svećenika nema euharistije. Svećenik može biti koristan na raznim mjestima i poslovima Crkve i društva, ipak njegova je najuzvišenija i najvažnija zadaća: biti službenik euharistije. Tu se krije srž njegova života i poslanja. Tu je izvor radosti njegova poslanja.
           
Po svećenikovim siromašnim rukama Krist obnavlja kalvarijsku žrtvu sama sebe za otkupljenje i spas ljudskog roda, postaje Kruh i Piće za milosni život kroz mnoga iskušenja i nevolje na putovanju u nebesku domovinu.

Molimo li, i koliko, što činimo i kako, da bude službenika euharistije i službenika poniznog služenja braći i sestrama u ljubavi Isusovoj? Svaki pojedinac, svaka obitelj, svaka zajednica neka o tome razgovara s Isusom.

Danas je dvostruki blagdan. U slavlju Posljednje večere,  rođena su i darovana dva dara: Euharistija i svećeništvo. Zadivljeni, u dubokoj poniznosti pred tim misterijem Božje ljubavi, zahvalno molimo i pjevamo: 'Divnoj, dakle, tajni ovoj!' Amen.

Ispišite stranicu: