HR

Aktualnosti

Objavljeno: 20.08.2014.

Papina kateheza srijedom posvećena pohodu Koreji

Sjećanje, nada i svjedočanstvo – tri su pojma na koje se usredotočio papa Franjo na današnjoj općoj audijenciji, održanoj u Dvorani Pavla VI, osvrćući se na svoje putovanje u Južnu Koreju. U ljetno doba je broj hodočasnika manji nego li u proljeće ili na jesen, te se opće audijencije često održavaju u dvorani, u kojoj može stati desetak tisuća ljudi. Zahvalio je i onima koji su molitvama popratili tragediju, što ju je doživjela njegova obitelj, primijetivši kako i Papa ima vlastitu obitelj.

U katehezi Sveti Otac se ponajprije zahvalio Korejcima za srdačni doček te je iznio posebnosti korejske Crkve. Pružila mi se prilika da posjetim mladu i dinamičnu Crkvu, koja je osnovana na svjedočanstvu mučenika i puna misionarskog duha u zemlji u kojoj se susreću starodrevne azijske kulture i uvijek novo Evanđelje – rekao je papa Franjo još uvijek ganut dojmovima boravka u toj azijskoj, gospodarski sve razvijenoj zemlji, u kojoj je Crkva jamac duhovne tradicije, koja se spominje prošlosti i oblikuje budućnost.

Papa je ponovno osudio materijalizam i sebičnost u kapitalističkom društvu te primijetio kako Krist ne uništava ono što je dobro, već ga nadopunjuje. On suzbija i svladava – prema Papinim riječima – zlo, koje razdjeljuje ljude i narode te stvara idolopoklonstvo novca i sije ništavilo u srca mladih.

Istaknuo je, osvrćući se na nastanak kršćanstva u toj zemlji, kako je prvotna zajednica u Koreji nastala na djelovanju laičkih misionara i živjela je – prema njegovom uvjerenju – model bratske ljubavi, koja nadvisuje socijalne okvire. Stoga sam potaknuo suvremene kršćane da budu širokogrudni prema siromasima i napuštenima kako nas uči Krist u Matejevom Evanđelju – ponovio je Papa misli iz svojih govora održanih u Koreji te je i danas ponovio svoje nade da će i u toj zemlji kao i u drugim krajevima zavladati mir i pomirenje.

Pozvao je nazočne da se mole za progonjene kršćane, posebno u Iraku. Upravo danas se vratio iz Iraka Papin izaslanik, kardinal Fernando Filoni, koji je proveo tjedan dana u toj zemlji i predao iračkom predsjedniku Fuadu Masumu osobno pismo pape Franje. Istaknuo je da njegov posjet nije imao političko, već čisto humanitarno obilježje, te je zbog toga najprije posjetio Erbil u Kurdistanu gdje je stanje još uvijek vrlo ozbiljno. (IKA)
Ispišite stranicu: