HR

Aktualnosti

Objavljeno: 21.06.2017.

Pedeset kvadrata povijesti crkve sv. Blaža



Muzejski prostor uz crkvu sv. Blaža koji postavom posjetitelje upoznaje s bogatom poviješću znamenite zagrebačke crkve, remek-djelom suvremene arhitekture 20. stoljeća otvoren je u petak 16. lipnja na Deželićevu prilazu. Prostor u desnoj lađi uz svetište koji je bio zamišljen kao oratorij odsada prima one željne informacija i podataka o jedinstvenom arhitektonskom izričaju crkve sv. Blaža, pri čijoj je gradnji arhitekt Viktor Kovačić inaugurirao nacionalni crkveni stil. Među zanimljivim eksponatima koji do sada nisu bili prezentirani široj javnosti jesu rukom crtana skica uređenja glavnog oltara Viktora Kovačića, nađena na tavanu župne kuće te slika Ljube Babića „Krist u grobu“ iz 1916. godine koja se izlaže kao Božji grob u liturgiji Velikoga tjedna.



Večer otvorenja započela je polusatnim koncertom studenata Muzičke akademije pod vodstvom prof. Eve Kirchmayer Bilić, a novouređeni prostor koji je oblikovao arhitekt Željko Kovačić otvorio je predstojnik Ureda za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije mons. Nedjeljko Pintarić. „U ovom se prostoru vidi sakralna baština koju su u crkvi sv. Blaža stvarali brojni umjetnici i arhitekti te našli svoj posebni izričaj. Ovo je dobar poticaj da i sami župljani upoznaju svoju povijest, ali je i primjer drugim župama da počnu voditi brigu o crkvenim kulturnim dobrima kako bi ta dimenzija postala dio pastoralnih planova. Samo tako će se ljudi moći udomaćiti sa sakralnom umjetnošću te otvoriti dijalog između vjere i umjetnosti“, kazao je mons. Pintarić uoči otvorenja postava koji ima i svoju englesku inačicu.

Pedesetak kvadrata povijesti s posebnim nestrpljenjem očekuju i brojni studenti arhitekture i drugih umjetničkih akademija koji sada na jednom mjestu imaju priliku sažeto upoznati bogatu građu o secesijskoj crkvi, a posebnost je što će izvedbu skica moći odmah uživo razgledati u samom prostoru crkve sv. Blaža. Muzejski postav upoznaje i s nekoliko neizvedenih projekata crkve sv. Blaža, radovima arhitekata Josipa Vancaša i slikara Augusta Posilovića, kao i prijedloge Stjepana Hribara za izradu glavnoga oltara te sakralne crteže Jerka Fabkovića za unutarnje zidne dekoracije. „Muzej crkve sv. Blaža otkriva sve mogućnosti gdje je ta crkva mogla biti smještena, ideje o mogućem oblikovanju – tu se čuva trag različitih slojeva kroz povijesne trenutke. Osim što ostaje spomen, ovaj muzej će biti učionica kako dobro osmisliti i oblikovati crkveni prostor svim studentima koji rado navraćaju u crkvu sv. Blaža“, rekao je župnik župe sv. Blaža mons. Zlatko Koren.



Postav vodi posjetitelje od ideje o osnivanju nove župe i izgradnji crkve koja se javila 1886. godine kada je dotadašnja gornjogradska župa sv. Marko bila preopterećena zbog povećanja broja stanovništva, preko nerealiziranih projekata do odabira prijedloga Viktora Kovačića na javnom natječaju te same gradnje od 1910. do 1915. godine. „Radeći na projektu obnove crkve sv. Blaža pronašao sam puno detalja koji su bili nepoznati ili možda i poznati, ali nedovoljno povezani, pa smo ih odlučili skupiti na jedno mjesto. Ne tako dugačka stogodišnja povijest crkve ima puno zanimljivosti i burnu prošlost svojega nastajanja, oblikovanja, mijenjanja, rada na interijeru“, kazao je autor postava Željko Kovačić.

Na otvorenju muzeja spomenuto je i kako je nedavno nakon četiri mjeseca i uloženih 1,2 milijuna kuna uređena i kupola crkve sv. Blaža, prepoznatljiv simbol za koji mnogi tvrde da je riječ o prvoj armirano-betonskoj kupoli u svijetu. Naneseno je sedam slojeva akustičke žbuke na kupolu promjera 18 metara, čime se poboljšala termička izolacija i kvaliteta zvuka te je smanjena jeka i postignuta bolja razumljivost pri govoru. Time se privodi kraju druga faza uređenja interijera crkve sv. Blaža koja nikada nije iznutra dovršena zbog početka Prvog svjetskog rata, a u narednim tjednima još se očekuje zamjena 16 restauriranih vitraja na prozorima površine 50 kvadrata te početak restauracija klupa.

Ivan Tašev, 
župni medijski suradnik

Ispišite stranicu: