Knjige

Ivan Pavao II. Papa hrvatske nade

Knjiga kardinala Josipa Bozanića, zagrebačkoga nadbiskupa, objavljena prigodom kanonizacije Ivana Pavla II., u kojoj se na 168 stranica tekstualno i slikovno ocrtava doprinos najnovijeg svetca Katoličke Crkve buđenju kršćanske nade i poslanja Crkve u Hrvatskoj, a čije riječi i danas otvaraju nove perspektive djelovanja. Kardinal Bozanić, koji je u mnogo prigoda govorio o Ivanu Pavlu II., u svojoj je novoj knjizi objedinio građu iz svojih homilija, predavanja i drugih napisa, s nakanom da sadašnjim i budućim naraštajima hrvatskih katolika pomogne vlastitim svjedočanstvom kako bi papu Ivana Pavla II., toga velikoga prijatelja hrvatskoga naroda, i dalje nosili u svojem srcu kao duhovnu veličinu i učitelja koji će svakom vjerniku i čovjeku dobre volje trajno otvarati put nade.

29.1.2015.

Istina o ljubavi

Knjiga Istina u ljubavi sabire događaje i poruke koji su u novijoj hrvatskoj povijesti vrlo znakoviti i nezaobilazni za istinsku viziju budućnosti hrvatskoga čovjeka, Crkve i države. Sadrži šest tematski međusobno prožimajućih propovijedi zagrebačkoga nadbiskupa, kardinala Josipa Bozanića, o patnji i sudbini hrvatskoga čovjeka u vrtlogu Drugoga svjetskog rata i poraća te suvremenom odnosu prema Domovinskom ratu.

Čovjek, Crkva, Domovina

U rukama su nam božićne i uskrsne poslanice Josipa Bozanića, zagrebačkog nadbiskupa i kardinala svete rimske Crkve. Svaku od tih poslanica crkvena je i društvena javnost u svoje vrijeme očekivala i prihvaćala s velikim zanimanjem, i svaka je od njih doživjela velik odjek kad se pojavila. Sada ih, zahvaljujući Glasu Koncila, imamo sve skupljene i objavljene u jednoj knjizi. To omogućuje da bolje uočimo njihovu međusobnu povezanost i kontinuitet pastirskog učenja njihova autora.

Krist vas zove

Na misnom slavlju preuzimanja službe zagrebačkog nadbiskupa, u zagrebačkoj katedrali 4. listopada 1997. godine, kardinal Josip Bozanić kao novi zagrebački nadbiskup započeo je homiliju riječima: »Pozdravljam te sveta Crkvo zagrebačka«. Obraćajući se kadinalu Franji Kuhariću, svećenicima Zagrebačke nadbiskupije, redovnicima i redovnicima te svim vjernicima, novi Nadbiskup se u dijelu homilije posebno obratio bogoslovima, sjemeništarcima i mladima ovim riječima: »lijepo je pomagati drugima u njihovim potrebama, lijepo je graditi civilizaciju ljubavi, lijepo je izaći iz vlastite samoće i zatvorenosti, lijepo je stvarati zajednicu, a osobito je lijepo sve to činiti u ime Evanđelja. Stoga, isplati se poradi toga izvući lađe na kopno, ostaviti sve i slijediti Isusa«.

Miroslav Bulešić – mučenik svete potvrde

Tko danas među nama ovdje okupljenima koji smo čuli navještaj iz Djela apostolskih, tko danas među vjernicima koji su upoznati sa životima sv. Stjepana Prvomučenika i sluge Božjega Miroslava Bulešića, može prečuti glas iste molitve i previdjeti trag istoga svjedočanstva? Gospodine Isuse, primi duh moj! – tako je sv. Stjepan zazivao dok su ga kamenovali. »Isuse, primi dušu moju!« – zazivao je Miroslav Bulešić u trenutku svoga mučeništva. Tako umiru sveci.

Pročitajte i preuzmite knjigu (PDF)

Propovijed na Blajburškom polju 13. svibnja 2007.

Nakon naviještenoga evanđelja, na ovome mjestu prepunom povijesne memorije i vjerničkoga spomena, zahvalan Bogu za dar vjere, molim riječima psalma: »Pa da mi je i dolinom smrti proći zla se ne bojim, jer ti si [Bože] sa mnom« (Ps 23, 4). Okupljeni smo u dolini koja danas plijeni svibanjskom ljepotom prirode. Lako je uroniti u zavodljivost te ljepote i promatrati je kao divan Božji dar. Ali, ova dolina zna da je ona jednoga svibnja za ispaćeni narod, o posebno za živote mnogih, postala neobičnom dolinom; da je postala dolinom smrti, zaustavljenih života, srušenih zemaljskih nadanja.

Pročitajte i preuzmite knjigu (PDF)

Spomen na poginule u Domovinskom ratu

Ovih se dana ljudi okupljaju na grobljima obnavljajući spomen na svoje pokojnike. Mi vjernici znamo – a svi ljudi u sebi osjećaju – da se spomen ne zaustavlja na izvanjskome nego prodire puno dublje; prodire onamo gdje se mi, hodočasnici na zemlji, susrećemo s onima koji su uronili u vječnost, onamo gdje život pokazuje svoju drugu stranu i svoju beskrajnost u Bogu. Pohod grobovima pokojnika ne zaustavlja se na običaju koji bi isključivao otajstvo života i smrti.