HR

Aktualnosti

Objavljeno: 03.06.2011.

Darovi kardinala Bozanića papi Benediktu XVI.

 

Kardinal Josip Bozanić, nadbiskup zagrebački, prigodom pohoda  pape Benedikta XVI. Hrvatskoj darovat će mu,  u ime Zagrebačke nadbiskupije Misal Zagrebačke Crkve, lik Majke Božje od Kamenitih vrata i penkalu.

MISAL ZAGREBAČKE CRKVE, TISKAN 1511.

Foto: Fotoarhiva Glasa Koncila

Prigodom pohoda pape Benedikta XVI. Hrvatskoj, u Nadbiskupskome dvoru u Zagrebu, 5. lipnja 2011., nakon slavlja liturgije večernje časoslovne molitve u prvostolnici, kardinal Josip Bozanić, nadbiskup zagrebački, darovat će mu, u ime Zagrebačke nadbiskupije, jedan primjerak Misala Zagrebačke Crkve.

To je knjiga koja je izabrana za dar zbog više razloga, među kojima je glavni onaj da ove godine slavimo petstotu obljetnicu njezina tiskanja. Misal je tiskan na dan 20. lipnja 2011. Pritom fascinira čak i datumska podudarnost, jer će Papa taj Misal primiti samo petnaest dana prije negoli se napuni točno pola tisućljeća života te knjige.
U Metropolitanskoj knjižnici ima više takvih primjeraka, multiplikanata originala, a još se nekoliko njih čuvaju u drugim zbirkama u Hrvatskoj.

O identitetu knjige može se saznati iz nekoliko napomena koje su otisnute na prednjoj i stražnjoj stranici. Tako se u prednjemu dijelu nalazi rubrika koja govori o tome da je to misal prema rubrikama Zagrebačke Crkve, odobren u doba biskupa Luke (Baratina), tiskan u Veneciji 1511. (a tiskanje je počelo 1509.) s notama i likovnim prikazima.

Osim još nekih tehničkih precizacija, kao što je točan datum tiskanja Misala – 20. lipnja 1511. u venecijanskoj tiskari Petra Liechtensteina – doznajemo da je Misal tiskan zalaganjem gosp. Johannesa (Ivana) Müera, za koga piše da je „Zagrepčanin, podrijetlom Nijemac iz Koppfstaina, čiji je otac Georgius (Juraj) Müer Škot“.

Ponirući dublje u detalje prigode, otkrivamo da je grad pod imenom Koppfstain zapravo tirolski grad Kufstein koji leži na rijeci Inn, onoj istoj na kojoj se nalazi i rodni grad pape Benedikta XVI. – Marktl am Inn.

Visoka obljetnica tiskanja Misala otkriva ne samo knjigu koja odražava iznimnu kulturu, liturgijski život i vjeru hrvatskoga puka u teškim vremenima traženja putova opstanka pred prijetnjama koje su zatirale narod i njegovu kršćansku vjeru i baštinu (osmanlijska osvajanja), nego ovoj prigodi daruje ljepotu poveznice s papom koji dolazi u Zagreb, a podrijetlom je iz Njemačke, iz Bavarske, iz mjesta koje se nalazi nedaleko od Kufsteina, na rijeci koja povezuje njegov rodni grad i mjesto iz kojega dolazi izdavač Misala.

Opširniji prikaz o Misalu može se naći u sljedećemu članku autorice Mirele Slukan-Altić, Prvi tiskani misal Zagrebačke biskupije (1511.) s najstarijim prikazom grada Zagreba (The first printed missal of the Zagreb Diocese (1511) with the oldest presentation of the town of Zagreb), u: Tkalčić: godišnjak Društva za povjesnicu Zagrebačke nadbiskupije 8 (2004.) 297-310.

 

LIK MAJKE BOŽJE OD KAMENITIH VRATA

Foto: Fotoarhiva Glasa Koncila

Neposredno prije početka liturgijskoga slavlja Večernje u zagrebačkoj prvostolnici, odnosno nakon svojih pozdravnih riječi, kardinal Josip Bozanić papi Benediktu XVI. darovat će lik Majke Božje od Kamenitih vrata, koji je prema izvorniku izradio gosp. Boris Grković.

To je iznimno djelo koje se daruje Svetomu Ocu kao spomen-dar ne samo ko odjek njegova susreta s hrvatskom mladeži, budući da će lik Majke Božje od Kamenitih vrata biti na Trgu bana J. Jelačića tijekom bdjenja u subotu 4. lipnja, nego i zbog toga što je taj Lik obuhvatio duhovnu pripravu za Papin dolazak u Zagrebačkoj nadbiskupiji, te zbog toga što ta Zaštitnica grada Zagreba u tome trenutku objedinjuje privrženost hrvatskoga puka svojoj nebeskoj Majci diljem hrvatske Domovine i izvan nje, te ljubav i vjernost koju želimo očitovati Petrovu nasljedniku.

UNIKATNO NALIVPERO

Foto: Fotoarhiva Glasa Koncila

Osim Misala Zagrebačke Crkve (iz 1511.), kardinal Josip Bozanić Svetomu će Ocu prigodom susreta u Nadbiskupskome dvoru u Zagrebu darovati unikatno nalivpero.

Nalivpero, koliko god se činilo skromnim darom, očituje poveznicu pape Benedikta XVI. i njegova akademskoga i pastirskoga djelovanja s pomoću pisanja i pridonošenja kulturalnoj izgradnji vjernika i svijeta.
Sveti je Otac autor tisućâ ispisanih stranica teoloških promišljanja i radova, koje su uvelike utjecaje na život i oblikovale misao Crkve tijekom zadnjih četrdeset godina.

To pokazuje i natpis posvete uz nalivpero: »Scribere ausus est.« („Pisanje je odvažnost.“) Misao je to svetoga Augustina, naučitelja Crkve i jednoga od najplodnijih autora kršćanske književnosti, na čija se djela i papa Benedikt rado vraća, na njima nadahnjuje, promičući nauk Crkve.

Za izradu unikatnoga nalivpera odabrana je TOZ Penkala, kako bi se i u samome daru jasno iščitavao spomen na Hrvatsku. Ime Penkala pronosi hrvatsku kulturu i ostavlja »hrvatski trag« i onda kada pero ispisuje riječi na drugim jezicima. Tako inovator Slavoljub Penkala trajno pronosi slavu hrvatske domovine.

Tijelo nalivpera izrađeno je u biserno-bijeloj boji i to je prvi put da je TOZ Penkala izradio nalivpero u bijeloj boji. Galanterija nalivpera pozlaćena je 24-karatnim zlatom, a na vrhu kape ugraviran je grb pape Benedikta XVI. Klipsa (zakačka) stilizirana je na način da u blagim formama ocrtava kravatu, još jedan hrvatski identifikacijski znak. Na prstenu kape ugraviran je troplet.
Ručno izrađeno pero od 18-karatnoga zlata nosi prepoznatljivi natpis »Penkala«.

Nalivpero je osmislio tehnolog Miroslav Pažanin.
Nadalje, nalivpero je izrađeno u dva primjerka. Jedno je dar Svetomu Ocu, a drugo, kojim će se Sveti Otac upisati u spomen-knjigu Zagrebačke nadbiskupije, ostaje u Zagrebačkoj nadbiskupiji kao dragi spomen na pohod pape Benedikta Hrvatskoj i na njegov boravak na Nadbiskupskome dvoru.

Pero je smješteno u ručno izrađenu kutiju, presvučenu bijelom kožom, a na njoj je zlatotiskom otisnut natpis »Benedictus XVI« te uglatom glagoljicom »Benedikt XVI.«.

Opširnije o simbolici darova pročitajte OVDJE.

Fotografije darova kardinala Josipa Bozanića papi Benediktu XVI. preuzmite OVDJE.

 

Priredio: I. Š.

Ispišite stranicu: