HR

Aktualnosti

Objavljeno: 30.01.2014.

Dr. Vranješ održao predavanje o socijalnom pastoralu


Zagreb, (IKA) – Predavanje "Hrvatski primjeri opredjeljenja za siromašne: socijalni pastoral" na 54. teološko-pastoralnom tjednu u Zagrebu u srijedu 29. siječnja održao je doc. dr. Nikola Vranješ s Teologije u Rijeci. U središnjem dijelu predavanja dr. Vranješ je stavio naglasak upravo na praktične primjere socijalnog pastorala koji prepoznajemo u Hrvatskoj danas.

Ustvrdio je kako se socijalni pastoral u našoj domovini ostvaruje ponajprije u obliku konkretnog pomaganja bližnjima na osobnoj, najčešće neformalnoj i često skrovitoj razini. Iz čega proizlazi i zaključak, da se o mnogim djelima zalaganja kršćana na osobnoj razini nikada neće saznati u široj javnosti.

Govoreći, pak, o organiziranom obliku socijalnog pastorala, istaknuo je župnu razinu gdje do izražaja dolaze župni caritasi, odnosno župne karitativne skupine. Potom je ukazao na biskupijsku, odnosno nacionalnu razinu, tj. na strukture Crkve. U tom vidu je spomenu Hrvatski Caritas, kao i Caritase na nad/biskupskim razinama. Nezaobilaznim je istaknuo i djelovanje Komisije HBK Iustitia et pax i Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve HBK, kao dvije ustanove koje na nacionalnoj razini ukazuju na važna društvena pitanja i na doprinos kršćanskog vrijednosnog sustava u odnosu na bitna područja za život i djelovanje ljudi u našemu društvu. Na području socijalnog pastorala svoje mjesto imaju i katolička učilišta, a predavač je posebno istaknuo i doprinos katoličkih medija poput Glasa Koncila, Kane, HKR, IKA-e koji svojim djelovanjem ukazuju na potrebe siromašnih, ali i na djela socijalnog pastorala. Uz to su usko vezani i katolički izdavači koji osobito putem knjiga pridonose širenju svijesti o važnosti socijalnog pastorala i o konkretnim pothvatima kroz koje se ostvaruje.

Dr. Vranješ nadalje je istaknuo posebno mjesto i doprinos socijalnom pastoralu koji ostvaruju redovničke zajednice, te pojedini redovnici u vidu osobnog apostolata. Kao primjere istaknuo je o. Antuna Cveka, odnosno djelovanje Misionarki ljubavi bl. Majke Terezije u Zagrebu, ili pak milosrdnica sv. Vinka Paulskog u Rijeci koje vode Kuću utočišta za siromahe i beskućnike.

Uz redovničke zajednice u ovaj djelatan vid Crkve uključeni su i svjetovni redovi, kao i udruge i pokreti vjernika. Jedan od zornih primjera je Prihvatilište za beskućnike "Ruže sv. Franje" u Rijeci za koji se brinu članovi Franjevačkoga svjetovnog reda, uz što se veže i prvi hrvatski časopis o beskućništvu i srodnim društvenim temama "Ulične svjetiljke". Podsjetio je i na posebne ustanove poput Hospicija "Marija Krucifiksa Kozulić" u Rijeci, bolnice sv. Rafaela u Strmcu kod Nove Gradiške, crkvena obiteljska savjetovališta te centre za duhovnu pomoć.

Zaključio je kako na osnovu svega iznesenog možemo ustvrditi da se u Hrvatskoj ostvaruju različita djela socijalnog pastorala putem kojega naša domovinska Crkva pokazuje vlastito opredjeljenje za siromašne i potrebite.
Ispišite stranicu: