HR

Aktualnosti

Objavljeno: 10.06.2014.

Na Caritasovom susretu u Varaždinu o potrebi za jakom obitelji


U organizaciji Caritasa Varaždinske biskupije održan je tradicionalan susret s roditeljima petero i više malodobne djece s područja biskupije. Susret u subotu 7. lipnja u dvorani biskupijskoga Pastoralnog centra u Varaždinu okupio je oko 150 članova obitelji koje su pozdravili varaždinski biskup Josip Mrzljak, predsjednik Biskupijskog Caritasa mons. Ivan Godina i ravnatelj mr. Ante Šola.

Mons. Godina istaknuo je kako se dva puta godišnje okupljaju na susret da bi kao jedna velika obitelj podijelili svoja razmišljanja. Napomenuo je da je tema susreta posvećena želji i potrebi za jakom obitelji jer je zdrava obitelj temelj šire obitelji Crkve i društva.
U svojoj pastirskoj riječi biskup Mrzljak istaknuo je da su se sabrali uoči svetkovine Duhova, dodavši da Duh Sveti okuplja Crkvu i čini je živom zajednicom "te nas neprestano potiče da razmišljamo o tome što je to zapravo Crkva". Crkva nije neka ideološka zajednica nego živa zajednica koja izvršava Isusove zapovijedi ljubavi i činjenja dobra, rekao je biskup. Stoga je karitativno djelovanje važno djelovanje Crkve, štoviše bez Caritasa Crkva ne može biti Crkva. Zato Caritas prepoznaje sve one kojima je potrebna bilo kakva pomoć, ne samo materijalna nego i pomoć blizine, podrške i zajedništva. Na poseban način Caritas se uključio u pomoć stradalima u poplavama, pa se tako i Varaždinska biskupija solidarizirala te su župe prikupile oko pola milijuna kuna pomoći za tu namjenu, istaknuo je biskup Mrzljak.

O temi "Potreba za jakom obitelji" izlagao je predstojnik Ureda za pastoral obitelji Zagrebačke nadbiskupije dr. Vice John Batarelo. Govorio je o tome kakvo je danas stanje u odnosu društva prema brakovima i obiteljima te kako bolje živjeti bračni život. Uvodno je napomenuo da se u današnje vrijeme, kada sve postaje dopušteno, treba zapitati kakve će biti posljedice takve slobode i "kulture smrti" koja ne poznaje granice niti neka mjerila. Obitelji s više djece gledaju se kao nekakvi čudaci, a rastave brakova i raspadi obitelji smatraju se sve normalnijim. Čak trećina brakova u Hrvatskoj se rastavlja, a u Austriji gotovo svaki drugi. Najveći postotak rastava događa se parovima koji imaju jedno dijete, a najmanji onima s četvero i više.

Čak 35 posto djece u zemljama Europske unije živi s nevjenčanim roditeljima. U Hrvatskoj 50 posto obitelji ima samo jedno dijete, a 0.8 posto ih ima petero i više djece. Stoga Crkva sve više otvara ove važne teme za život društva i sudjeluje u raspravama te ističe svoje stavove u društvu u kojem se liberalni mentalitet, koji ugrožava brak i obitelj, želi nametnuti kao jedini prihvatljiv. Upitavši se zašto se obezvrjeđuje način života kakav promiče Crkva, predavač je istaknuo da je važno znati da upravo jake obitelji stvaraju samosvjesnu, uspješnu i odgovornu djecu. Država bi pak, s druge strane, htjela preuzeti odgovornost i određivati obiteljima kako da žive, a osobito djeci kako će se ponašati, premda je odgoj prvenstveno pravo roditelja.

Predavač je napomenuo da današnje političke ideologije promiču da su svi ljudi isti, premda svi dobro znaju da muškarci i žene nisu isti, nego su vrlo različiti. Oni koji shvate i prihvate ovu činjenicu, koja je i znanstveno dokazana, imaju uspješnije brakove, zaključio je predavač.
Nakon susreta darovani su vrijedni obiteljski paketi koje je osigurao Biskupijski Caritas iz vlastitih sredstava te od sredstava župa i drugih donatora. (IKA)
Ispišite stranicu: