HR

Aktualnosti

Objavljeno: 26.03.2014.

„Nema Katoličke Crkve bez oltara, bez Euharistije!“



Svečanim euharistijskim slavljem, koje je u zajedništvu s župnikom vlč. Andrijom Jambreušom, svećenicima Zlatarsko-belečkog i Stubičkog dekanata na čelu s dekanima mons. Zlatkom Korenom i preč. Stjepanom Prugovečkim te okupljenim Božjim narodom predslavio nadbiskup zagrebački kardinal Josip Bozanić, proslavljena je u utorak 25. ožujka 2014. godine svetkovina Naviještenja Gospodinova - Blagovijest u župi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zajezdi.



Proslava svetkovine na poseban je način bila svečana za župnika Jambreuša i povjerenu mu župnu zajednicu, jer je predslavitelj, kardinal Bozanić u euharistijskom slavlju posvetio novi ambon i oltar u župnoj crkvi.

Tu radost istaknuo je kardinal Bozanić pozdravljajući i uvodeći u euharistijsko slavlje rekavši da je oltar središte Crkve, vidljivi simbol samoga Isusa Krista, Njegove neizmjerne žrtve i Božje ljubavi prema čovjeku.

Tu simboliku Kardinal je naglasio i u homiliji. Na početku je naveo da je upravo svetkovinu Blagovijesti izabrao kao dan posvećenja oltara i ambona, jer svetkovina Blagovijesti na poseban je način dan radosti: „Kad je vaš župnik, vlč. Andrija predložio i zamolio da dođem ovamo posvetiti ovaj oltar, tada sam izabrao baš današnji dan, Blagovijest. Rado sam došao ovamo da Vas pohodim, da zajedno s vama slavim svetu Misu u ovoj drevnoj crkvi sa ovom vjerničkom zajednicom koja je Crkva koja živi svoju crkvenost. Rado sam došao ovamo iz posebnog poštovanja prema ovoj župi koja je na poseban način prisutna u životu naše Nadbiskupije. Posebno po duhovnim zvanjima koja je dala i koja je otvorena davati. Zato želim da i za vrijeme ove svete Mise, osobito svi zajedno molimo za nova duhovna zvanja u vašoj župi.“



Nadovezujući se na misno čitanje iz Evanđelja koje na svetkovinu Blagovijesti govori o anđelovu naviještenju Mariji da će roditi Sina Božjega, Kardinal je istaknuo da je riječ o velikom otajstvu, velikoj tajni iz koje na poseban način progovara Božja ljubav prema čovjeku: „Da je Bog Otac poslao Sina, Riječ koja se utjelovljuje da bi bila čovjek, da bi bila jedna od nas, da bi Bog i na taj ljudski, na taj tjelesni način, dijelio našu sudbinu. To je neizmjerni silazak Boga prema zemlji. To je neizmjerno približavanje Boga Čovjeku. To je znak i otajstvo neočekivane ljubavi Božje prema ljudima.“

Odgovor na pitanje – zašto je Bog postao čovjekom?, nastavio je Kardinal, teško je dohvatljiv ljudskom umu, ali nije ljudskom srcu:  „Isusovo rođenje, Božje utjelovljenje je ljudski blagdan, upravo jer je Božji i to samo potvrđuje zašto je čovjeku najbolje biti uz Boga, blizu Boga. Jer je čovjek zato i stvoren. Kako kaže veliki Augustin – za sebe si ga stvorio Bože i nemirno je srce naše dok se ne smiri u tebi. Evo to je čovjek. Čovjek je stvoren za Boga, i čovjeku je lijepo i čovjek je zadovoljan; čovjek je smiren; čovjek je u ugodnom raspoloženju kada je blizu Boga. Sve to nam govori današnji blagdan, jer taj veliki silazak govori o velikom uzdignuću. Ovaj Božji silazak je dao dostojanstvo, veličinu čovjeku, ljudskoj naravi. Bog postaje čovjekom da bismo mi postali Božji. Kad god čovjek bježi od Boga, bježi od svoje sreće.“

Navodeći da se Bog utjelovio, uzeo ljudsko tijelo, Kardinal je istaknuo da nam to na poseban način govori o vrijednosti ljudskoga tijela:  "Bog nije došao k nama i nije se pojavljivao u obliku duha, nego je postao i tijelo, uzeo naše tijelo i to govori o veličini, o vrijednosti ljudskoga tijela. Utjelovljenje Božjeg Sina u Isusu govori o vrijednosti ljudskoga tijela. Tijelo ljudsko je danas u pitanju. Ono je obezvrijeđeno, ono je ponižavano, ono je iskorištavano. Vjera, kršćanstvo, dok govori o Bogu, dok govori o Utjelovljenju, govori o čovjeku, o vrijednosti ljudske osobe, o poštivanju ljudskoga tijela. Stoga, poklonimo se danas u duhu, u srcu, u dubini svoga bića Bogu koji želi biti tako bliz nama u Isusu.“



Govoreći o važnosti oltara za crkvu i za život Crkve, Kardinal je istaknuo da je on središte: „Nema kršćanske, Katoličke Crkve bez oltara. Dolazimo u Crkvu i gledamo prema oltaru i oltar nam simbolizira ovdje samog Isusa Krista. A zašto? Upravo na oltaru se događa nekrvna žrtva svete Mise. Mi dolazimo u crkvu da budemo zajedno, da slušamo Riječ Božju, da molimo, ali sve to završava na oltaru, u Euharistiji gdje se opet događa tijelo, Onaj koji je postao čovjekom po posvećenoj hostiji i vinu se konkretno, stvarno približava nama, želi biti nama hram, želi biti nama blizu, daje nam se da mi primimo što više Njegov život u sebe.

Zato oltar govori o Isusu Kristu, onom koji je postao čovjekom, koji se utjelovio i koji je ostao s nama. Naš Bog je upravo to – Emanuel – Bog s nama. Oltar nam govori da je Isus s nama i On je stvaran u Euharistiji pod prilikama kruha i vina. Zato ćemo danas sa svim poštovanjem i pobožnošću posvetiti ovaj oltar i on je zapravo naš poziv da se oko oltara redovito okupljamo. Osobito za vjernika, za katolika je to normalno svake nedjelje i svakog zapovijedanog blagdana.“



Na kraju homilije Kardinal je istaknuo da je „novi oltar znak vas župljana, ove generacije koja želi nešto svojega ostaviti ovdje kako bismo i mi po ovom oltaru na neki način bili neprestano predstavljani po svetoj Misi, po Euharistiji Bogu.“

Po homiliji uslijedila je ispovijest vjere u Vjerovanju, a potom je sva okupljena Crkva pjevajući molila zazive Litanija Svih Svetih. Ta molitva prethodila je svečanom činu blagoslova oltara u koji je Kardinal položio moći blaženog kardinala Alojzija Stepinca.

Na kraju euharistijskog slavlja, župnik vlč. Andrija Jambreuš još je jednom zahvalio Kardinalu na pohodu župi i vjerničkoj zajednici te izrazio čestitku u ime svih župljana uz skoru dvadeset i petu obljetnicu Kardinalova služenja Crkvi u biskupskoj službi.



Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zajezdi prvi se puta spominje 1336. godine u vizitacijama Ivana Arhiđakona. Današnja župna crkva sagrađena je 1666. godine, a obnovljena je 1894. godine.

Novoposvećeni oltar izrađen je u radionici Ivana Nestića prema projektu Borisa Vučića i liturgijskim savjetima mons. dr. Ivana Šaška.


Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije
Ispišite stranicu: