HR

Aktualnosti

Objavljeno: 21.02.2014.

Održana tribina "Umjetnost – odraz Božje ljepote"


Četvrta tribina "Jedinstvo u različitosti" u ovoj pastoralnoj godini, a 31. u nizu, održana je u četvrtak, 20. veljače u dvorani Vijenac Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta u Zagrebu. Tribine organizira Nadbiskupijski pastoralni institut zajedno sa crkvenim pokretima, udrugama i zajednicama i otvorene su za svu javnost.

Ovogodišnji ciklus tribina pod zajedničkim nazivnikom "Vjernik u društvu", ovoga puta stavio je naglasak na temu "Umjetnost – odraz Božje ljepote".
Nakon pozdrava ravnatelja NPI-a dr. Tomislava Markića uvodničarka redovna profesorica na Umjetničkoj akademiji u Osijeku Sanja Nikčević istaknula je kako cijeli život radi ono što voli i kao kritičarka, teatrologinja i profesorica, ali isto tako u svom životu bira onaj put koji misli da je ispravan i koji uključuje Boga i kad je to 'in' i kad to nije 'in'.

Svi mi imamo potrebu za lijepom, i to svi očekujemo od umjetnosti. Imamo potrebu da nam umjetnost kaže nešto lijepo, dobro, da nas podigle, da nas osnaži, mi to imamo potrebu i zato tražimo, rekla je. Pojašnjavajući povijest nastanka kazališta, naznačila je osnovne karakteristike pojedinih razdoblja, a potom se posebno osvrnula na kazalište danas, kako u svijetu, tako i kod nas. Upozorila je, kako se iz repertoara može iščitati „zapletenost u kritiziranje društva, tj. nametanje zle slike društva i pobijanje svih vrijednosti društva". No, ipak nije sve tako crno. Slušatelje je uputila na mnoge svijetle primjere, a poseban naglasak je stavila na afirmativni teatar kojeg nalazimo na rubovima grada, u crkvama, amaterskom kazalištu. U tom vidu je iznijela podatak da se godišnje pripremi 150 amaterskih predstava, o kojima se nažalost malo zna i gotovo uopće ne piše. Jedna od tih predstava koja je oduševila publiku je i ona njezinih studenata „Pekel na zemli".

Pijanistica i umjetnička suradnica na Muzičkoj akademiji u Zagrebu Eva Kirchmayer Bilić dala je doprinos temi iz glazbenog kuta.
Svoj izraz u umjetnosti definira kroz pojmove „Bog-ljepota-umjetnost-čovjek".

Posebno istaknuvši važnost zahvale, ona veliku zahvalnost izražava svima koji su joj prenijeli bogato glazbeno iskustvo, ponajprije obitelji.
Danas radeći sa studentima pjevanja nastoji ih senzibilizirati, prenijeti im vrijednosti koje možda negdje drugdje ne prepoznaju. Potiče ih riječima „imate talente, morate ih umnožiti; što ste dobili, badava dajte; sjeme koje ste posijali mora dati obilat plod, ne smijete to zatvoriti, ne smijete to zatomiti; morate na tome raditi".

U glazbenom dijelu sudjelovala je Valentina Mekovec, studentica 2. godine pjevanja na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu u klasi prof. Martine Gojčete Silić. Molitveni dio osmislili su članovi Neokatekumenskog puta, a tribinu je vodila Marija Znidaršić. (IKA)
Ispišite stranicu: