HR

Aktualnosti

Objavljeno: 05.04.2014.

Otvorena izložba „S križem do uskrsnuća“



Izložba dječjih likovnih radova „S križem do uskrsnuća“ u organizaciji Povjerenstva Zagrebačke nadbiskupije za župnu katehezu i Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta otvorena je u u prostoru NPI-a u petak, 4. travnja.
 
Otvarajući izložbu, pomoćni biskup zagrebački Mijo Gorski je naglasio, kako je kršćanstvo religija riječi, jer je „utemeljena na pisanoj riječi, Svetom pismu i na živoj riječi Isusu Kristu“.

No, naglasio je da ipak kad čitamo Sveto pismo u sebi stvaramo slike, želimo si predočiti ono što čitamo, događaje, pojmove, osobe. Slike nam pomažu da lakše razumijemo duhovnu stvarnost, da dublje doživimo ono što nam riječ prenosi.
Stoga, naše crkve nisu oslikane samo zato da budu lijepe, nego u prvom redu zato da našu pozornost usmjere na određena otajstva, na određene istine vjere, i da nam pomognu te istine snažnije u sebi doživimo. Zato su slike u crkvama bile najizvrsnija kateheza. One su poučavale vjernike. Gledajući slike vjernici su doživljavali otajstva vjere, poučavali su se u njima, rekao je biskup, te podsjetio kako su se slike svojevremeno nazivale i Sveto pismo za nepismene, jer su tako i oni mogli razumjeti što se događa.



Osvrćući se pak na današnje vrijeme i moderni likovni izražaj u kojem baš ne nalazimo djela s religioznom tematikom, biskup Gorski je naglasio kako je razlog tomu da je „možda premalo umjetnika koji su nadahnuti vjerom“.

No, danas pred sobom imamo jedan drugi događaj: djecu koja su nadahnuta vjerom i koja stvaraju. Baš zbog toga to je to izvrsno katehetsko pomagalo: jer tko god je radio neku od ovih slika, on je u sebi proživljavao istinu vjere koju je želio prikazati.

To je izvrsno pomagalo u razvoju kreativnosti djece, da se znaju izraziti i na drugačiji način, ali to je također i školovanje djece onih koji su nadareni, da ubuduće svojim umijećem stvaraju umjetnička djela koja će i suvremenom čovjeku progovarati na najduhovniji način o Isusu Kristu, poručio je biskup, te podsjetio „lako je nacrtati križ ili prazni grob, ali kako nacrtati ljubav koja je jača od smrti na križu; kako naslikati život koji je jači od kamena na grobnim vratima? To se ne može bez ljubavi i bez vjere, a djeca su upravo to prikazala ovdje. I kad gledamo njihove poteze, čini nam se možda i nevješti, ali primjereni u dobi, međutim snaga kojom progovaraju snaga je ljubavi i vjere koju nose u svojim srcima“. Na kraju obraćajući se djeci-autorima biskup je rekao „ne znam hoćete li ikad postati veliki umjetnici, ali siguran sam da ste već sada veliki umjetnici vjere. To ste pokazali ovdje i na tome vam čestitam“.
 
U pozdravnoj riječi, ravnatelj NPI-a dr. Tomislav Markić je naglasio kako u poslanje NPI-a spada i promicanje župne kateheze i drugih nadbiskupijskih pastoralnih pothvata. Stoga ova izložba i ovaj projekt želi biti mali zajednički doprinos novoj evangelizaciji na koju poziva crkveno vodstvo, ali potiče i izazovno vrijeme u kojemu živimo.



Pred nama su rezultati rasta dječjih očiju pred stvarnošću križa koji nas okružuje i muči, ali isto tako i rezultati rasta dječjih očiju pred vjerom u uskrsnuće, tog vječnog treptaja koje nam je donijelo spasenje, rekao je dr. Markić, te naglasio kako Korizma i Uskrs tek u očima djeteta poprimaju svoju cjelovitu dimenziju, jer je sam Isus rekao „ako ne postanete kao djeca, nećete ući u kraljevstvo nebesko“.

Mi stariji trebamo se sjetiti i cijele te rečenice iz Matejevog evanđelja koja kaže „zaista kažem vam ako se ne obratite i ne postanete kao djeca, nećete ući u kraljevstvo nebesko“. Stoga dok još imamo vremena, iskoristimo ovo preostalo korizmeno vrijeme za obraćenje i za vraćanje u krilo onome koji tako visoko cijeli djecu i djetinje srce, poručio je dr. Markić.

Nadovezujući se na prethodnika, predsjednik Povjerenstva za župnu katehezu vlč. Tomislav Subotičanec je naglasio, kako je namjera ovog projekta bila „otvoriti nove perspektive u župnoj katehezi koje će voditi do kvalitativnog rast i doživljaja uspješnosti u naporima da na vidljiv način izričemo i svjedočimo ono što vjerujemo“. Također je podsjetio kako je područje kulture i umjetnost prostor na kojemu je Crkva kroz čitavu povijest progovarala na svoj način, te su pod njezinim okriljem i svesrdnom pomoći nastajala velebna djela.

Ovim putem želimo potvrditi, da i danas u vrijeme velikih tektonskih pomaka u kulturološkome smislu, a napose u umjetnosti imamo što reći, te da Crkva i njezini članovi, osobito najmlađi mogu dati svoj vrijedan obol životu današnjice, rekao je vlč. Subotičanec, te prisutne upoznao sa samim projektom u kojem je sudjelovalo 27 župa Zagrebačke nadbiskupije s ukupno 125 radova. Na izložbi je predstavljeno njih 40 najuspješnijih, od kojih je komisija nagradila šest, šest pohvalila, dok je 28 označeno kao zapaženima.

Vlč. Subotičanec je kao posebnost istaknuo stručnu kompetenciju i iznimni trud mr. sc. Smiljki Domac-Ceraj i dr. sc. Ivi Ceraj koje su i tematski aktualizirale i likovno postavile cjelokupnu izložbu.
Osvrćući se na same radove mr. sc. Smiljka Domac-Ceraj je naglasila, kako „svaki rad predstavlja maštovit i originalan likovni odgovor na veliku pasionsku tematiku čija se izazovnost prepoznaje u promišljanju i otkrivanju uvijek novih poveznica Kristove Muke i Uskrsnuća s osobnim životnim doživljavanjem, a koji izrečen kroz dječji vizualni govor, stvara originalnu likovnu interpretaciju“.

Nadalje je naglasila, kako već na prvi pogled dječji pristup svjedoči neočekivanu lakoću i neposrednost u odnosu na zahtjevnu temu „u pažljivo oblikovane biblijske prostore, djeca unose svježinu osobnog iskustva suvremenosti. Likovni izričaj tako dopušta iskaz vlastitosti, te ostvaruje mogućnost oblikovanja unutrašnjeg doživljaja, zahvaljujući čemu na površinu papira izranja iznenađujuće promišljen, istančan svijet angažiranoga dječjeg sudjelovanja“.

Također je upozorila kako se vrijednost ove izložbe prepoznaje u skladnoj uspostavi dijaloga između kategorija dječje likovnosti i za dob primjerenoga teološkog promišljanja, te zaključila kako bi „predstavljeni tematski iskazi zasigurno mogli i ubuduće doprinijeti dubljem i autentičnijem promišljanju ljepote otajstva Križa i Uskrsnuća, štoviše, obuhvatiti i druge umjetničke kategorije, baš poput kakve male Pasionske baštine“.

Prigodna priznanja i darove nagrađenim i pohvaljenim autorima podijelio je biskup Gorski.
 
Nagrađeni autori su Dora Leskovar, 1. r. (župa sv. Luke, Zagreb-Travno), Emma Boršo, 4. r. (župa sv. Petra ap., Zagreb), Marija Lacić, 4. r. (župa Muke Isusove, Zagreb-Vukomerec), Helena Budor, 8. r. (župa Presvetog Trojstva, Moravče), Tea Vilušić, 5. r. (župa sv. Klare, Zagreb) i Ivan Milojević, 8. r. (župa sv. Kvirina, Zagreb). Pohvaljeni autori su Klara Ivić, 3. r. (župa sv. sv. Petra ap., Zagreb), Simon Kutlić, 3. r. (župa Ivana Krstitelja, Novo Čiče), Lana Selci, 3. r. (župa sv. Petra i Pavla, Zagreb-Bešići), Bruna Morić, 5. r. (župa sv. Petra ap., Zagreb), Patricia Valentić, 5. r. (župa sv. Katarine, Zagorska Sela) i Jan Pospihalj, 8. r. (župa Svete Obitelji, Zagreb).
 
U glazbenom dijelu otvorenja izložbe sudjelovao je zbor mladih „Capella Miecoles“ pod ravnanjem Jurice Petra Petrača.
 
Izložba se može razgledati u prostoru Nadbiskupijskog pastoralnog instituta, Kaptol 29a do 30. travnja, radnim danima od 10 do 16 sati. (IKA)
 
Ispišite stranicu: