HR

Aktualnosti

Objavljeno: 15.05.2014.

Predstavljen dvadeset i peti broj župnog lista „Glas Svete Barbare“



Dvadeset i peti broj župnog lista „Glas Svete Barbare“ predstavljen je u srijedu, 14. svibnja 2014. godine u dvorani „Ivan Znika“ Pastoralnog centra u Vrapču.

O Glasu Svete Barbare, koji na 112 stranica u boji donosi pregršt tekstova i slika o župi Svete Barbare, gradu Zagrebu i Crkvi u svijetu, te o kulturi i duhovnosti zapisanoj u Glasu Svete Barbare govorio je dr. sc. Željko Jozić, ravnatelj Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, dr. sc. Božo Skoko, docent na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu i mr. sc. Antun Sente, ml., glavni urednik GSB.

Predstavljanje su glazbeno uveličali mladi glazbenici iz Župe Svete Barbare: Marko Pranić, Marina Čekol i obitelj Jurički, Roko, Ljilja i Luka. Odjevena u narodnoj nošnji vrapčanskog podneblja stihove vrapčanskog pjesnika Mirka Radušića objavljene u novom broju župnog lista interpretirala je Zorica Barbarić osnivačica FA „Vrapčanci“ dok je cijeli program vodio srednjoškolski dvojac Lucija Marendić i Jakov Rebić.

Što se tiče onog profesionalnog pristupa dr. Skoko je dao visoku ocjenu istaknuvši kako je teško u medijima pratiti kronološki zbivanja u jednoj župi, a pritom biti zanimljiv ljudima izvan te župe i biti trajno zanimljiv za pet ili deset godina po svojim  vrijednostima i sadržajima. To je uistinu teško postići zato mislim da Glas Svete Barbare uspijeva u tome spojiti sve to, pratiti one dnevne aktualnosti, a s druge strane pružati sadržaje koji će biti edukativnog karaktera na duge staze. Što se tiče grafičkoga prijeloma i dizajna ovo je na jednoj zavidnoj razini uistinu jedan list koji mami da ga otvorite i uđete u sadržaj, kazao je tom prigodom dr. Skoko.

Htio bih upozoriti na još jedan važan segment, a to je važnost identiteta u današnje doba. Iskoristit ću taj naziv jer nemamo boljeg na hrvatskom jeziku, a to je brandiranje župe a to je promoviranje identiteta, imidža, jačanje prisutnosti, popularnosti naših župa u javnosti, mislim da je to nužno. Zašto?! Zato što nam je, boriti se, sa svim tim drugim sadržajima koji nude, od onih komercijalnih izvora pa do nekomercijalnih koji stalno nešto našim ljudima guraju i nameću.

U takvoj utrci župa koja je tiha, samozatajna, koja čeka da netko dođe u nju, a neće se otvoriti prema svojim župljanima i svima oko njih jednostavno neće uspjeti dobiti bitku u toj utrci i upravo zbog, toga kada govorimo o identitetu, o brandiranju, moramo reći svijetu tko smo, što smo, po čemu smo posebni, što nudimo u današnje doba globalizacije i svih mogućih izazova i na koncu konca zbog čega bi mi bili konkurentni u odnosu na sve druge sadržaje.

Ako šutimo onda ljudi neće moći saznati o našim dobrim ostvarenjima i drugi će nas preglasati. Upravo zbog toga je važno da u današnje doba kažemo što radi župa Svete Barbare koja ima višestoljetnu tradiciju i koja je uistinu prepoznatljiv brand na karti Zagreba. Zbog toga je iznimno važno fokusirati se na dvije javnosti: interna javnost, to su stanovnici ove župe koji možda ne dolaze u crkvu i eksterna javnost ona zagrebačka javnost, u našoj Nadbiskupiji kojima pokazujemo što je dobro što činimo, po čemu smo mi posebni, što to ima ova župa a nema netko drugi i čime bismo mogli inspirirati sve druge, zaključio je dr. Skoko.

O novom broju Glasa Svete Barbare govorio je i dr. Željko Jozić: „Kao rođenom štokavcu, nekako meni srce jače zakuca, kada god čujem tu domaću riječ, bila to kajkavska, bila čakavska, bila štokavska i to staro štokavska. To je nešto što nas zapravo drži. Kad je kolega Skoko govorio o identitetu i brandiranju mislim da smo na dobrom tragu, ako u svakom od sljedećih brojeva ovoga divnoga župskoga lista bude ponešto i kajkavštine i to domaće kajkavštine koja sve više nažalost nestaje kao što nam nestaje dijalekt, a pogotovo uz urbana središta i na rubovima velegrada. Zato pozivam sve one koji i dan danas govore kajkavski da se toga ne srame. Upravo suprotno! Standardni Hrvatski je jako vrijedan, ali jednako tako vrijedna, ako ne čak i malo vrjednija  nam je upravo ta naša majčinska riječ, taj naš materinski jezik koji smo primili od svojih majki. Zato je moj apel da se osim divnih pjesama pronađe ponešto i netko od vas koji će bilježiti riječi vašim dijalektom pisati i u vašem župskom listu.

Dakle sve pohvale svima naravno ponajprije glavnom uredniku župniku i svima koji su sudjelovali: kolegici koja je bila lektorica i list dobro uredila u smislu hrvatskog jezika, vama čitačima, pjevačima, gospođi koja nas je oplemenila divnom kajkavskom riječi. Ja se preporučujem i dalje, biti ću vaš redoviti čitatelj i evo još jedan put svima svaka čast i sve čestitke“, kazao je na kraju ravnatelj Jozić.

Na kraju okupljenim se obratio i glavni uredni lista mr. Antun Sente, zahvalivši svima koji su doprinijeli da ovoj dvobroj može izaći. Posebno je istaknuo gospodina Lovru Rebića, tehničkog urednika koji se pobrinuo oko svih tehničkih datosti za izlaženje novog župnog lista.
 
 
 
Ispišite stranicu: