HR

Aktualnosti

Objavljeno: 30.10.2010.

Simpozij crkvenih pravnika

slika

"Vjernici, društva, pokreti" tema je dvodnevnoga IV. međunarodnog znanstvenog simpozija crkvenih pravnika koji je započeo u petak 29. listopada u dvorani Vijenac Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta u Zagrebu.

Uz crkvene pravnike, studente kanonskog prava i predstavnike crkvenih udruga i pokreta, otvorenju simpozija nazočili su i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije đakovačko-osječki nadbiskup Marin Srakić, zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, generalni tajnik HBK mons. Enco Rodinis te provincijal Hercegovačke franjevačke provincije fra Ivan Sesar.

Pozdravljajući okupljene uime organizatora, Međubiskupijskog suda prvog stupnja u Zagrebu, dr. Josip Šalković istaknuo je kako je želja organizatora skupa razmjena iskustava i korisnih prijedloga s obzirom na izazove koji stoje pred Crkvom u suvremenom društvu.

Dekan KBF-a dr. Josip Oslić izrazio je radost što je suorganizator simpozija Katedra kanonskog prava KBF-a. Na taj se način i KBF uključuje u raspravu o problemima Crkve u suvremenom društvu. Različita crkvena društva i pokreti su bogatstvo za Crkvu, koja na taj način svjedoči da je ona živi organizam. Nadam se da će se rasprava nastaviti, ne samo u znanstvenim krugovima, nego i u bazičnim crkvenim zajednicama gdje ti pokreti djeluju i žive, rekao je dr. Oslić.

Kardinal Bozanić je podsjetio da je udruživanje vjernika na različite načine odavno postojalo u Crkvi. U tom kontekstu podsjetio je na postojanje bratovština, Trećih svjetovnih redova te različitih društava koja su prethodila Katoličkoj akciji i povezanosti s njom.

"Udruživanje je odlika koja je svojstvena kršćanskim i ljudskim odlikama vjernika, jer Bog je stvorio čovjeka kao socijalno biće i želi u Crkvi okupiti one koji vjeruju u Krista. Udruživanje je stoga izraz zajedništva i znak jedinstva u Crkvi. Ali, potrebno je uvijek imati na pameti kriterije crkvenosti za laičko udruživanje, za njihovo rasuđivanje i njihovo priznavanje. Možemo reći da je veliki val udruživanja procvao na II. vatikanskom koncilu. Stoga su crkvena društva i pokreti posljednjih desetljeća među kanonistima svijeta izazvali i još uvijek izazivaju veliku pozornost, a to pokazuje i tema ovog okupljanja", rekao je kardinal.

Zagrebački je nadbiskup kazao da je Zakonik Kanonskog prava uveo važne novosti vezane uz sferu udruživanja vjernika. Dosta je samo spomenuti razlikovanje između javnog ili privatnog društva, te razlikovanje između javnih i privatnih pravnih osoba. Posljednjih desetljeća pojavile su se različite studije koje tumače kanonske norme o udruživanju. No, vjerničko udruživanje nije samo za kanoniste važno pitanje, i samo Papinsko vijeće za laike organiziralo je simpozije i druge susrete koji su dotakli te teme.

Kardinal se posebno obratio crkvenim pravnicima te je istaknuo kako je Crkvi i hrvatskom društvu potreban doprinos njihove struke, kako za djelovanje samih vjerničkih društava u Crkvi tako i za reguliranje normativne prakse s obzirom na položaj vjerničkih udruga u društvu.

Nadbiskup Srakić pozdravio je simpozij uime HBK i uime Pravne komisije HBK kojoj je na čelu. Čestitajući na izboru teme, nadbiskup Srakić istaknuo je kako se danas ne može promatrati Crkvu ako ne gledamo na darove Duha Svetoga. Crkvenim pravnicima zahvalio je na pomoći koju daju za funkcioniranje HBK u cijelosti, kao i pojedinih biskupija. (ika / gk)

Ispišite stranicu: