HR

Aktualnosti

Objavljeno: 30.11.2014.

Stop trgovanju ljudima!



U Župi Sv. Marka Križevčanina 29. studenog predstavljen je hvalevrijedan projekt Senzibiliziranje vjerskih zajednica u Hrvatskoj za problematiku trgovine ljudima (poglavito ženama).

Voditeljica projekta, sestra Stanka Oršolić iz reda sestara Družba naše Gospe, na dinamičan, koncizan i poticajan način prezentirala je svoje višemjesečno istraživanje temeljeno kako na poznavanju stručne literature, zakonskih propisa i trenutačne situacije kod nas i u svijetu, tako i na radu sa žrtvama trgovine ljudima koje je sestra imala prilike susresti za vrijeme boravka u Velikoj Britaniji, u jednoj od sigurnih kuća namijenjenih zbrinjavanju žrtava i njihovoj rehabilitaciji.

Prezentacija projekta osmišljena je na taj način da se svi prisutni aktivno uključe te kroz interaktivnu dinamičku radionicu intelektualno i emotivno angažiraju u spomenutoj temi. Na samom početku sudjelovatelji ispunjavaju upitnik kojim se ispituje početna razina upoznatosti s temom, da bi na samom kraju susreta ispunili završni upitnik koji će evaluirati učinkovitost prezentacije, odnosno radionice i pokazati koliko se podigla razina osviještenosti prisutnih.

Dobiveni podaci koristit će voditeljici projekta za daljnja istraživanja te ostvarivanja temeljnog cilja ovog projekta – na koji se način mogu vjerske zajednice uključiti i pomoći oko problematike trgovanja ljudima koja nadilazi granice, vjere, kulture i narode.

Sestra Oršolić iznijela je u svom predavanju definiciju, žrtve, uzroke, oblike, vrste, načine odvijanja ovog suvremenog oblika ropstva, odnosno zločina protiv čovječnosti kako je trgovanje ljudima definirano u Konvenciji Vijeća Europe o suzbijanju trgovine ljudima iz 2005. godine. Žene (preko 60%) i djeca (oko 16%), kao najranjivije skupine u najvećem su postotku žrtve trgovanja ljudima (seksualno iskorištavanje, radno iskorištavanje te otimanje organa, tkiva i stanica), no i muškarci također podliježu kao žrtve (ponajviše radno iskorištavanje i kao žrtve u kriminalnim skupinama).

Uzroci su mnogostruki i govore o dubokim ekonomskim i socijalnim nejednakostima u suvremenom svijetu te o diskriminaciji svake vrste.

Sestra se osvrnula i na situaciju u Hrvatskoj gdje je ponajviše zastupljena seksualna eksploatacija žena, a u porastu je i radno iskorištavanje muškaraca, kao i djece koja prose. Kod nas je relativno mali broj procesuiranih počinitelja, zamjetan je nedostatak nadzora i sankcija te je svakako potreban nacionalni referalni mehanizam za detektiranje mreže počinitelja.

U Hrvatskoj je ipak postignut velik napor u borbi protiv trgovanja ljudima edukacijom relevantnog osoblja, ratifikacijom i potpisivanjem ključnih dokumenata i raznim inicijativama. U zadnjih deset godina detektirano je više od 100 žrtava, a broj i dalje raste.

Susret je završio zajedničkom molitvom za žrtve trgovanja ljudima.

Projekt je podržalo Europsko društvo žena u teološkom istraživanju – Hrvatska sekcija ESWTR-CS, a projekt financira Ekumenska inicijativa žena – EIŽ.   
 
Tanja Radović Ravnić
župna medijska suradnica Tiskovnog ureda
Ispišite stranicu: