HR

Aktualnosti

Objavljeno: 20.11.2010.

Susret Kardinalskog zbora s Papom

U Vatikanu je petak, 19. studenog, za Kardinalski zbor bio dan molitve i razmatranja, na koji je papa Benedikt XVI. pozvao povodom imenovanja 24 nova kardinala. Nakon pozdrava kardinala Angela Sodana, dekana Kardinalskog zbora, Papa je uveo u dvije glavne teme današnjeg razmatranja. Što se tiče prve teme, podsjetio je da se u Gospodinovu nalogu da se naviješta evanđelje podrazumijeva potrebna sloboda kako bi se to činilo; ipak, nailazi se na različite prepreke.

Odnos je između istine i slobode bitan, ali danas se nalazi pred velikim izazovom relativizma, koji izgleda kao da upotpunjuje pojam slobode, ali bi ju zapravo mogao uništiti postavljajući se kao prava „diktatura". Nalazimo se, dakle, u vrijeme u kojemu je teško zalagati se da bi se potvrdila sloboda u naviještanju evanđeoske istine i velikih ostvarenja kršćanske kulture, istaknuo je Sveti Otac.

Što se pak tiče druge teme, Papa je podsjetio na bitnu važnost liturgije u životu Crkve, jer ona je mjesto Božje nazočnosti među nama. Odnosno, mjesto na kojemu Istina živi s nama. U razmatranju o spomenutim temama, o slobodi Crkve u današnje doba govorio je državni tajnik Svete Stolice kardinal Tarcisio Bertone, koji je dao pregled današnjih pokušaja u ograničavanju slobode kršćana u raznim krajevima svijeta.

Kardinal je najprije pozvao na razmišljanje o stanju vjerske slobode u zapadnim zemljama. Iako je riječ o državama koje često upravo kršćanstvu duguju duboke crte svojeg identiteta i kulture, danas smo svjedoci procesa sekularizacije, uz pokušaje marginalizacije duhovnih vrednota u društvenom životu. Osim toga, kardinal je dao prikaz stanja vjerske slobode u muslimanskim zemljama, podsjetivši na zaključke nedavne posebne Biskupske sinode o Bliskom istoku, te se osvrnuo na djelovanje Svete Stolice i mjesnih biskupa u zaštiti katolika na Zapadu i na Istoku.

O drugoj je temi govorio pročelnik Kongregacije za bogoštovlje kardinal Antonio Canizares, koji je podsjetio na važnost liturgijske molitve u životu Crkve. Pritom se pozvao na nauk Drugoga vatikanskog sabora i na učiteljstvo pape Benedikta XVI., te posebno istaknuo važnost vjernosti važećoj liturgijskoj disciplini.

U raspravu se uključilo 18 kardinala, koji su razmotrili probleme povezane s vjerskom slobodom i teškoćama na koje djelatnost Crkve nailazi u raznim krajevima svijeta, a govorilo se i o velikim problemima s kojima se Crkva susreće u zaštiti vrednota utemeljenih na samom naravnom zakonu, kao što je poštovanje života i obitelji. Kardinali su, osim toga, raspravljali i o međureligijskom dijalogu, posebno s islamom. (IKA)

Ispišite stranicu: