HR

Aktualnosti

Objavljeno: 17.11.2010.

U novome broju Glasa Koncila pročitajte...

U komentaru novoga broja Glasa Koncila s nadnevkom nedjelje 21. studenoga urednik Ivan Miklenić odgovara na dezinformacije objavljene u Jutarnjem listu povodom izjave Komisije »Iustitia et pax« HBK-a »Mito, korupcija i klima u društvu«.

Riječ je o tri napisa troje autora koji imaju status komentatora odnosno kolumnista u tom listu a da čitatelji toga lista nisu dobili ni minimalan uvid u sadržaj same poruke odnosno u stavove koji su u toj poruci izrečeni.

U sva tri teksta u Jutarnjem listu provlači se teza da Komisija ne podupire napore u borbi protiv korupcije i da navodno želi zaštititi »one koji su krali«, da se želi »problem relativizirati«, da se »Kaptol faktički stavlja na stranu onih koji su pokrali Hrvatsku«, da je Komisija »zagladila nestašluk zvan korupcija i klijentizam«, navodi komentator ističući da se već u prvoj rečenici izjave Komisije »Iustitia et pax« od 8. studenoga doslovno kaže: »Imajući u vidu našu društvenu situaciju i hvale vrijednu akciju borbe protiv korupcije,... držimo potrebnim upozoriti na neke činjenice, društvene procese, koji nam mogu pomoći u uspješnijoj borbi protiv društvenog zla mita i korupcije.« Također se doslovno ističe: »Bez namjere da se bilo koga amnestira od odgovornosti, bilo političke ili kaznene, držimo da je svakoj vlasti i oporbi, političkim elitama u Hrvatskoj, jedna od primarnih zadaća da institucijama u društvu pomognu da rade svoj posao, a ne da ih u tome opstruiraju.«

Ti navodi zorno pokazuju da autori u Jutarnjem listu podvaljuju javnosti neistinu i da svoj žalac iskaljuju polazeći od svoje konstrukcije koja nema veze sa stvarnim stavom Komisije koja je dala i daje potporu raščišćavanju zla mita i korupcije, ističe se u komentaru.

Već od srijede ujutro Glas Koncila možete čitati putem interneta: enovine.glas-koncila.hr

Osim toga, komentator se osvrće na prvi tekst u Jutarnjem listu od 9. studenoga na str. 5, u kojem se uz ostalo tvrdi da su se biskupi »oglasili tek kada su počele zveckati lisičine«; a činjenice, upozorava komentator, pokazuju suprotno: još 2008. godine Komisija »Iustitia et pax« objavila je izjavu pod naslovom »Protiv korupcije i zavjere šutnje« u kojoj odgovorno podiže, kako se doslovno ističe, »svoj glas prosvjeda protiv toleriranja korupcije i protiv zavjere šutnje oko toga velikog zla što razara hrvatsko društvo«.

Komentator upozorava i na dezinformacije iz trećeg teksta u Jutarnjem listu od 13. studenoga na str. 33 te ukazuje na netočnosti donoseći navode iz prve izjave (2008.) Komisije. Premda autori u Jutarnjem to nisu željeli vidjeti, činjenica je da je Komisija u novoj izjavi pozvala da se problem korupcije u hrvatskom društvu riješi stvarno i temeljito. Mediji – a državni je odvjetnik u Hrvatskom saboru doslovno rekao »puno toga što piše u novinama nije točno« – umjesto selektivnih kampanja protiv određenih pojedinaca i skupina trebali bi pomoći da se u hrvatskom društvu ostvari stvarna pobjeda nad korupcijom, stoji između ostalog u komentaru.

Uz Dan sjećanja na žrtvu Vukovara novine donose intervju s mr. Sandrom Cvikić, stručnom suradnicom Instituta društvenih znanosti »Ivo Pilar« u Vukovaru koja je 18. studenoga 1991. u koloni u kojoj je iz Vukovara krenula u progonstvo pred televizijskim kamerama rekla: »Nismo ih ubijali i još uvijek ne mrzimo.« Obitelj Biserke i Zdravka Režeka, koji se bave proizvodnjom vina, u rubrici »Susret« progovara o strateškoj važnosti vinogradarstva.

Treći i posljednji dio »teološkog osvrta« o tematici nade piše mr. s. Valerija Kovač, u »reportaži« je prikazana mostarska župa sv. Petra i Pavla, a rubrika »Mladi mladima« donosi tekstove mladih novinara Glasa Koncila o temi »Čovjek - više od plemenitih riječi i glagola«.

»Medicinske inkunabule zagrebačke Metropolitanske knjižnice« naslov je četvrtog dijela povijesnog feljtona novinara Tomislava Vukovića koji u nastavcima donosi svjedočanstva zagrebačkog liječnika dr. Damira Primožića o križnome putu i njegove znanstvene radove o doprinosu Katoličke Crkve razvitku hrvatskoga zdravstva. Dr. Vladimir Lončarević kao katoličkog oblikovatelja kulture predstavlja pjesnika Milana Pavelića.

O molitvama svete Brigite piše rubrika »Naši razgovori«, o proglašenju grada Zagreba područjem slobodnim od GMO-a rubrika »(Pri)govor znanosti«, a koji su uvjeti za starosne mirovine od 1. studenoga 2010. odgovara pravnik Stjepan Androić u rubrici »Propisi-pravo-pravda«.

Uz brojne događaje iz Hrvatske i svijeta novine donose i vijest o datumu Papina pohoda Hrvatskoj, prikaz Katehetske jesenske škole za odgojitelje u vjeri u Zagrebu, drugog nacionalnog susreta djelatnika u pastoralu Roma u Varaždinu, seminara europskih i afričkih biskupa u Abidjanu na kojem je sudjelovao i kardinal Bozanić, proslave 40. obljetnice proglašenja svetim Nikole Tavelića u Šibeniku... (ip, gk)

 

Ispišite stranicu: