HR

Aktualnosti

Objavljeno: 21.09.2011.

U novome broju Glasa Koncila pročitajte...

slika

U uvodniku najnovijega broja Glasa Koncila (s nadnevkom nedjelje 25. rujna) glavni urednik lista Ivan Miklenić u svome komentaru ističe da Hrvatska očito vapi za zakonitošću koja bi stvarno izjednačila sve građane i sve pravne subjekte u njihovim pravima, ali i u njihovim obvezama, i oslobodila zemlju od skrivenih moćnika koji narušavaju i sam ustavnopravni poredak i državu Hrvatsku.

Komentator tako podsjeća da, iako su 1. rujna na snagu stupile sve odredbe Zakona o kaznenom postupku, i dalje se nastavlja sustavno kršenje odredaba toga zakona o tajnosti istražnog postupka, navodeći primjer najnovijega medijskog tretmana prema političkoj stranci na vlasti koju su, uz više drugih ljudi, prije dokaznog postupka, štoviše tijekom istražnog postupka o iskazima knjigovotkinje stranke, stavili na stup javnoga srama.

»Nije pritom bitno što se u tom najnovijem slučaju radi o HDZ-u i članovima te političke stranke – premda u civiliziranoj državi baš nitko nema pravo gaziti ičija temeljna ljudska prava, pa tako ni javno prozvanih članova te stranke – već je bitno da onaj tko krši tu zakonsku odredbu iskazuje time zapravo koliko je moćan. Naime, onaj tko tako očito protuzakonito može postupati sa strankom koja je s koalicijskim partnerima još uvijek na vlasti, poručuje svima drugima - i pravnim i fizičkim osobama - što bi tek bio spreman učiniti onima koji nisu ni približno zaštićeni kao oni koji su na vlasti. Štoviše, taj netko skriveni očito se osjeća tako moćan da jasno očituje da je iznad svakoga zakona, a što znači i iznad hrvatskoga državnog ustavnopravnoga poretka«, navodi Miklenić i upozorava kako pred tim očitovanjem nitko u hrvatskom društvu ne bi smio zatvoriti svoje oči i praviti se kao da mu ono nije poznato.

Iako je donošenje Zakona o odnosima RH prema Hrvatima izvan Hrvatske, čiji je prijedlog u nedavnome čitanju na saborskome zasjedanju prihvaćen gotovo jednoglasno, najavljen kao prijelomni trenutak odnosa matične domovine Hrvatske prema hrvatskim državljanima u svijetu, gost rubrike »Intervju«, hrvatski povratnik i nekadašnji saborski zastupnik i dugogodišnji ravnatelj Hrvatske matice iseljenika Ante Beljo dokazuje suprotno i najavljuje ustavnu tužbu protiv diskriminirajućih odredaba. Na primjer protuustavnosti najavljene strategije RH prema svojim iseljenicima Beljo podsjeća kad govori o fiksnoj kvoti od tri zastupnika u Hrvatskome saboru, naspram nekadašnjih 12, koji bi trebali donositi ključne i važeće odluke za sve Hrvate u svijetu. Prijedlog novoga Zakona je, napominje Beljo, »bacanje prašine u oči« čitavome hrvatskom narodu.

Povodom 20. obljetnice srpskih zločina u Tovarniku, u kojem su 22. rujna 1991. nakon okupacije domaći i srbijanski četnici počinili masovni zločin za koji do danas nitko nije odgovarao, Glas Koncila u tekstu Tomislava Vukovića objavljuje potresne i dosad nepoznate činjenice iz dokumenata liječnika mrtvozornika dr. Ljeposave I. Stanimirović. Autor, na temelju objavljenih činjenica, poziva Hrvatsku liječničku komoru da se toj liječnici oduzme licenca za obavljanje liječničke djelatnosti.

U rubrici teološki osvrt objavljen je tekst dr. s. Nele Gašpar o svjedočanstvu Drinskih mučenica »Sposobnost ljubavi stoji u omjeru s nadom u besmrtnost«. Širu javnost sa životom i djelom zaslužnog učitelja, rodoljuba i »dobrotvora Hercegovine« fra Didaka Buntića u rubrici »Katolički oblikovatelji kulture« upoznaje autor dr. Vladimir Lončarević.

Mladi se u svojim prilozima, u sklopu rubrike »Mladi mladima«, bave problemom dekristijanizacije društva, a među »Osvrtima« izdvaja se pismo čitatelja iz Zagreba: Jesu li zviždači - kršitelji zakona?«.

U »Našim razgovorima« autor odgovara na pitanje »Što je to Marijina legija?«, a po(r)uka »Nedjeljne biblijske poruke« prema pisanju Pavla Gospodnetića je: »Neka iz obećanja proizađe djelovanje«.

Uz blagdan sv. Pija iz Pietrelcine (23. rujna) glasovitoga talijanskog kapucina, koji je za svoga života, na svome tijelu nosio znakove Kristove muke radi čega su ga nazivali »Kristovim Cirencem 20. stoljeća«, Branimir Stanić upoznaje s njegovim životnim putem, njegovim posebnim darovima koji su ga učinili popularnim pred milijunima njegovih štovatelja diljem svijeta.

Među brojnim inozemnim vijestima ističe se Papino tv-obraćanje uoči njegova pohoda Njemačkoj, dok će među domaćim vijestima posebnu pozornost privući tekst »Svećenik u svijetu medija« – izvještaj sa teološko-pastoralnog seminara za svećenike koji je održan u Đakovu.

U rubrici »Susret« Ivan Uldrijan razgovarao je s jednom od tri hrvatska agrometeorologa, dr. Višnjom Vučetić. Kao načelnica Odjela za agrometeorologiju DHMZ-a, a s posebnim saznanjima o utjecaju klimatskih promjena na našu najrasprostranjeniju poljodjelsku kulturu – uzgoj kukuruza, govori o važnosti agrometeoroloških istraživanja za poljoprivredu, odnosno presudnom utjecaju klimatskih promjena na proizvodnju hrane.

Koji su modeli župnoga pastorala osobito primjenjivi i uspješni u otočkim hrvatskim župama, pokazuju primjerom župljani rapske župe sv. Stjepana u mjestu Barbat, u reportaži Vlade Čuture. Uspomene na godišnji odmor budi i »morska fotografija« lista kojom se, uz naslovni prilog »Što je za tijelo sunce, to je za čovjekov duh Crkva« podsjeća na Svjetski dan turizma. (ić, gk)

Ispišite stranicu: