HR

Aktualnosti

Objavljeno: 05.10.2011.

U novome broju Glasa Koncila pročitajte...

slika

»Zar zaista ne volimo crkvene medije?« - pitanje je kojim novi broj Glasa Koncila (s nadnevkom nedjelje 9. listopada), u rubrici »Naši razgovori«, otvara raspravu o katoličkim medijima, između ostalog, o problemima s kojima se, u pastoralu i medijskom svijetu suočavaju.

O toj se temi dijelom raspravljalo i na godišnjemu skupu hrvatskih pastoralnih djelatnika iz zapadne Europe koji se prošloga tjedna održao u njemačkom mjestu Bad Honnef. O glavnim događanjima skupa i održanim predavanjima pod geslom »Mediji, Katolička Crkva i globalizacija« izvijestio je Adolf Polegubić.

Među vijestima iz Crkve u Hrvatskoj u listu se izdvaja prilog Danijela Delonge »Obitelj kao Crkva u malom«, s Teološko-pastoralnog tjedna Riječke metropolije koji je bio posvećen pastoralu obitelji kao jednom od prioritetnih djelovanja Crkve koji se mora prilagoditi promjenama u društvu.

»Mi imamo pravo čuvati svoju obitelj bez obzira na to kako u stremljenjima Europe i svijeta stavili usmjerenja protiv dostojanstva obitelji, vrednota obitelji, protiv života. Mi imamo pravo na svoju savjest kojom ravna Bog, Božji zakon. I zato moramo prvo čuvati ono temeljno jednoga naroda, a to je obitelj. Ona je osnovna stanica iz koje niče društvo, vjera, Crkva. Neka vaša djeca i vaše obitelji prepoznaju vašu ljudskost, vašu istinitost, vaše poštenje, vašu plemenitost. Nikada čovjek ne može takve vrednote ostvariti bez spremnosti na žrtvu. Žrtva je pokazatelj koliko ljubimo« – riječi su to homilije kardinala Vinka Puljića što ih je tijekom euharistijskog slavlja uputio katolicima pripadnicima Oružanih snaga, policije, pravosudne policije, vatrogasaca, branitelja i ratnih vojnih invalida, kao i pripadnicima povijesnih vojnih postrojba koji su na prvu nedjelju listopada 19. put zaredom zavjetno hodočastili u Mariju Bistricu, što člankom svjedoči Ivan Uldrijan a potvrđuje i fotografija naslovnice novoga broja Glasa Koncila.

U komentaru »Suvišan blagdan?« Ivan Miklenić pišući o Danu neovisnosti Republike Hrvatske ističe da je dvadeset godina neovisnosti, osobito nakon pobjede nad velikosrpskom agresijom, u okolnostima globalizacije i globalističkih pritisaka kao i u okolnostima procesa euroatlantskih integracija relativno dugo razdoblje u kojem se moglo neizmjerno više učiniti za afirmaciju svega onoga na čemu počiva nacionalni i kulturni identitet hrvatskoga naroda te da se to ne bi smjelo izgubiti ni u kakvim integracijama.

»No, nevjerojatno je«, piše komentator, »što je u vlastitoj državi gotovo sve važnije od stvarnoga zajedničkog dobra hrvatskoga naroda te u takvim aktualnim okolnostima Dan neovisnosti postaje jedan od najkontroverznijih državnih blagdana ... umjesto da ga se prepoznaje i slavi kao dan hrvatske samobitnosti, kao dan koji trajno podsjeća i potiče na afirmaciju, tj. osvješćivanje, čuvanje, upoznavanje, njegovanje i razvijanje svega onoga što tvori nacionalni i kulturni identitet hrvatskoga naroda.«

Posebni gost u Glasu Koncila je učitelj Reda propovjednika, Francuz Bruno Cadoré koji je kao liječnik, ugledni bioetičar i moralni teolog u intervjuu otvoreno progovorio o nekim od gorućih pitanja tih područja djelovanja u današnjem svijetu, poput stvarne potrebe suvremene evangelizacije, zašto i kako se propovijedanje danas definira prijateljstvom, znači li pad brojnosti redovnika i redovnica i sumrak Crkve kao i to ima li zamrzavanje ljudskih embrija opravdanje u stvarnosti kao i provođenje aktivne eutanazije u nekim europskim klinikama.

»Novo vino u nove mješine« – u rubrici »Nova evangelizacija u župnoj zajednici« dr. Milan Šimunović piše o potrebi angažiranijeg povezivanja u župnim zajednicama, u »Oblikovateljima kršćnske kulture« širu se javnost upoznaje s dr. Rudolfom Eckertom i njegovim zaslugama u razvoju Hrvatskoga katoličkog pokreta, a u trećemu nastavku povijesnog feljtona o 20. obljetnici srpskih zločina u Tovarniku Tomislav Vuković prenosi Izjavu za javnost Udruge dr. Ante Starčevića iz Tovarnika koja godinama pokušava doznati istinu o sudbini 68 mještana ubijenih krajem 91. godine, za koje do danas nitko nije odgovarao.

Nakon prošlotjednoga upoznavanja međimurskog cvjetnog »vrta Hrvatske« ovotjednom reportažom Vlado Čutura čitatelje vodi u »hercegovački raj« Neum i upoznaje sa župljanima i životom u župi Gospe od Zdravlja.

U rubrici »Mladi mladima« mladi otkrivaju gdje sve u današnjem svijetu mogu otkriti uzore - kristolike likove; na tabloidu je pak objavljena poticajna priča hrvatskim supružnicima Ankici i Alojzu Senteu koji je djelotvornom ljubavlju osvojio srca Nijemaca.

»(Pri)govor znanosti« prenosi zaključke opservacijske studije američkih znanstvenika kojom pokazuju kako umjerena konzumacija vina povezana s uspješnim starenjem kod žena, a koliko će uspješno starenje kod Hrvata u budućnosti biti moguće daje naslutiti sadašnje stanje hrvatskoga društva kojemu novu socijalnu nadu želi pobuditi predstojeći Hrvatski socijalni tjedan. Za novi broj Glasa Koncila upravo važnost, ulogu i povijesni razvitak Hrvatskih socijalnih tjedana približava dr. Stjepan Baloban. (ić, gk)

Ispišite stranicu: