HR

Aktualnosti

Objavljeno: 19.02.2014.

U novome broju Glasa Koncila pročitajte...

Poplava koja je ugrozila brojna hrvatska naselja i obitelji naslovna je tema osmoga broja Glasa Koncila, s nadnevkom nedjelje 23. veljače, koji je izišao na četrdeset stranica.

Katolički tjednik piše o Caritasovoj skrbi za obitelji pogođene poplavama, kao i svim crkvenim i društvenim nastojanjima da dobrota nadvlada zlo elementarne nepogode, osobito na karlovačkom i sisačkom području.
"Je li u Hrvatskoj istina poželjna?" pita se u uvodnom komentaru urednik Ivan Miklenić, analizirajući optužbe protiv sisačko-moslavačke županice, kao i neizvjesnost puta hrvatskih zviždača koji pokušavaju upozoriti na moguće nezakonitosti u radu mjerodavnih institucija.

"Moglo bi se učiniti da u suvremenom hrvatskom društvu istina više uopće nije važna, poželjna ili čak dopustiva. U kolikoj je mjeri to stvarnost, upravo u tolikoj mjeri hrvatsko je društvo neslobodno, okupirano i nedemokratsko, a osobe koje žele istinu i promjenu izložene su sustavno gotovo svim sredstvima diskreditacije", stoji uz ostalo u komentaru.

U intervjuu mr. Josip Moser, urednik knjige "Srednjovjekovna arheologija u Hrvatskoj. Prvih sto godina 1878-1978" ističe kako arheološka vrela još nisu potpuno istražena. "Sve što se odnosi na Bašćansku ploču navodi nas da se upitamo: Koliko je naroda u Europi imalo svoj jezik i svoje pismo prije 1000 godina? Nije li red da na te činjenice budemo posebno ponosni! To je kameni dokument koji potvrđuje našu samobitnost, naše opstojanje na ovom tlu i našu kulturu", naglašava među ostalim mr. Moser u razgovoru s novinarom Tomislavom Vukovićem.

Predsjednik udruge HVIDRA-e Črnomerec Renato Šelj govori o položaju branitelja i stanju u društvu, tvrdeći kao Vlada RH umanjuje ulogu branitelja. Analizira odnos vlasti prema Domovinskom ratu, ali i aktualne slučajeve, kao što je otkaz HRT-ovoj novinarki Nadi Prkačin. Politolog Vedran Kožul promišlja pak socijalne nemire i njihovu pozadinu u Bosni i Hercegovini.

Dvije su priče u novom Glasu Koncila svjedočanstvo vjere na različitim životnim stazama – o. Pedro Barrajon govori o svećeničkom putu, susretu s papom Franjom i egzorcizmu. Glasoviti nogometaš i trener "Dinama" Rudolf Rudi Belin, član pobjedničke momčadi Kupa velesajamskih gradova 1967. godine, prisjeća se maksimirskoga odrastanja, nogometnih radosti, obitelji i života nedaleko crkve sv. Jeronima.

Novinarka Ines Grbić donosi reportažu iz župe sv. Martina biskupa iz mjesta Zadarske nadbiskupije Ljubač, a u rubrici "Vjernici laici aktivni u Crkvi" predstavljen je župni ekonomski vijećnik i pastoralni suradnik u župi Muke Isusove u zagrebačkom Vukomercu Andrija Tomašević. Među katoličkim oblikovateljima kulture rasvjetljuje se životno djelo plodnog teološkog i filozofskog pisca s kraja 19. i početka 20. stoljeća Teofila Harapina.
 
U rubrici "Drugačiji su među nama" predstavljena je ustrajnost Vinkovčanke Marije Bek i njezine obitelji unatoč svim fizičkim poteškoćama. Savjet katoličkog liječnika dr. Jakova Mihanovića odnosi se na laparaskopsku kirurgiju.
 
Uz međunarodni Dan rijetkih bolesti Dalibor Dujmić svjedoči o fenilketonuriji, urođenom genetskom poremećaju specifičnih enzima u organizmu.
Posljednja stranica, uz susret s o. Carlom Tranterom, misionarom iz Velike Britanije, donosi i novu karikaturu Srećka Puntarića Felixa, kao i križaljku. (GK)



Ispišite stranicu: