HR

Aktualnosti

Objavljeno: 09.04.2014.

U novome broju Glasa Koncila pročitajte...

slika

Na naslovnici novoga broja Glasa Koncila od nedjelje 13. travnja početno izvješće o napetoj i zanimljivoj završnici ovogodišnje Vjeronaučne olimpijade, koja je održana u Šibeniku na temu: "Katolička Crkva i znanost: doprinos i odnosi". Pobjednici su Osnovna škola Sućidar iz Splita i V. gimnazija iz Zagreba.

"Zabrinjavajući odnos prema hrvatskoj kulturi" naslov je komentara glavnoga urednika Ivana Miklenića u kojemu između ostalog piše: "Odnos politike prema kulturi jednak je odnosu politike prema samomu narodu, prema njegovu kulturnom identitetu, prema njegovoj sadašnjosti i budućnosti. Politika koja podcjenjuje ili razara kulturu svoga naroda slobodno se može okarakterizirati kao zločinačka i izdajnička prema svomu narodu."

"Devedesetih godina prihvaćeni su umjesto petokrake hrvatski simboli" – dr. Nikica Barić, povjesničar s Hrvatskog instituta za povijest progovara u intervjuu o petokraki kao simbolu totalitarnog režima, Bleiburgu, Stjepanu Mesiću, dr. Franji Tuđmanu, tužbi za genocid i Srbu. Među ostalim ističe kako mu je kontradiktorno kada se trenutno netko zalaže za demokraciju, manjinska i sva druga prava, a istodobno ističe tu zvijezdu. Jer dok je ta zvijezda bila službeni simbol u Jugoslaviji i Hrvatskoj, teško bi se moglo tvrditi da je vladala demokracija.

Glas Koncila donosi i nekoliko iznimno zanimljivih inozemnih vijesti, među kojima je i prošlotjedna opća audijencija pape Franje, na kojoj je govorio o sakramentu ženidbe, što se kratko, jasno i bremenito sadržajem može sažeti u njegovoj rečenici: "Stvoreni smo da bismo ljubili". Papa Franjo je također rado pristao na intervju u kojemu su mu pitanja postavljali mladi iz Flandrije u Belgiji.

U Siriji je ubijen nizozemski isusovac koji unatoč svim upozorenjima i prijetnjama nije htio napustiti svoje vjernike u gradu Homsu, koji nadziru pobunjenici. Otele su ga naoružane osobe, tukle te ga konačno smaknule s dva hica u glavu ispred isusovačke kuće.

Među domaćim vijestima, splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić predvodio je misno slavlje povodom 70. obljetnice pokolja više od 1500 hrvatskih civila od njemačkih vojnih postrojbi 1944. podno Kamešnice, požeški biskup Antun Škvorčević posjetio je prognaničko naselje u Kovačevcu, u Vrpolju je održan susret obitelji Šibenske biskupije, u Splitu su svečano otvoreni 10. dani kršćanske kulture, a u zagrebačkom samostanu franjevaca konventualaca na Svetom Duhu održan je prvi znanstveni skup "Franjevački velikani" o Rogeru Baconu, engleskom franjevcu, teologu, filozofu, svestranom znanstveniku – ocu eksperimentalne znanosti.

"Sve je u našim rukama" naslov je razmišljanja mr. Ivice Tolića, branitelja i dragovoljca iz Zbora udruga veterana gardijskih postrojba, koji se osvrnuo na goruće teme sadašnjeg trenutka hrvatskoga društva.

Đurđica Ivanišević Lieb u svojim "Zapažanjima" progovara o niz aktualnih tema hrvatskoga društva s naglaskom na sve prisutniju svojevrsnu kolektivnu anamnezu: "U Hrvatskoj se neki ponašaju kao da nije bilo ni tamnica ni rata, ni 71. kad su tisuće Hrvata zbog verbalnog delikta bile kažnjavane, ni 91. kada je bilo na tisuće mrtvih u razorenim selima i gradovima."

O Cvjetnoj nedjelji u starome hrvatskom molitveniku "Za ponukovanje i duhovnu korist", izdanome u Pečuhu sredinom 18. st., te o običajima Hrvata u Mađarskoj piše Đuro Franković u tekstu pod naslovom: "Uspomena onoga svečanog Isusova u Jerusolim unilaska".

"Vijenci slavonskih živih kapitala" naslov je reportaže iz Harkanovaca, Ivanovaca i Zelčina, naselja između Našica i Valpova, koju potpisuje novinar Tomislav Šovagović.

Kako su se u preuveličavanju brojke zatočenika jasenovačkog logora na jasenovačkom popisu našle čak i izbjeglice iz dalekog egipatskog El Shatta, donosi 5. nastavak povijesnog feljtona. (tv, gk)

Ispišite stranicu: