HR

Aktualnosti

Objavljeno: 15.09.2010.

Završio simpozij "Kršćanska ljubav - svevremeni izazov" (3.)

Simpozij s međunarodnim sudjelovanjem na temu "Kršćanska ljubav - svevremeni izazov" završio je u srijedu, 15. rujna, a održan je u sklopu zaključenja obilježavanja 350. obljetnice smrti Vinka Paulskog i Lujze de Marillac. Organizirala ga je Vinkovska obitelj. U prvom izlaganja superior lazarista Dario Grbac, CM predstavio je povijest ogranaka Vinkovske obitelji u svijetu i u Hrvatskoj.

Prvo je govorio o Misijskoj družbi – lazaristima čije je geslo "Poslao me navijestiti Radosnu vijest siromasima". Lazaristi u Hrvatsku dolaze 1958. iz Slovenije i nastanili su se u Vrapču. Danas u Hrvatskoj djeluje devet lazarista, a jedan je u misijama na Salomonskim otocima. Potom je predstavio Kćeri kršćanske ljubavi, čija je prva zajednica utemeljena u Osijeku 1881. godine. Danas je u Hrvatskoj prisutno 12 sestara u tri zajednice: Volosko kraj Opatije (1884.), Zagreb (2001.) i Novigrad na Dobri kraj Karlovca (2002). Svaka zajednica ima svoj apostolat s obzirom na potrebe. Kćeri kršćanske ljubavi u Hrvatskoj spadaju u Ljubljansku provinciju.

Govoreći o Družbi sestara milosrdnica svetoga Vinka, istaknuo je kako su one u Hrvatsku došle na poziv biskupa Haulika. Ubrzo po dolasku (5. rujna 1845.) udarile su temelje dvjema najjačim Družbinim djelatnostima: odgojno-prosvjetnom radu u školama i njezi bolesnika i starih osoba u bolnicama i domovima. Danas djeluju u šest provincija s više od osamsto članica. Kao posljednju Družbu iz Vinkovske obitelji koja djeluje i u Hrvatskoj, o. Grbac je istaknuo Marijine sestre od čudotvorne medaljice čija hrvatska provincija broji osamdesetak članica, a od 1988. godine djeluju i u Beninu.

Govoreći o laičkim granama Vinkovske obitelji, istaknuo je Vinkovsku mladež, osnovanu 1847. godine. Ova grana je u Hrvatskoj tek na počecima, te broji dvadesetak članova. Od laičkih udruga u Hrvatskoj djeluje Udruga sv. Vinka Paulskoga u Hrvatskoj koja nakon ponovnog osnivanja 1992. danas djeluje u 52 ogranka, te broji šestotinjak aktivnih i dvjestotinjak članova podupiratelja. Najbrojnija grana Vinkovske obitelji je Društvo čudotvorne medaljice koje ima za cilj širenje pobožnosti prema Blaženoj Djevici Mariji i širenje čudotvorne medaljice, a u Hrvatskoj broji oko dvije tisuće članova, te je tako najbrojnija grana unutar Vinkovske obitelji. Uslijedilo je nekoliko predavanja u kojima je dat pregled pojedinih djelatnosti u kojima danas na osobit način djeluju članovi i članice Vinkovske obitelji u Hrvatskoj.

Predavanje s. M. Ancille Zrinšćak, MVZ, Zagreb "Odgojno djelovanje u duhu svetog Vinka - nekad i danas" pročitala je s. Danijela Dinjar. U predavanju dat je pregled odgojnih ustanova do 1945. godine. Tako je istaknuta Samostanska Ženska učiteljska škola u Zagrebu (1848.-1945.) i Ženska realna gimnazija (1926.-1945.), potom pjestovalište (čuvalište), obdanište, zabavište i sirotište u kojima su se sestre brinule za odgoj i skrb za najmlađe, a u raznim stručnim školama pouka i odgoj mladeži (zanatska škola, škola za medicinske sestre). Sva ta djelatnost prekinuta je 1945. godine, nakon čega su se sestre kao jedinom obrazovnom djelovanju mogle posvetiti katehizaciji po župama. Ženska opća gimnazija obnovljena je 1995. godine. Osluškujući potrebe današnjeg čovjeka, sestre su uredile Duhovno-obrazovni centar Marijin dvor Lužnica.

Predavanje "Ljubav i bolest - kršćanska skrb za bolesne u duhu vinkovske karizme" održala je s. Danica Grgić, MS. Ona je istaknula kako je sv. Vinko prepoznao patnju i bol svoga vremena. Bio je osjetljiv za Božju riječ, te se nije mogao oglušiti na Božji poziv. Iskazivanje kršćanske ljubavi danas je izazov za svjedočenje Kristove ljubavi u svijetu. To ne znači samo materijalno skrbiti, već i osluškivati potrebe, iskazivati svoju ljubav i brigu prema bolesnicima, suosjećati s tuđim patnjama, te tako učvrstiti njihovu vjeru i nadu da ih Bog nije napustio, rekla je.

U predavanju "Novi izazovi siromaštva i odgovor vinkovske karizme" s. Ljubica Jozić, FdC istaknula je kako ovo vrijeme pred Vinkovsku obitelj stavlja mnoge zadaće. Potrebno je izraditi nove programe koji će pomoći djeci i mladima kako bi se očuvalo bogatstvo njihovog mladenaštva od raznih opasnosti. Karizma utemeljitelja nas potiče na izgradnju kulture života, rekla je. Da bi služenje bilo što učinkovitije potrebna je što bolja povezanost brojne Vinkovske obitelji međusobno, ali i povezanost kako s bogatima, tako i siromašnima. Poput Krista i naših utemeljitelja pozvani smo prepoznati veličinu i dostojanstvo svakog čovjeka: žene i muškarca, a osobito patnika, rekla je s. Jozić.

Posljednje predavanje "Poslanje laikata kao odgovor na današnje potrebe" održao je član Udruge sv. Vinka Paulskog Stanko Mališa iz Pazina. U predavanju je predstavio povijesni razvoj Udruge, s posebnim naglaskom na njezina utemeljitelja bl. Frederica Ozanama (1813.-1953.). Citirajući Ozanama približio je laički pokret nadahnut sv. Vinkom, koji ne gubi na aktualnosti ni danas kada su članovi angažirani u svim sferama ljudskog života. U drugom dijelu predavanja Mališa je istaknuo važnost ekonomije zajedništva, tj. razvijanje kulture davanja i zajedništva. Nakon rasprave, simpozij je završio molitvom Srednjeg časa.

(ika)

Ispišite stranicu: