STJEPAN ŠTROMAR (1915.-1945.), kapelan u Mariji Bistrici
Preuzeto iz knjige: Dr. Stjepan Kožul, Martirologij Crkve zagrebačke. Spomenica žrtvama ljubavi Zagrebačke nadbiskupije, Izdavači: Prometej; Zagrebačka nadbiskupija, Zagreb 1998., str. 122-123.
STJEPAN ŠTROMAR (1915.-1945.), kapelan u Mariji Bistrici
Rodio se 1915. godine u mjestu Gora, kotar Petrinja, od oca Stjepana i majke Barbare rođene Fabić. Nakon pučke škole, gimnaziju polazi u Zagrebu, te je položio ispit zrelosti 1934. god. na I. muškoj realnoj gimnaziji. Nakon toga upisuje studij ekonomije na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Povezan je s katoličkim organizacijama, pa se u njemu budi želja da postane svećenik. Nakon završene I. godine studija na Ekonomskom fakultetu, polazi u Nadbiskupsko bogoslovno sjemenište na Kaptolu i upisuje studij teologije na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Primljen je u Bogosloviju 8. studenog 1935. Studij je završio do veljače 1941. godine, te je s još drugih 16 kolega zaređen za svećenika u zagrebačkoj katedrali 16. ožujka 1941. Zareditelj im je bio nadbiskup dr. Alojzije Stepinac. Mladu misu služio je u Vukovini 25. ožujka 1941., budući je tada ondje njegov otac službovao kao ravnatelj škole. Obnaša je službu kapelana u župi Moravče od 1941. do 1942., u župi Sv. Ivana u Zagrebu 1942.-1943. i u Mariji Bistrici od 1943. do 1945. godine.
Ničim opterećen, u svibnju 1945. godine polazi, kao i mnogi pred najezdom komunizma, na Zapad, prema austrijskoj granici. Ondje ga Englezi s ostalima izručuju tzv. jugoslavenskoj vojsci, te stiže na Križnom putu do Krapine. Ondje ga preslušava OZN-a, te je u gori Macelju, u šumi, na mjestu zvanom Lepa Bukva, nekadašnjem posjedu Freundereichovih, pogubljen u noći 4. na 5. lipnja 1945. godine.
S njim je te iste noći, između 4. i 5. lipnja 1945., ondje pogubljeno još 10 svećenika, biskupijskih i redovničkih, 9 bogoslova, te još jedan franjevac 9. lipnja 1945. Iz Zagrebačke nadbiskupije s njime je ubijen bogoslov iz Marije Bistrice Branko Kukolja, rođen 1921. godine. Drži se da je za smrt pobijenih svećenika, redovnika i bogoslova u Macelju, odgovoran Leopold Horvat, tadašnji šef za civilnu OZN-u u Krapini. Macelj je bilo, prema dosadašnjim podacima, najveće stratište duhovnih službenika, svećenika i bogoslova, na području Zagrebačke nadbiskupije. Koliko je poznato, tu je ubijen 21 mučenik.
Dne 17. listopada 1990. prof. Paula Friben, rođena Štromar, sestra ubijenog svećenika Stjepana Štromara, obišla je, s članovima svoje obitelji, grob spomenutih svećenika u Macelju, u predjelu Lepa Bukva udaljenom od autoputa Zagreb-Maribor 15 minuta (izlazak na istom autoputu kod restorana “Lepa Bukva” - iza mjesta Đurmanec), te je dostavila Nadbiskupskom duhovnom stolu u Zagrebu svoje izvješće od 19. studenog 1990.
Ubojstvo tolikih svećenika i bogoslova zabilježila je 1945. godine i Kronika franjevačkog samostana u Krapini, zaslugom ondašnjeg gvardijana o. Ostijana Ostrognaja i o. Bernarda Bakše, koji je sve unio u Kroniku.
Računa se da je u Macelju, osim svećenika, pobijeno još 20.000 hrvatskih vojnika i civila dok drugi misle da ih je pobijeno od 9 do 13000. I jedna poratna bilješka u arhivu Nadbiskupskog duhovnog stola upozorava, uz ime vlč. Stromara, da je u Macelju “pobijeno mnogo ljudi i vojnika. Nije se pitalo da li su ti vojnici dobrovoljci ili su pod prisilom morali u vojsku. Na povlačenju su likvidirani u Macelju i ondje u šumi pokopani. S njima je bio i vlč. Stjepan Štromar.”[1]
Dopunu o stradanju svećenika Stjepana Štromara napisali smo u prikazu: MARIJA BISTRICA - Mučenička povijest[2].
Da bismo cjelovito zaključili Crtice iz komunističke prošlosti, vezano uz svetište i župu u Mariji Bistrici i tako doprinijeli hrvatskom žrtvoslovlju, spomenuli smo rubno ubijenog bistričkog kapelana Stjepana Štromara (*Gora, 1915.-+Macelj, 4./5.VI.1945.) i ubijenog bistričkog bogoslova Branka Kukolju (*Marija Bistrica, 1921.-+Macelj, 4./5.VI.1945.). Ovdje ih želimo cjelovitije spomenuti, s naznakom literature, gdje se može više pročitati o njima, kao i načinu stradanja, uz nastojanje od 1990. godine, da se ta „Najbolnija rana u Krapini – Stratište na gori Macelj“ ne zaboravi. U svećeničkim krugovima, o komunističkim zločinima u Macelju češće govorio ondašnji kapelan u Krapini Dragutin Žnidaršić (1943.-IX.1945.), kasnije u drugim župama, pa župnik u Vugrovcu (1948.-1982.) i prebendar Prvostolne crkve u Zagrebu (1982.-+1998.) i vjeroučitelj škola u Mariji Bistrici Srećko Draksler (1943.-1948.), kasnije župnik u Kašini (1948.-1992. ), a umro u Svećeničkom domu na Kaptolu 28 u Zagrebu, 1994. godine.
Upozorenja da se „mučenički lokaliteti“ u Macelju ne bi uništili, davala je sestra od ubijenog svećenika Stjepana Štromara, prof. Paula Friben, vezano uz radove na autocesti Zagreb-Slovenija, koja je kontaktirala s nadbiskupskim tajnikom dr. Stjepanom Kožulom i pisala Saboru Republike Hrvatske, Službi za predstavke i prijedloge, koji su joj odgovorili 14. prosinca 1990. Potom je dr. Stjepan Kožul, nadbiskupski tajnik (1972.-1998.), koji već nekoliko godina ranije imao informacije o „groznim komunističkim zločinima u Macelju“ od Frana Živičnjaka, uključio Nadbiskupski duhovni stol u Zagrebu i Dekanatski ured u Krapini, te je jedna mješovita skupina 27. travnja 1991. obišla lokacije logora u okolici Krapine, potom u samoj Krapini, kao i mjesta zločina u Macelju: Lepa Bukva, Smiljanova Graba i Ilovac.
U skupini je bilo 9 osoba, a među njima i svećenici: Nadbiskupski tajnik dr. Stjepan Kožul, zatim franjevački provincijal iz Zagreba dr. Mirko Mataušić (1990.-1997.), župnik i dekan iz Krapine Matija Burja i gvardijan franjevačkog samostana u Krapini o. Anđelko Rakhel, o čemu je sastavljen i zapisnik. Tajnik je podrobno izvijestio kardinala Franju Kuharića o svim do tada poznatim činjenicama o tom najvećem stratištu civila i svećenika na području Zagrebačke nadbiskupije, te se zauzeo da Kardinal osobno ondje odsluži Misu zadušnicu za sve pobijene žrtve. Kardinal je u nedjelju 9. lipnja 1991. u 16,30 sati predvodio prvu spomen Misu u selu Donjem Macelju kod Krapine za žrtve koje su stradale na tom području u svibnju i lipnju 1945. godine.
Sabralo se sa svih strana oko desetak tisuća vjernika da molitvom i sudjelovanjem u Misi izraze počast maceljskim žrtvama. Kardinal je poticao na vrednovanje svake žrtve i na molitvu za njih, jer u tom mnoštvu civila i svećenika bilo je i istinskih mučenika. No, „osveta bi bila najveća uvreda mučenicima“, rekao je kardinal Kuharić, o čemu je pisao i Glas Koncila. Sam zapisnik o obilasku mješovite crkveno-civilne komisije mjesta bivših logora u Oroslavju, Mirkovcu, Sv. Križu Žačretju, Krapini i Đurmancu, te lokacija stratišta u Macelju: Lepa Bukva, Ilovac, Smiljanova Graba, objavio je tajnik dr. Kožul već 1992. godine u svojoj knjizi: Spomenica žrtvama ljubavi Zagrebačke nadbiskupije. Što se je sve događalo oko Macelja i posmrtnih ostataka tamošnjih žrtava narednih godina, sve do izgradnje današnje spomen-crkve Muke Isusove u Macelju i njenog blagoslova 2007. godine, može se drugdje pročitati[3].
Stjepan Štromar, student na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, primljen je u Nadbiskupsko bogoslovno sjemeništa na Kaptolu, 8. studenog 1935. Studij je završio do veljače 1941., pa ga je nadbiskup dr. Alojzije Stepinac, s još 16 vršnjaka đakona, zaredio za svećenika, 16. ožujka 1941. Mladu je misu slavio u Vukovini na Blagovijest (Navještenje Gospodinovo), 25. ožujka 1941., budući je ondje njegov otac tada službovao kao ravnatelj škole. Bio je kapelan u Moravču do 1942., u župi Sv. Ivana u Zagrebu do veljače 1943., a potom je kapelan u Sv. Ivanu Žabnu od veljače do srpnja 1943. godine, uz župnika i dekana Leonarda Žunića, kada je premješten za kapelana u Mariju Bistricu, gdje djeluje uz župnika Florijana Papića do 1945. godine.
Iz Marije Bistrice se uputio s drugima početkom svibnja 1945. godine prema Austriji. S njime je pošao i bistrički bogoslov Branko Kukolja. Kako nije bio ničim opterećen u ratu, pače ni vojnim dušobrižništvom, vraća se natrag u koloni Kržnoga puta, te ih u povratu zadržavaju u Krapini. U samoj Krapini bio je logor u središtu kod škole. Svećenici i redovnici pridošli u Krapinu 20. svibnja 1945., bili su izdvojeni i smješteni: pola njih u Franjevačkom samostanu u Krapini, a pola kod župnika Josip Orlića u župnom dvoru u Krapini. U samostanu je bilo više mjesta, pa su onamo 23. svibnja došli svećenik Krčke biskupije Nikola Ilijić, kapelan Stjepan Štromar i bogoslov Branko Kukolja iz Marije Bistrice. Službenik OZN-e sve ih je popisao i naredio, da se ne smiju udaljavati.
Svi su bili na OZN-i više puta saslušavani i bilo im je obećano, da će dobiti propusnice i vratiti se u svoje kotareve, gdje će ih saslušati, i ako nisu krivi, pustiti ih kući. Iz franjevačkog samostana u Krapini, Štromar je 3. lipnja 1945. napisao kratko pismo svome stricu, nadajući se pozitivnom ishodu: „Dragi striče, još uvijek smo kod OZN-e. Doduše taj logor je vrlo ugodan jer smo u samostanu franjevaca. Služimo mise i ostalo svoje slobodno vršimo. Samo jedno ne znam, kako dugo će to trajati i kakav će svršetak imati? Ta neizvjesnost me malo uznemiruje. Pozdravi sve moje kod kuće. Tebi se zahvaljujem na pažnji i pozdravljam Te kao i tetu – Vaš S. Štromar“. No, već drugi dan, 4. lipnja 1945. oko 9 sati prije podne svi su pozvani na OZN-u, te su bili preslušavani u Pažurevoj kući. Rekli su im da sobom ponesu stvari, što je značilo da će otići iz Krapine. Rekli su da će ih uputiti u Varaždin.
OZN-a ih je površno ispitivala i zatvorila kod sebe, u jednu sobu drugog kata Pažureve kuće. Jedinice OZN-e i KNOJ-a bile su izvršioci umorstava žrtava u ime nove komunističke vlasti. Sa svećenicima su imali drugi plan, a ne polazak na istragu i suđenje u Varaždin. Pred večer ih je posjetio krapinski gvardijan Ostijan i donio im nešto hrane. Čuvši i vidjevši sve okolnosti, rekao im je da neće u Varaždin, nego u Macelj. „I doista navečer u 10 sati (22 sata) ugasila su se sva električna svjetla, čuo se štropot motora njihovog kamiona“, koji je odjurio u Macelj, „u klaonicu tolikih nevinih žrtava“. Ondje su u Maceljskoj šumi, na mjestu zvanom „Lepa Bukva“, nekadašnjem posjedu Freundereichovih, ubijeni u noći 4. na 5. lipnja 1945.
S kapelanom Stjepanom Štromarom je te iste noći ondje pogubljeno još 10 svećenika, biskupijskih i redovničkih, zatim 9 mladih bogoslova, među kojima i Branko Kukolja iz Marije Bistrice, te još jedan franjevac u noći između 8. i 9. lipnja 1945. Šuma u Macelju veliko je stratište pobijenih Hrvata na Križnom putu. Po procijeni sudionika, ondje je ubijeno oko 13 tisuća ljudi, bez suda i suđenja. Zločine su počinili tzv. „antifašisti“, pripadnici OZN-e nove komunističke vlasti, po planu partijskog i državnog vrha, na čelu s Josipom Brozom, zvanim Tito. Zadojeni ideološkom mržnjom i danas ignoriraju svoje zločine i svim sredstvima ih umanjuju i prešućuju.[4]
[1]KPSZN, str. 163.
AZN-PA, bilješka nakon rata.
Kronika Franjevačkog samostana u Krapini. To je zabilježio franjevac Ostijan Ostrognaj, gvardijan u Krapini od 1945. do 1948., kada je premješten u Bjelovar.
KANA, Obiteljska revija. Izd. KS, srpanj - kolovoz 1990., str. 15.
Izvješće prof. Paule Friben, rođena Štromar od 19. XI. 1990. Ona je rođena sestra ubijenog svećenika Stjepana Štromara.
Bilješke Frana Živičnjaka iz Zagreba, travanj 1991. godine.
AZN-PA, bilješka nakon rata.
Kronika Franjevačkog samostana u Krapini. To je zabilježio franjevac Ostijan Ostrognaj, gvardijan u Krapini od 1945. do 1948., kada je premješten u Bjelovar.
KANA, Obiteljska revija. Izd. KS, srpanj - kolovoz 1990., str. 15.
Izvješće prof. Paule Friben, rođena Štromar od 19. XI. 1990. Ona je rođena sestra ubijenog svećenika Stjepana Štromara.
Bilješke Frana Živičnjaka iz Zagreba, travanj 1991. godine.
[2] http://www.svetiste-mbb.hr/clanak/mucenicka-povijest
[3] Stjepan KOŽUL. Martirologij Crkve zagrebačke. Izd. Prometej, Zagreb 1998., 183-197 i 698-705. – Fran ŽIVIČNJAK. U vječni spomen na hrvatske vojnike, svećenike i franjevce i sve hrvatske mučenike pobijene u svibnju i lipnju 1945. godine na prostorima Maceljske šume kod Krapine i logorima u Mirkovcu kraj Svetog Križa-Začretja i Oroslavju. Zagreb 1998, str, 1-70. Kasnije je Udruga Macelj 1945. izdala drugo izdanje, te 2008. godine treće, dopunjeno izdanje. – Glas Koncila, broj 24, 16. lipnja 1991., str. 1 i 11. – Stjepan KOŽUL. Deset godina nakon Martirologija Crkve zagrebačke (1998.-2008.). Izd. „Tkalčić“. Zagreb 2008., str. 89-96.
[4] Stjepan KOŽUL. Martirologij Crkve zagrebačke, (1998.), str. 122-123, 183-197 i 698-705. – Fran ŽIVIČNJAK. U vječni spomen na hrvatske vojnike, svećenike i franjevce i sve hrvatske mučenike pobijene u svibnju i lipnju 1945.godine na prostorima Maceljske šume kod Krapine i logorima u Mirkovcu kraj Svetog Križa-Začretja i Oroslavju. Treće i dopunjeno izdanje. Izd. „Udruga Macelj 1945.“, Zagreb-Đurmanec 2008. str, 1-79. – Stjepan KOŽUL. Svećenici bjelovarskoga kraja. Dio II. Cirkvenski dekanat. Izd. „Tkalčić“, Zagreb 2007., str. 338-339.