Zagrebačka nadbiskupija

Zagrebačka nadbiskupija

Nagovor pape Franje uz Angelus na Prvu korizmenu nedjelju

Nagovor svetog oca Franje uz molitvu Anđeoskog pozdravljenja, na Prvu korizmenu nedjelju, 26. veljače 2023., na Trgu sv. Petra u Vatikanu.
 

PAPA FRANJO


ANGELUS


Trg svetog Petra
Nedjelja, 26. veljače 2023.


Draga braćo i sestre, dobar dan!

Evanđelje ove Prve korizmene nedjelje predstavlja nam Isusa u pustinji kojeg kuša đavao (usp. Mt 4, 1 – 11). Đavao [diabolus] znači „razdornik“. Đavao uvijek želi stvarati razdor, a to je ono što predlaže iskušavajući Isusa. Pogledajmo, dakle, od koga ga želi razdvojiti i na koji način ga iskušava.

Od koga đavao želi odvojiti Isusa? Nakon što je od Ivana na Jordanu primio krštenje, Isusa je Otac nazvao: „Sin moj, Ljubljeni!“ (Mt 3, 17), a Duh Sveti je sišao na njega u obliku goluba (usp. r. 16). Evanđelje nam tako predstavlja tri božanske Osobe sjedinjene u ljubavi. Potom će sam Isus reći da je došao na svijet da nas učini dionicima jedinstva koje postoji između njega i Oca (usp. Iv 17, 11). Đavao, pak, čini suprotno: on stupa na scenu da bi odvojio Isusa od Oca i odvratio ga od njegove misije jedinstva za nas. On uvijek dijeli.

Pogledajmo sada na koji način on to pokušava učiniti. Đavao želi iskoristiti Isusovo ljudsko stanje, stanje Isusa koji je slab jer je postio četrdeset dana i bio gladan (usp. Mt 4, 2). Zli tada pokušava u njega uliti tri snažna „otrova“ da bi paralizirao njegovu misiju jedinstva. Ti otrovi su navezanostnepovjerenje i moć. Prije svega otrov navezanosti na stvari i na potrebe. Uvjeravajućim obrazloženjem đavao pokušava sugerirati Isusu: „Gladan si, zašto moraš postiti? Poslušaj svoju potrebu i zadovolji je, ti imaš pravo na to i moć: kamenje pretvori u kruh.“ Zatim drugi otrov, nepovjerenje: „Jesi li siguran – insinuira zli – da ti Otac želi dobro? Iskušaj ga, ucijeni ga! Baci se s vrha hrama i natjeraj ga da učini što želiš.“ Na koncu moć: „Ne treba ti tvoj Otac! Zašto čekati njegove darove? Slijedi kriterije svijeta, preuzmi sve sam i bit ćeš moćan!“. Tri Isusove kušnje. I mi također proživljavamo te kušnje, uvijek. To je užasno, ali je upravo tako, vrijedi i za nas: navezanost na stvari, nepovjerenje i žeđ za moći tri su raširene i opasne napasti kojima se đavao služi da nas odvoji od Oca te da više ne osjećamo da smo međusobno braća i sestre, da bi nas poveo u samoću i očaj. To je želio učiniti Isusu, to želi učiniti nama: odvesti nas u očaj.

Ali Isus pobjeđuje kušnje. Kako ih pobjeđuje? Izbjegavajući prepirku s đavlom i odgovarajući Božjom Riječju. Ovo je važno: s đavlom se ne raspravlja, s đavlom se ne dijalogizira! Isus ga suočava s Božjom Riječi. Navodi tri rečenice iz Svetoga pisma koji govore o slobodi od stvari (usp. Pnz 8, 3), o povjerenju (usp. Pnz 6, 16) i služenju Bogu (usp. Pnz 6, 13), tri rečenice suprotstavljene kušnjama. Nikada ne dijalogizira s đavlom, ne pregovara s njim, nego odbacuje njegove insinuacije blagotvornim riječima Svetoga pisma. To je poziv i nama: s đavlom se ne raspravlja! Ne pregovora se s njim, ne dijalogizira. Ne nadvladava ga se pregovaranjem s njim, on je jači od nas. Đavla pobjeđujemo tako što mu s vjerom suprotstavljamo božansku Riječ. Na taj nas način Isus uči braniti jedinstvo s Bogom i jedinstvo s drugima od napada razdornika. Božanskom Riječju koja je Isusov odgovor na đavolsku kušnju.

A zapitajmo se: koje mjesto ima Božja Riječ u mom životu? Utječem li joj se u svojim duhovnim borbama? Ako imam ponavljajući porok ili kušnju, zašto, dopuštajući da mi pomogne, ne potražim ulomak Božje Riječi koji odgovara na taj porok? Zatim ga, kad dođe kušnja, recitiram, molim, vjerujući u Kristovu milost. Pokušajmo, pomoći će nam u kušnjama jer će među glasovima koji se u nama komešaju odjekivati blagotvorni glas Božje Riječi. Neka nas Marija, koja je prihvatila Božju Riječ i svojom poniznošću pobijedila oholost razdornika, prati u duhovnoj borbi korizme.


Nakon Angelusa

Draga braćo i sestre,
iz Svete Zemlje i dalje stižu bolne vijesti: mnoge su osobe ubijene, među njima i djeca… Kako zaustaviti ovu spiralu nasilja? Ponovno pozivam da dijalog prevlada nad mržnjom i osvetom te molim Boga za Palestince i Izraelce da uz pomoć međunarodne zajednice pronađu put bratstva i mira.
Također sam jako zabrinut zbog situacije u Burkini Faso, gdje se nastavljaju teroristički napadi. Pozivam na molitvu za stanovništvo te drage zemlje, da nasilje koje su pretrpjeli ne prouzroči da izgube povjerenje u put demokracije, pravde i mira.

Jutros sam s bolom saznao za brodolom koji se dogodio na obali Kalabrije, u blizini Crotonea. Već je izvučeno četrdeset mrtvih, među kojima mnogo djece. Molim za svakog od njih, za nestale i za ostale preživjele migrante. Zahvaljujem onima koji su dostavili pomoć i onima koji pružaju prihvat. Neka Gospa podupire ovu našu braću i sestre. I ne zaboravimo tragediju rata u Ukrajini, već godinu dana rata. I ne zaboravimo bol sirijskog i turskog naroda zbog potresa.

Upućujem pozdrav svima vama koji ste došli iz Italije i drugih zemalja. Pozdravljam hodočasnike iz Španjolske, Portugala, Meksika i Hrvatske. Pozdravljam vjernike iz Palerma, Monteleprea, Termini Imerese i Riese Pio X, studente Međuregionalne bogoslovije Campano iz Napulja, adolescente iz raznih župa Milanske biskupije, dječake i djevojčice krizmanike iz Cavaiona i Sega (Verona), skupinu iz Limbadija i djecu prvopričesnike iz Sant’Aurea u Ostia Antica.

Pozdravljam Talijansko udruženje darivatelja organa, koje slavi svoju 50. obljetnicu. Zahvaljujem vam na vašoj predanosti društvenoj solidarnosti i pozivam vas da nastavite promicati život kroz doniranje organa. Poseban pozdrav, potom, svima koji su došli povodom Dana rijetkih bolesti koji se obilježava prekosutra: ponovno ohrabrujem udruge oboljelih i članove obitelji. Neka, osobito djeci, ne manjka naše blizine da osjete Božju ljubav i nježnost.

I želim svima dobru nedjelju. Molim vas, ne zaboravite moliti za mene. Dobar tek i doviđenja!