Zagrebačka nadbiskupija

Zagrebačka nadbiskupija

Mladi iz Dugog Sela hodočastili u marijanska svetišta u Sloveniji

Mladi Župe sv. Martina i Župe Uzvišenja svetoga Križa iz Dugog Sela hodočastili su na blagdan sv. Josipa radnika u ponedjeljak 1. svibnja u marijanska svetišta u susjednu Sloveniju.



Pod vodstvom svojih župnika vlč. Ivana Valentića i vlč. Tomislava Kralja te uz pratnju sestara Kćeri Božje Ljubavi, šezdesetak mladih uputilo se najprije prema starome svetištu i samostanu na Ptujskoj Gori gdje se nalazi Bazilika Marije Zavetnice. Tamo ih je dočekao župnik p. Danilo Holc koji je hodočasnike upoznao s povijesti svetišta poznatog kroz stoljeća kao Gore milosti.

P. Danilo govorio je i o vjeri brojnih Marijinih štovatelja koji ovamo dolaze već više od 600 godina povjeriti Nebeskoj Majci svoje molbe.  Nakon razgledavanja svetišta i bazilike mladi su pred likom Marije zaštitnice, prikazane s plaštem i Djetetom u naručju u kamenom reljefu na glavnom oltaru, izmolili litanije Majke Božje te se uputili dalje prema selu Olimju u dolini koju omeđuju brežuljci i gusta šuma. Crkva i samostan u slovenskom Olimju poznati su po svetištu Uznesenja Marijina i starom dvorcu koji je pretvoren u samostan. Osim toga, tamo se nalazi i jedna od najstarijih ljekarni u Europi. Dvorac je podignut na ovom mjestu već u 11. stoljeću, a pripadao je grofovima Pilsteinskim.



Kroz stoljeća je mijenjao vlasnike. Godine 1550. grof Tattenbach dao mu je renesansni izgled, a 1658. kupuje ga zagrebački javni bilježnik Ivan Zakmardy i 1663. daruje ga hrvatskim pavlinima iz Lepoglave. 120 godina boravka pavlina na tome mjestu, koji su dvorac pretvorili u samostan, ostavio je brojne tragove: crkvu, samostan s fresko-oslikanom ljekarnom i uređenim okolišem. Austrijski car Josip II. 1782. ukinuo je samostan pa su se redovnici razišli po raznim samostanima u Hrvatskoj.

Od 1990. marijanskim svetištem i župom upravljaju franjevci konventualci. Brat Joze Strojin dočekao je hodočasnike te im ispričao najvažnije o svetištu, dvorcu i župi te proveo kroz samostan i staru ljekarnu. Po završetku razgledavanja mladi su slavili misu i molili za sve mlade u Zagrebačkoj nadbiskupiji i domovini te za duhovna zvanja. Nakon zajedničkog ručka na obližnjem seoskom gospodarstvu mladi su se uputili na druženje u prirodu.



Poslije predaha nastavili su hodočašće prema trećoj postaji te su se uspeli do bazilike u blizini Bistrice ob Sotli, koja je okružena s pet malih zavjetnih hodočasničkih kapelica iz različitih povijesnih razdoblja. Svete Gore su prastaro mjesto hodočašća. Domaći župnik vlč. Damjan Kajzar mladima je protumačio kako se ta Marijina crkva posvećena Rođenju Blažene Djevice Marije prvi put spominje 1265. kao Monte Sancte Marie. Sadašnja građevina, na mjestu prvobitne, je iz 17. stoljeća, a 1611. posvetio ju je biskup Tomaž Hren.

Mještani drže da su crkvu izgradili kunšperska gospoda. Prema legendi, Kunšperska grofica je jednog dana jahala prema podsreškom gradu i izgubila se u šumi. Upravo tamo gdje danas stoje crkve na gorama, zaplela se u grmlje i kupine iz kojih se nije mogla osloboditi. Tada se zavjetovala da će na tom mjestu izgraditi crkvu ako se uspije osloboditi trnja. Mladi su dan završili u sabranosti i molitvom krunice pred likom Nebeske majke.

vlč. Tomislav Kralj