Započelo zasjedanje CCEE-a u Tirani
U četvrtak 29. rujna započelo je s radom 41. plenarno zasjedanje Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE) koje su po prvi put održava u Albaniji u glavnom gradu Tirani. Domaćin zasjedanja je nadbiskup metropolit Tirane mons. Rrok Mirdita.
Nazočni su predsjednici, a iz nekoliko zemalja njihovi zamjenici iz trideset i četiri biskupske konferencije Europe, zatim pet predstavnika Svete Stolice, predstavnici Svete Zemlje i Kazahstana iz Azije, predstavnici CELAM-a (Afrika) te još nekoliko pozvanih gostiju. U radu plenuma, između ostalih, sudjeluju i potpredsjednik CCEE-a zagrebački nadbiskup i metropolit kardinal Josip Bozanić, zatim predsjednik Hrvatske biskupske konferencije đakovačko-osječki nadbiskup Marin Srakić, predsjednik Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine banjolučki biskup Franjo Komarica, predsjednik Slovenske biskupske konferencije ljubljanski nadbiskup i metropolit Anton Stres te predsjednik Međunarodne biskupske konferencije sv. Ćirila i Metoda mons. Zef Gashi, nadbiskup barski i primas Srbije.
Na početku zasjedanja nazočan je bio i predsjednik Vlade Albanije Salih Berisha. Pozdravne govore izrekli su domaćin nadbiskup Mirdita, predsjednik CCEE-a kardinal Peter Erdö, premjer Berisha i apostolski nuncij u Albaniji Ramiro Moliner Inglés. Nadbiskup Mirdita je izrazio radost i zahvalnost zbog održavanja ovako značajnog skupa u Albaniji što je "znak otvorenosti Katoličke Crkve prema nama, a ujedno i velikih pozitivnih promjena u Albaniji tijekom zadnjih 20 godina".
Podsjetio je na izuzetno dramatičnu povijest albanskog naroda, tijekom 6 stoljeća najprije pod otomanskom vlašću, a onda pod komunizmom. Katoličku crkvu resi u Albaniji dvostruka vjernost – vlastitom narodu i Papi. Sada je Albanija vrlo ponosna osobito zbog dragocjenog doprinosa Katoličke crkve u obnovi – duhovnoj, socijalnoj i materijalnoj – zemlje. Može biti primjer za druge zemlje Europe. Zahvalio je premijeru Berishi za veliku solidarnost Vlade s Katoličkom crkvom u njenim projektima za opće dobro. Nadodao je da Katolička crkva želi biti učinkovit tumač albanskog naroda kod vlada europskih zemalja. Zaželio je da se „doživljaj čuda obnove naroda i zemlje iz Albanije proširi cijelim europskim kontinentom".
Predsjednik CCEE-a kardinal Erdö je, između ostalog posebno zahvalio domaćinu nadbiskupu Mirditi te premijeru Berishi. Istaknuo je da je to zasjedanje "od najveće važnosti ne samo za Albaniju nego i za sve nas jer Crkva priznaje otvorenost Crkve i države, ali prijateljski dijalog među njima je svakako vrlo potreban i poželjan.
Albanija ima mnogo dati Europi. Razvija se ekonomski, ali ima slobodu vjeroispovijedanja. Vlada potiče zajedničke napore svih i solidarnost među ljudima što će uroditi sigurno novim dobrim plodovima", zaključio je kardinal Erdö. Plenumu se zatim obratio premijer Berisha. Iako je osobno musliman, našao je izuzetne riječi zahvale i pohvale za Katoličku crkvu općenito, a napose u Albaniji te osobito za nadbiskupa Mirditu.
Istaknuo je da je "održavanje plenuma CCEE-a jedan od najvažnijih događaja u Albaniji nakon povijesnog pohoda pape Ivana Pavla II. 1993. godine kada je imao osobitu čast osobno razgovarati s Papom. Taj dan je bio dan uskrsnuća za sve nas", naglasio je te dodao kako je katolički episkopat u Albaniji, na čelu s nadbiskupom Mirditom, zaslužan da je Katolička crkva danas jedna od najvažnijih institucija u zemlji. Nadodao je kako je "ovo zasjedanje za sve Albance i za sve religije u zemlji vrlo značajno, jer će se preko predstavnika Katoličke crkve čuti prava istina o Albaniji i njenom približavanju Europi i europskim vrijednostima. Želimo biti kvalitetni dio Europe i omogućiti Albaniji sretnu budućnost", zaključio je premijer Berisha.
Skup je pozdravio i nuncij Ingles pročitavši brzojav pape Benedikta XVI. Podsjetio je na nedavnu izuzetno dramatičnu prošlost Albanije koja je "u svom Ustavu prije 45 godina proglašena prvom ateističkom zemljom svijeta, želeći ukloniti Boga iz života ljudi, pa je od zemlje Albanije nastao pakao. Sada je Albanija pozitivan primjer za cijelu Europu i svojom uspjelom novom evangelizacijom", nadodao je nuncij Inglés.
Zatim je predsjednik kardinal Erdö uveo plenum u bitnu tematiku zasjedanja tijekom narednih dana. Plenumu su se obratili i jeruzalemski patrijarh Njegovo Blaženstvo Fouad Twal te grkokatolički eparh iz Mukacheva iz zakarpatske Ukrajine mons. Milan Šašik koji je molio da ga prime kao člana CCEE-a što je i prihvaćeno.
Nakon prve sjednice svi sudionici otišli su u katedralu na slavlje mise koju je predslavio i prigodnu propovijed održao potpredsjednik CCEE-a kardinal Josip Bozanić. Plenum završava u nedjelju, 2. listopada. (IKA)