Proslavljena svetkovina Blažene Djevice Marije od Krunice na Borongaju
Vjernici Župe Kraljice svete krunice na zagrebačkom Borongaju proslavili su u ponedjeljak 7. listopada 2024. župnu svetkovinu. Središnje euharistijsko slavlje predvodio je šibenski biskup Tomislav Rogić.
Biskup Rogić najprije je okupljenim vjernicima i braći svećenicima čestitao župnu svetkovinu, Kraljicu svete krunice. “Njoj se u zagovor utječemo, vjerujem, svakodnevnom molitvom svete krunice. Doista, svaki dan može biti Gospin dan ako joj ga posvetimo. Ako joj se molimo. Najčešće krunicu prebiremo i tako po molitvi Majci Božjoj, s njom ulazimo u tajne naše spasenja, veličinu Božje ljubavi za nas”, rekao je mons. Rogić te istaknuo da su brojni Marijini blagdani tijekom godine, a svaki slavi neki dio njezina života. Slaveći je kao Kraljicu svete krunice kao da slavimo sve njezine blagdane i posredovanja kod Sina Božjega, a onda i sve tajne spasenja kao što ih nižemo u otajstvima krunice,“ istaknuo je mons. Rogić.
U nastavku je biskup Rogić pojasnio zašto Crkva slavi 7. listopada blagdan Blažene Djevice Marije od Krunice. “Crkva slavi ovaj blagdan na spomen velike kršćanske pobjede nad Turcima u bitci kod Lepanta nakon što je papa Pio V. pozvao vjernike da mole krunicu za uspješan ishod sukoba. U zahvalu za tu pobjedu papa Pio V. je 7. listopada proglasio blagdanom Gospe od pobjede. Nešto poslije, 1573. papa Grgur XIII. želi još više istaknuti značenje pobjede po moljenju krunice i Gospinu zaštitu pa mijenja naziv blagdana u Blagdan Svete krunice. Papa Pavao VI. će 1969. i taj naziv promijeniti u blagdan Blažene Djevice Marije od krunice, a koji se kod nas u narodu naziva “Gospa od krunice”, “Gospa ružarica”, “Gospa od ružarija”, pojasnio je te u nastavku spomenuo povijest Gospine krunice i nastanak otajstava krunice.
Govoreći o brojnim milostima biskup Rogić rekao je da se ne smije zaboraviti da nas Blažena Djevica Marija sigurno vodi Bogu. “Upravo tu pobožnost i molitvu generacije prenose s koljena na koljeno i tako svjedoče vjeru. Daj Bože da tako u našem narodu ostane. Djedovi i bake, majke i očevi da poučavaju svoju djecu, kako se moli Gospi, hodočasti i čini žrtva u znak zahvalnosti za primljena dobročinstva. U nastavku je propovjednik rekao da je krunica sredstvo za razmatranje o Kristovu životu te da je to pomoć da Ga se još više upozna i ljubi. “Kroz zrnca krunice struji ljubav koja čeka da se majci vrate sva njezina djeca. Rodila nas je pod križem da nas povede put novoga života“, naglasio je propovjednik.
Biskup Rogić osvrnuo se i na izranjene odnose unutar našega društva i obitelji te je usporedio i pročitani odlomak Evanđelja u kojemu se dječak Isus zadržao u Hramu, u kući Oca svojega. “Dijete Isus imalo je svoj plan i događa se drama - nema ga! Trebalo ga je tražiti, a već su Marija i Josip odmakli dan hoda. Što su osjetili Josip i Marija kada su ga napokon našli? Ipak je sve dobro prošlo i ništa mu se nije dogodilo. Čudno je to, dvanaestogodišnjak razgovora s rabinom. On je u kući svoga Oca, a oni to tada nisu mogli razumjeti. Marija je sve to čuvala u svojem srcu jer je takvo majčinsko srce. Ono čuva te događaje kao brigu i strah, ljubav i žrtvu, radost kada sve dobro prođe, a Isus je napredovao u dobi, mudrosti i milosti kod Boga i ljudi. Majko i očevi, hoćete li u ovome prepoznati i sebe? Vaše brige i traženja, sve što želite dobro za svoje dijete. Dijete je dar od Boga, neponovljiv i jedinstven i s time se ništa ne da usporediti. Obitelj je dar od Boga. Bog stvara čovjeka na svoju sliku kao muško i žensko da po daru uzajamne ljubavi i međusobnog predanja obitelj bude mjesto rađanja, stvaranja novog života. Po tome Bog čovjeka uzdigao na najveće dostojanstvo kada ga je uključio u stvaranje novoga života“, rekao je biskup Rogić.
Na koncu je biskup Rogić poručio vjernicima da ustraju na putu do vrata nebeskih, kako vjernici zovu Mariju. “Zrnca krunice vode nas kroz misterij i tajnu našega otkupljenja. Radost i nada, žalost i tjeskoba naše svakodnevice u otajstvu krunice nalazi svoj smisao. Poistovjećujemo se s Majkom koja se raduje i žalosti i koja se slavi u uskrsnoj pobjedi svoga Sina! Neka naši dani budu prožeti nadom koju nudi Marija, vjerom koju Marija svjedoči i radošću koju uzrokuje sigurnost Marijina zagovora. Prepoznajmo se kao njezina djeca i među sobom, braćo!“, zaključio je mons. Rogić.
Proslavi svetkovine prethodila je trodnevna duhovna priprava, od petka 4. do nedjelje 6. listopada, kada su nakon misa u 19 sati održani prigodni duhovni nagovori.
IKA/Dario Zürchauer