Zagrebačka nadbiskupija

Zagrebačka nadbiskupija

​Susret svećenika Karlovačkog dekanata s vjeroučiteljima

Misno slavlje u srijedu 23. listopada 2024. godine u Nacionalnom svetištu svetog Josipa u Karlovcu predvodio je fra Siniša Pucić, OFM, župni vikar u Župi Presvetog Trojstva u Karlovcu. Koncelebrirali su protojerej stavrofor Željko Pajić, župnik Župe Sveta Tri kralja na Baniji vlč. Antun Kolić, župnik Župe Presvetog Srca Isusova u Novom centru vlč. Kristijan Gatarić te karlovački dekan i rektor Josipova svetišta mons. Antun Sente. Ove srijede sv. Josipu su hodočastili vjeroučitelji Zagrebačke nadbiskupije koji rade na području Karlovačke županije, a animirali su i liturgijsko pjevanje uz orguljsku pratnju vjeroučiteljice Andreje Kirinčić.

Na početku misnog slavlja mons. Sente kazao je kako je lijepo biti srijedom u Josipovu svetištu, ustvrdivši kako tome najbolje svjedoči prisutnost mnogih vjernika ovdje, kao i oni koji misno slavlje prate putem društvenih mreža. "Danas smo ohrabreni, osnaženi i blagoslovljeni prisutnošću vjeroučitelja koji djeluju u osnovnim i srednjim školama na području Karlovačke županije, predvođeni voditeljicom vjeroučiteljskog aktiva vjeroučiteljicom Gabi Tomašić. Lijepo je primijetiti da je s nama i Zvonimir Bilušić, predstavnik vjeroučitelja iz Šibenske biskupije. Dobro došli i svi vi dragi hodočasnici. Mi svećenici Karlovačkog dekanata želimo zajedno moliti, promišljati, razmjenjivati iskustva i tražiti bolje načine kako vjeru koju nam je Bog dao u polog prenijeti mlađim vjeroučenicima, stoga ovu misu večeras uz redovite nakane prikazujemo i za sve odgojitelje da znaju riječima, a još više djelom svjedočiti uskrslog Krista."

U prigodnoj homiliji fra Siniša Pucić kazao je kako prečesto "ne znamo prepoznati pravi trenutak, ono pravo vrijeme o kojem Isus govori kada nas poziva činiti prave stvari. Bogu hvala, danas smo ovdje bilo u ovom svetištu, bilo pred televizijom i pratimo ovu svetu misu. Prepoznali smo da nas upravo sada Gospodin poziva ne da zaustavimo vrijeme, jer je to nemoguće, nego da ugrabimo ovaj trenutak koji nam je darovan, koji nam je povjeren i posvetimo ga Bogu, posvetimo ga jedni drugima, a onda iz tog posvećenog vremena možemo krenuti djelovati. Svjedočiti za Krista, za ono na što nas Duh poziva."

Dodao je da je zanimljivo "primijetiti kako se ljudi puno više trude oko onoga što je prolazno, beznačajno, a za ono što je vječno i jedino bitno ne ulažu ni vremena, ni srca. Ono što se danas događa ovdje je najbitnije jer ovdje smo došli dati Bogu sebe, odnosno uzvratiti mu na ono povjerenje koje nam je ukazao i dati sebe jedni za druge. Ovdje smo da se prepoznajemo kao braća i sestre, da nismo sami."

Na kraju misnog slavlja mons. Sente je kazao da je današnje svjedočanstvo vjere zajedništvo svećenika i vjeroučitelja, koje će se nakon misnog slavlja nastaviti u dijalogu i razmjenjivanju mišljenja i iskustva za boljom evangelizacijom, odnosno navještajem Radosne vijesti povjerenim katekumenima, malim i velikim.

Vjeroučitelj u Gimnaziji Karlovac doktorand Tomislav Šegina okupljenim vjeroučiteljima i svećenicima uputio je više prigodnih misli kao uvod u dijalog i raspravu pod nazivom "'Gle, kako je dobro i kako je milo kao braća zajedno živjeti' Suradnja vjeroučitelja i svećenika." U predavanju vjeroučitelj Šegina kazao je kako postoje određeni stereotipi po kojima se svećenici žale na vjeroučitelje, a vjeroučitelji na svećenika. "No, jesmo li ipak sličniji nego što mislimo jer ako razmotrimo uobičajene prigovore jednih na druge, uglavnom su to isti prigovori i kod jednih i kod drugih, poput: ne želi surađivati, nema razumijevanja, umišljen je, ništa ne radi, djeca zbog njega prestaju dolaziti na misu itd. Kako preskočiti provaliju nerazumijevanja između svećenika i vjeroučitelja?" zapitao se vjeroučitelj Šegina te ponudio rješenje: "I svećenicima i vjeroučiteljima je glavni cilj, odnosno svrha službe, evangelizacija do koje se dolazi katehezom. Dakle, imamo isti cilj, a putovi do tog istog cilja često nam se preklapaju, a ne razdvajaju. Odnos svećenika i vjeroučitelja sličan je odnosu između različitih kršćanskih zajednica, stoga bismo neka načela ekumenizma mogli primijeniti i u načela suradnje vjeroučitelja i svećenika. A neka od načela su vlastito obraćenje, zajednička molitva, bratski susreti i međusobno upoznavanje, međusobna suradnja i teološki i stručni dijalog."

Vjeroučitelj je pozvao okupljene da ne očekuju jedni od drugih ono što ni sami ne čine. Predložio je da se povremeno organizira zajednička misa, zajedničko hodočašće te zajednička druženja poput ovoga. "Možda bi bilo moguće organizirati "katehetski dan" na kojem bi se educirali, izmjenjivali iskustva te razrađivali pastoralno - katehetske planove."

U raspravi koja je slijedila okupljeni svećenici i vjeroučitelji izrazili su zadovoljstvo zbog organiziranog susreta te se složili da su prijedlozi dobri i ostvarivi. Izrazili su želju da se ovakvi susreti organiziraju dva do tri puta godišnje. Nakon rasprave slijedilo je zajedničko druženje uz prigodnu okrjepu.

Organizator i voditelj susreta mons. Sente zahvalio je svima koji su doprinijeli ostvarenju ovog susreta te pozvao na predstojeći Susret srednjoškolske katoličke mladeži u petak 25. listopada, koji već tradicionalno organiziraju karlovački vjeroučitelji sa svećenicima, te na molitveno bdjenje Holywin u četvrtak 31. listopada, koje već deset godina organizira ZAMAK.

Nacionalno svetište sv. Josipa, Karlovac
Foto: Josip Vuković