Zagrebačka nadbiskupija

Zagrebačka nadbiskupija

Održan znanstveni simpozij „Sinodalnost – izazov i prilika“

Na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu održan je u petak, 6. prosinca 2024., godine znanstveni teološki simpozij pod nazivom „Sinodalnost - izazov i prilika“.
 
Simpozij je organiziran kao dio aktivnosti vezanih za kratkoročno znanstveno istraživanje pod nazivom „Perspektive sinodalne preobrazbe Crkve“ koje se, počevši od prošle akademske godine, pa do 1. lipnja 2025. godine odvija na KBF-u u Zagrebu. Ovo je istraživanje vezano za institucijski projekt Fakulteta „Crkva u sinodalnoj preobrazbi i poslanju: Ekleziološki pomaci u crkvenoj praksi“, a koje se oslanja na IV. strateško područje „Crkveno djelovanje u suvremenom društvu“, Strateškog programa znanstvenih istraživanja Fakulteta od 2021. - 2026.

Ovaj je simpozij okupio osam izlagača iz Republike Hrvatske, kao i četvero sudionika Okruglog stola, koji se, pod nazivom Sinodalno gibanje u bazi, održao na kraju simpozija. Nakon pozdravnih riječi i otvaranja simpozija sa strane o. d. dekana KBF-a u Zagrebu, prof. dr. sc. Maria Cifraka, te uvoda u simpozij predsjednika programskog i organizacijskog odbora prof. dr. sc. Nikole Vranješa, pod moderatorskim je vodstvom izv. prof. dr. sc. Nedjeljke s. Valerije Kovač, održan I. radi dio simpozija u kojemu je sudjelovalo četvero izlagača.

Prvo izlaganja održao je izv. prof. dr. sc. Branko Murić pod nazivom „Hrvatski doprinos razvoju teologije sinodalnosti“. Drugo izlaganje održala je prof. dr. sc. Ana s. Thea Filipović pod nazivom „Narodna Crkva i sinodalna ekleziologija naroda Božjega kao teološki i pastoralni izazov“. Treće izlaganje održao je izv. prof. dr. sc. Denis Barić pod nazivom „Poticaji sinodalnosti biskupijskih sinoda održanih u demokratskoj Hrvatskoj“. Četvrto izlaganje održao je doc. dr. sc. Jakov Rađa na temu „Sinodalna Crkva: izraz proročke karizme Božjeg naroda“. Uslijedila je rasprava i okrjepa uz zakusku.

Drugim radnim dijelom simpozija moderirala je dr. sc. Marija Jurišić. Peto izlaganje, pod nazivom „Suvremeni odrazi sinodalnosti u pastoralom djelovanju“, zajedno su održali prof. dr. sc. Nikola Vranješ i prof. dr. sc. Josip Šimunović. Šesto izlaganje održala je doc. dr. sc. Marijana Mohorić, pod nazivom „Preobrazba kateheze u sinodalnoj preobrazbi Crkve“. Sedmo i zaključno predavanje održao je izv. prof. dr. sc. Tomislav Kovač, „Sinodalna Crkva kao Crkva dijaloga“. Uslijedila je kraća rasprava.

Završni dio simpozija organiziran je kao Okrugli stol pod nazivom „Sinodalno gibanje u bazi“. Moderatorica je bila prof. dr. sc. Ana s. Thea Filipović. Sudjelovali su dr. sc. vlč. Silvio Košćak iz Varaždinske biskupije, Lukrecija Špoljar, prof., iz Sisačke biskupije, te doc. dr. sc. fra Ivan Majić i Slavko Antunović, dipl. theol., iz Zagreba. Okrugli stol upotpunio je promišljanja prezentirana tijekom izlaganja, a s time je bitno pridonio i glavnom cilju simpozija koji se u bitnome sastojao u obnovljenoj znanstveno-teološkoj, ali i teološko-pastoralnoj popularizaciji teme sinodalnosti, ali i traženju novih putova njezine aktualizacije u praksi.

Simpozij je završen riječima zahvale predsjednika programskog i organizacijskog odbora, s zamolbom izlagačima da svoja izlaganja uobliče u znanstvene radove koje će poslati za objavu u jednom od narednih brojeva Bogoslovske smotre.

IKA/Foto: Nikola Vranješ