Pozdravni govor zagrebačkog nadbiskupa i metropolita Kutleše na 62. sjednici biskupa Zagrebačke crkvene pokrajine
POZDRAVNI GOVOR ZAGREBAČKOG NADBISKUPA I METROPOLITA DRAŽENA KUTLEŠE
62. sjednica biskupa Zagrebačke crkvene pokrajine
Zagreb, 13. siječnja 2025.
62. sjednica biskupa Zagrebačke crkvene pokrajine
Zagreb, 13. siječnja 2025.
Uzoriti gospodine kardinale Josipe, preuzvišena gospodo biskupi Zagrebačke crkvene pokrajine, preuzvišeni gospodine vladiko Nikola,
s osobitom radošću srdačno vas pozdravljam na ovoj 62. sjednici Zagrebačke crkvene pokrajine. Naša zajednička okupljanja nisu samo izrazi službe upravljanja, nego su ponajprije izrazi crkvenog zajedništva i odgovornosti za povjerene vjernike. Posebno zahvaljujem uzoritom kardinalu Josipu Bozaniću koji je tijekom desetljeća služenja bio stup zajedništva i duhovnog vodstva u našoj Metropoliji, kao i preuzvišenom vladiki Nikoli Kekiću čija ustrajnost u očuvanju istočne katoličke tradicije svjedoči univerzalno bogatstvo Katoličke Crkve.
Danas nas Gospodin okuplja kako bismo kroz tri važne teme razmatrali i dublje razumjeli specifične aspekte naše službe. Dopustite mi da se u duhu zajedničkog promišljanja osvrnem na svaku od njih.
1. Protokol za moguće slučajeve egzorcizma
Tema egzorcizma u koju će nas detaljnije uvesti mons. Tomislav Subotičanec i vlč. Nikola Tomašević podsjeća nas na duboku stvarnost duhovne borbe na koju nas Isus sam upozorava riječima: „Ovaj se rod ničim drugim ne može izagnati osim molitvom i postom“ (Mk 9,29). Crkva tijekom svoje povijesti svjedoči stvarnu prisutnost i djelovanje Zloga, no još više očituje neizmjernu snagu Kristove pobjede nad grijehom, smrću i tamom (usp. Kol 2,15).
Kao pastiri pozvani smo na osobitu razboritost, jasnoću i odlučnost u pristupu slučajevima egzorcizama. Nove protokole ne treba razumjeti samo kao upravne dokumente, nego kao alat koji će pomoći svakom svećeniku i biskupu da s povjerenjem i odgovornošću djeluju u situacijama u kojima se suočavaju s onim što nadilazi ljudsku snagu i razumijevanje. Vršenje egzorcizma, čije pravo i dužnost pripadaju biskupu, mora biti utemeljeno na čvrstoj vjeri, dubokoj molitvi i potpunom oslanjanju na Gospodina. Pritom je važno spriječiti svaki oblik senzacionalizma i zloporabe držeći se strogo crkvenih smjernica kako bi Kristova pobjeda bila jasno posvjedočena.
2. Formacija trajnih đakona
Služba trajnog đakonata o kojoj će nas izvijestiti vlč. dr. sc. Milan Dančuo važno je obogaćenje pastoralnog djelovanja u našim biskupijama. Služba trajnog đakonata, obnovljena na Drugom vatikanskom saboru (usp. Lumen Gentium, 29), podsjeća nas na apostolske početke Crkve kada su đakoni služili kao most između liturgijskog slavlja i karitativne brige za potrebite.
Trajni đakoni imaju važnu ulogu u evangelizaciji i konkretnom svjedočenju Evanđelja u svakodnevnom životu. Njihova formacija mora biti cjelovita i sveobuhvatna uključujući duhovnu, intelektualnu, pastoralnu i ljudsku dimenziju. Osobito je važno da oženjeni đakoni budu osposobljeni za skladno povezivanje svog obiteljskog života s crkvenom službom. Tu leži izazov, ali i velika prilika da njihova svjedočanstva budu vjerodostojan primjer vjernicima u današnjem vremenu u kojemu se vrijednost obitelji kao temelja društva često osporava i napada.
Posebnu pažnju trebamo posvetiti i podršci njihovih obitelji koje su neizostavan dio formacije i službe trajnih đakona. Đakonat nije samo zvanje pojedinca, već i poziv cijele obitelji na sudioništvo u služenju Crkvi.
3. Dokument Dikasterija za Istočne Crkve: Podjeljivanje ovlasti biritualizma
Tema biritualizma o kojoj će nam govoriti mons. Ivan Šaško otvara nam prozore prema bogatoj liturgijskoj, duhovnoj i teološkoj baštini Katoličke Crkve. Dokument Dikasterija za Istočne Crkve jasno naglašava važnost očuvanja obrednog identiteta što nas podsjeća na odredbe Drugog vatikanskog sabora izražene u Dekretu o Istočnim Crkvama (usp. Orientalium Ecclesiarum, 6).
Današnji pastoralni izazovi poput migracija vjernika istočnih obreda u zapadne zemlje često zahtijevaju biritualna rješenja kako bi se njihov duhovni život mogao nastaviti u punini njihove liturgijske tradicije. No, kao što ističe novi dokument Dikasterija za Istočne Crkve, takva rješenja moraju biti pastoralno opravdana i nikada ne smiju ugroziti obrednu pripadnost.
Upravo ova tema poziva nas da promišljamo o jedinstvu u različitosti i da radimo na izgradnji zajedništva među Crkvama sui iuris poštujući njihove posebnosti, a istovremeno pronalazeći načine kako odgovoriti na konkretne pastoralne potrebe. Svaka odluka u tom pogledu mora biti donesena u duhu molitve i uz jasno sagledavanje dobrobiti duša koje su nam povjerene.
Naša služba je služba zajedništva, kako među nama pastirima, tako i prema svim vjernicima. Današnji dnevni red nas podsjeća na duboku odgovornost koja nam je povjerena, ali i na ljepotu našeg poziva koji je ukorijenjen u Kristu, Dobrom Pastiru.
S dubokom zahvalnošću na vašoj prisutnosti, suradnji i zajedničkoj molitvi, povjeravam naše rasprave i zaključke zagovoru Blažene Djevice Marije i svih svetih zaštitnika naših biskupija. Neka Gospodin blagoslovi naše nakane i rad kako bi svi naši koraci vodili k ostvarenju Njegove volje.
Hvala vam na vašem doprinosu i neka vas Bog obilno nagradi!
✠ Dražen Kutleša
zagrebački nadbiskup metropolit