U novome broju Glasa Koncila pročitajte...
Susret hrvatske katoličke mladeži u subotu i nedjelju 5. i 6. svibnja u Sisačkoj biskupiji središnja je tema novog broja Glasa Koncila (od nedjelje 13. svibnja). Uz reportažu o tom velebnom događanju list donosi i egzemplarna izvješća o nedjeljnim susretima mladih u Sisku, Petrinji, Kutinskoj Slatini i Gornjoj Jelenskoj, te zanimljiva svjedočanstva obitelji udomitelja mladih kao i mladih s raznih strana o svom doživljaju toga susreta.
U komentaru autor Ivan Miklenić ističe da je taj susret otkrio je da u Crkvi u Hrvatskoj, a time i u hrvatskom narodu, postoje iznimni potencijali. "Otvorenost obitelji Sisačke biskupije, koje su prihvatile i ugostile mlade sa svih strana usprkos svojoj često nezavidnoj ekonomskoj situaciji, divan je pokazatelj svijesti da je neizmjerno važnija ljudskost, ljudska dobrohotnost, otvorenost i gostoljubivost od svakoga materijalnog interesa." Sisački skup također je "potvrdio veliku istinu da hrvatski narod i Katolička Crkva imaju mlade koji su otvoreni i privrženi dobru i Bogu, koji razlikuju pravo svjetlo od suvremenih blještavila za osljepljivanje, kojima se mogu bezrezervno ponositi." Susret je "otkrio također iznimni i često neopravdano podcijenjeni potencijal i domaćih mladih i svećenika, župnika i župnih vikara. Jasan cilj, plemenita nakana i postojeća dobrohotnost i kod mladih i kod svećenika oslobodili su silnu energiju i sisački je skup hrvatskih mladih katolika više nego uspio."
U povodu Nedjelje turizma predsjednik Odbora HBK za pastoral turizma uputio je poruku u kojoj uz ostalo podsjeća da turizam pruža mogućnost naviještanja.
Dr. Drago Jakovčević, pročelnik Katedre za financije Ekonomskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, u intervjuu tumači što je zapravo kreditni rejting i tko ga određuje, koji su uvjeti po kojima se određuje kreditni rejting, i slično. Uz ostalo također je otvoreno rekao: "MMF, Svjetska banka, Svjetska trgovačka organizacija, EBRD u funkcionalnom su smislu jedno tijelo, a agencije za kreditni rejting su tkivo toga istog organizma. Oni su kao bršljan koji svojim granama obavija najvitalnije dijelove nacionalnih ekonomija izvlačeći profite u interesu malog broja financijskih moćnika. Sve navedene institucije zajedno su provodile program, najprije razvoja, a sad održavanja neoliberalnog modela kapitalizma... Zemlje koje su se odmakle od savjeta i preporuka svjetskih financijskih institucija i agencija, kao što su Brazil, Rusija, Indija i Kina, danas nisu u krizi, imaju visoke stope gospodarskog rasta, zanemariv javni i inozemni dug i ostvaruju značajne suficite u razmjeni s inozemstvom."
Krešimir Cerovac završava svoj "teološki osvrt" o odnosu odnosno stavu Crkve prema kapitalizmu te ističe da nema pravednih struktura bez duhovnih vrijednosti.
U rubrici zapažanja Đurđica Ivanišević Lieb osvrće se, uz ostalo, na policijsku intervenciju u Pučišćima te u njoj prepoznaje demonstraciju sile.
Od izvješća pozornost privlače ono o međunarodnom znanstvenom skupu u Splitu na temu "Odnos klera i nacije u jugoistočnoj Europi od 19. do 21. stoljeća" te o prvoj proslavi državnog Spomendana na Zrinske i Frankopane.
Mladi su svoje stranice posvetili uvijek aktualnoj temi ulozi i položaju žena u Crkvi te ističu da su žene u Crkvi itekako važne.
Đuro Franković ispisuje novi povijesni feljton posvećen hrvatskim knjigama u Pečuhu, gradu u Mađarskoj koji je bio, a danas je to malo poznato, rasadište hrvatske knjige.
U rubrici Naši razgovori odgovara se, uz ostalo, i na pitanje smiju li rastavljeni političari na pričest, a u rubrici Savjet katoličkoga liječnika riječ je o psorijazi.
Ovaj broj obogaćen je i mjesečnim magazinom "Prilika" koji je glavnu temu posvetio hrvatskim braniteljima danas.