Zagrebačka nadbiskupija

Zagrebačka nadbiskupija

U novom broju Glasa Koncila pročitajte...

slika

Glas Koncila (s nadnevkom od nedjelje 8. srpnja) u znaku je svećenika: list objavljuje portrete 64 mladomisnika i donosi podatke o datumu i mjestu mladih misa, a izvještava i o svećeničkim ređenjima u Đakovu, Zadru, Gospiću i Srijemskoj Mitrovici. Iznimno je zanimljiv i potresan svećenički život Petra Šokčević, čovjeka, kojemu je, kako sam svjedoči, Gospodin podario nekoliko života. Trpio je već kao kandidat za svećeništvo: "Sjećam se da nam je na optuženičkoj klupi u Osijeku javni tužitelj rekao da smo najveći zločinci u Jugoslaviji", a Providnost ga je na čudesan način barem dva puta očuvala u doba velikosrpske agresije. U starosti posvećuje se ispovjedanju te svjedoči: ,,Ispovijed i sam doživljavam kao osvježenje duha, duše, a i tijela. Ljudi trebaju utjehu, a mi im svećenici to možemo dati ako smo u prisutnosti s Gospodinom."

Profesor s KBF-a u Sarajevu dr. Niko Ikić u rubrici ,,Teološki osvrt" započinje svoj serijal na temu: Pokoncilski ekumenski dijalog između Katoličke Crkve u Hrvata i Srpske pravoslavne Crkve. U prvom nastavku donosi pokušaj dijagnoze ekumenskoga stanja kod nas.

Čitav broj Glasa Koncila možete čitati i putem

interneta: enovine.glas-koncila.hr

Anica Prašnjak, predsjednica Glavnoga vijeća Hrvatskoga strukovnog sindikata medicinskih sestara/medicinskih tehničara, u intervjuu progovara o najavama izmjena Zakona o radu, zatim izmjenama Temeljnog kolektivnog ugovora te uz ostalo ističe: ,,Građani su izabrali zakonodavnu vlast iz koje je proistekla i izvršna vlast i oni moraju braniti njihovo dostojanstvo, a ne ga prepuštati na milost i nemilost te, što je još žalosnije, poigravati se s ljudskim sudbinama i produbljivati im agoniju." Govoreći o pregovorima predstavnika sindikata i vlasti istaknula je: Još se nadamo da će nas naša vlast poštovati u pregovorima, jer ovo je naša država čija je samostalnost krvavo izborena, naše društvo, i smatram da je svima stalo do boljitka hrvatskih građana. Ako ne bude išlo, onda ćemo zatražiti pomoć i od drugih kako bi se zaštitili hrvatski radnici i njihovo dostojanstvo."

List prenosi i poziv na sudjelovanje u javnoj raspravi o Nacrtu nacionalne strategije razvoja zdravstva 2012-2020. o čemu je posebno raspravljano na tečaju »Mediji i zdravlje« koji je održan u Grožnjanu od 27. do 29. lipnja u sklopu 19. motovunske ljetne škole unapređenja zdravlja.

U rubrici ,,Mladi mladima" posvećenoj temi ,,Otkrijmo Otkrivenje ili se bojmo i dalje apokalipse" sami mladi otkrivaju: kako Otkrivenje, odnosno »apokalipsu«, u njezinim različitim aspektima doživljavaju mladi i kako se na nju gleda u suvremenoj kulturi.

U novom povijesnom feljtonu list donosi izvatke iz izvješća kapetana Evelyna Waugha o postupcima jugoslavenskih komunista prema katolicima, koje je on opisao u svom »Dnevniku«. Taj široj hrvatskoj javnosti potpuno nepoznat tekst opisao je profesor Ante Kadić u književno-povijesnim esejima: »Domovinska riječ II«. Iz »Dnevnika« je razvidan Titov odnos prema ideološkim neistomišljenicima i Saveznicima, ali i licemjerje britanske politike na ovim prostorima u ratu i poraću.

Komentar pod naslovom ,,Političari na etičkom ispitu" donosi osvrt na dilemu koja je nastala nakon izricanja prvostupanjske presude na Županijskom sudu u Kaposváru prvom potpredsjedniku Hrvatske vlade, treba li on otići s javne državne funkcije ili ostati na toj funkciji. ,,Političari pripadnici vladajuće koalicije suočeni su s problemom koji je do najmanjeg detalja transparentan te im je uskraćena mogućnost zamagljivanja ili reinterpretiranja toga slučaja, kao i manipuliranja okolnostima pa će konačna odluka otkriti njihovo pravo lice. U tom slučaju nije riječ tek o osobnoj karijeri određene osobe već je riječ i o testiranju odnosa hrvatskih političara prema etici, koja je u temelju svakoga zdravog društva i bez koje ni jedno društvo ne može ostvariti boljitak ni u demokraciji, ni u gospodarstvu ni i u svim drugim segmentima društvenoga života... S etičkoga stajališta, veoma je dvojbeno isticati golemu razliku između uvjetne i bezuvjetne osude, jer pravo slijedi svoju zakonitost i ne doseže uvijek ni etička načela ni etičku praksu..."