Zagrebačka nadbiskupija

Zagrebačka nadbiskupija

U novome broju Glasa Koncila pročitajte...

Velikogospojinski dvobroj Glasa Koncila (za nedjelje 12. i 19. kolovoza) posebno je posvećen Mariji, Isusovoj majci, za koju se na 1. stranici ističe da je "znak pouzdane nade i utjehe".

U misterij Majke Božje, Bogorodice, duboko su prodrli crkveni Oci, teolozi iz razdoblja od smrti posljednjeg apostola do kraja 7. odnosno početka 8. stoljeća, o čemu u teološkom intervjuu progovara dr. Ivan Bodrožić, pročelnik Katedre povijesti kršćanske literature i kršćanskog nauka na KBF-u u Zagrebu. U tekstu naslovljenom "Poput Marije, ne smijemo prestati svijetu donositi Boga" on je uz ostalo istaknuo: "Sve što je u povijesti spasenja bilo usmjereno prema Mariji, nalazi svoje ispunjenje u njezinu bogomajčinstvu; i sva njezina kasnija uloga u životu kršćana i Crkve izviru iz te činjenice njezina bogomajčinstva. Biti majka Božjega Sina, to je naprosto njezina zadaća, njezin put."

Zašto marijanska svetišta privlače tako veliki broj hodočasnika pokušali su protumačiti teolog i psiholog dr. fra Šimun Šito Ćorić i vjeroučitelj Radovan Librić.

U Hrvatskoj je od samostalnosti podignuto što potpuno novih, što u agresiji porušenih pa ponovno podignutih 58 crkvi posvećenih Majci Božjoj. Sve te crkve list prikazuje tekstom i fotografijom sljedeći teritorije naših nadbiskupija i biskupija.

Čitav broj Glasa Koncila možete čitati i putem interneta: enovine.glas-koncila.hr

Reportaža je posvećena marijanskom svetištu na Širokom Brijegu u Hercegovini, prikazano je 300 godina staro svetište Judske Gospe u Mađarskoj, kao i marijanske crkve i kapele koje su do sada podigli gradišćanski Hrvati, bilo u Austriji, Mađarskoj ili Slovačkoj. Mariji je na svoj način posvećena kratka priča, a nije izostavljen ni suvremeni poetski marijanski izričaj.

Uz premještaje i raspored službi svećenika u Zagrebačkoj nadbiskupiji, te Krčkoj, Dubrovačkoj i Gospićko-senjskoj biskupiji, najveći prostor posvećen je biskupskim misama uz Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan branitelja. Biskupi su uz ostalo poručili: "Spas naroda je u Božjoj ruci"; "Sloboda i zahvalnost obvezuje"; "Slavimo dar domovine koju volimo kršćanskom ljubavlju"; "Izbjegavanje utvrđivanja istine"; "Pravi pobjednik djeluje iz ljubavi" i "Ne smijemo odustati od pravedne borbe".

Riječi predsjednika Vlade izgovorene na proslavi u Kninu tema su komentara u kojem se riječi: "Hrvatski put je bio težak. Svoju državu sanjali smo dugo i platili jako veliku cijenu. Svima koji su dali sve za Hrvatsku trebamo biti vječno zahvalni. Naš je cilj danas jaka i stabilna Hrvatska koja neće biti samo privjesak u EU-u i koja će svima biti majka." ocjenjuju kao državničke, ali se u tekstu propituje što je s provedbom takvoga stava u odlučivanju, u ponašanju.

Posebnu pozornost u novom broju privlači svjedočanstvo 14-godišnje djevojke koja je iskusila sotonizam, uspjela ga se osloboditi i otkrila živoga Boga te osjeća odgovornost da i druge upozori na djelovanje sotone. Uz ostalo ta je djevojka istaknula: "Nije moguće izbjeći sotonino djelovanje na nas. Sotona će svakodnevno stavljati pred nas nove kušnje. Bitno je ostati vjeran i moliti Krista da nam pomogne te kušnje nadići i podići razinu naših ufanja. Moramo raditi na tome 'da se sveti ime Tvoje'. Samo iskrenom vjerom možemo ostati Božji, i tada nam sotona ništa ne može."

Dragocjeno je i svjedočanstvo 23-godišnje djevojke Vlatke Oštrek koja se rodila s oštećenjem sluha ali se u životu izborila da završi redovitu osnovnu i srednju grafičku školu, a sada je, kao i mnogi mladi, u potrazi poslom. "Sjećam se da na vjeronauku nisam baš razumjela što je svećenik pričao, ali svejedno sam pratila vjeronauk i nastojala razumjeti. Prepisivala sam iz bilježnice od drugih učenika i učila. Bila sam jedina s oštećenim sluhom među krizmanicima. Za mene su ispovijedi također bile drugačije, jer sam se ispovijedala u prostoru sakristije. Iskusiti ljepotu sakramenata jako je poticajno, a na misi, bez obzira na to razumijem li ili ne razumijem, mogu moliti, razmišljati o Bogu." (gk)