1440. – 1453.
Kralj je stoga imenovao biskupom kninskog biskupa Demetrija Čupora i Kaptolu pod prijetnjom smrti zabranio priznati i pokoriti se biskupu Benediktu. Prema Vjekoslavu Klaiću, Benedikt potječe iz Zollfoleda kod Celovca i otud mu prezime „de Zolio“. A. Gulin obrazloženo tvrdi da Benedikt potječe iz Zolija, danas Zoly ili Zvolen u Slovačkoj na rijeci Gran. To je mišljenje vjerojatnije i stoga što je Benedikt bio svećenik ostrogonske nadbiskupije. Bio je magistar slobodnih umijeća, a postigao je bakalaureat iz teologije, što proistječe iz bule imenovanja biskupom i kasnijih dokumenata. Zagrebačkim je kanonikom postao 1437. godine, čime je ujedno preuzeo čast kaptolskog lektora.
Njegov grb, sačuvan na dva mala pečata u arhivu Čazmanskog kaptola podijeljen je na tri vodoravna polja. Na gornjem je polju šestokraka zvijezda. Na pečatima u Nadbiskupijskom arhivu vide se sa strane grba slova O i I, sto Gulin dobro razrješuje tvrdeći da se radi o slovu B (Benedictus) I (Primus), dok se na pečatu na ispravi čazmanskih prebendara lijepo vidi slovo „b“, a s druge strane nema ni traga nikakvu slovu. Boje grba nisu poznate.
Remetski pavlini štovali su Benedikta de Zolia kao svojeg dobročinitelja.
U njihovoj zbirci portreta utemeljitelja i dobročinitelja nalazi se i njegov veliki (101.5 cm visok i 61 cm širok) portret nepoznatog slikara. Taj portret s još šest ostalih darovao je novoosnovanom Narodnom muzeju u Zagrebu biskup Juraj Haulik 1851. godine. Sada je u Povijesnome muzeju Hrvatske pod inventarskim brojem 2417. Benedikt je vjerojatno umro i pokopan u Zagrebu nedugo nakon 1454. godine, kao i većina njegovih prethodnika i nasljednika. Benedikt je biskupovao u vrlo teškim uvjetima. Teško je prema sačuvanim dokumentima suditi o tome kako se ponašao, te je li mogao bolje djelovati. Bilo je to dugo, tužno razdoblje kroz koje je prolazila Zagrebačka biskupija u kojem jedan čovjek, bez podrške ostalih, a kamoli uz njihovo protivljenje, nije mogao mnogo učiniti. Iz njegovih postupaka može se zaključiti da je bio voljan i sposoban dobro upravljati biskupijom, da su mu prilike to dopustile.
Izvor: Lukinović, A. (1995) Benedikt de Zolio. U: F. Mirošević, ur. Zagrebački biskupi i nadbiskupi. Zagreb: Školska knjiga, str. 189-197.