Zagrebačka nadbiskupija

Zagrebačka nadbiskupija

Papa Franjo nastavio s općim audijencijama srijedom

Blaženstva su ogledalo kršćanskoga života. Na prvoj općoj audijenciji nakon srpanjske stanke, 6. kolovoza, papa je Franjo nastavio niz katehezâ o Crkvi, posvećujući svoje današnje razmišljanje Isusovu govoru na gori. Na kraju audijencije Sveti je Otac ponovno pozvao sve da mole za mir na Bliskom istoku.

S papom Franjom u školi Blaženstava; onih koja – kako je rekao Sveti Otac – ne znamo recitirati napamet poput Deset zapovijedi Božjih, jer „nismo naviknuti“ učiti ih, i onih koja potiču savjest o tomu što znači biti kršćani i živjeti kao kršćani. Pred 6000 ljudi, sklonjenih od snažnoga sunca u Dvoranu Pavao VI., Papa je na audijenciji, kao što se često događa, bio katehist. Ovaj je put govorio o „novosti“ u odnosu na Stari savez, koju je donio Isus. Prije nego što je bila riječ, ta je novost – objasnio je Papa – bila čovjek.

Ivan se Krstitelj pojavljuje u svitanje kršćanskoga iskustva kao veza između Staroga i Novoga zavjeta. I s točno određenom zadaćom. Ivan nam svojim svjedočenjem pokazuje Isusa, poziva nas da ga nasljedujemo, i jasno nam kaže da to zahtijeva poniznost, pokajanje i obraćenje. Potom u središte dolazi Krist; stoga je papa Franjo istaknuo promjenu koju je donio Isus, uspoređujući ga s Mojsijem. Mojsije se popeo na Sinaj kako bi od Boga primio zakon za izabrani narod. Isus čini to isto svojim zakonom ljubavi. Uspinje se na goru na obali Galilejskoga jezera te svojim učenicima i mnoštvu predaje novo učenje koje započinje Blaženstvima.

Blaženstva su put koji Bog pokazuje kao odgovor na želju za srećom utkanom u čovjeku, a usavršavaju zapovijedi Starog saveza (…) U tim je riječima sva novost koju je donio Krist, i sva je Kristova novost u tim riječima – istaknuo je Sveti Otac. Zapravo, Blaženstva su Isusova slika, njegov oblik života; ona su put istinske sreće, kojim i mi možemo proći milošću koju nam daje Isus – dodao je papa Franjo.

Ponavljajući nakon Pape svako od blaženstava, dvorana je Pavla VI. tako postala nova slika Franje, pape i učitelja kršćanskoga života. Po svojemu običaju, Sveti Otac nije propustio dati domaću zadaću: uzeti Evanđelje i ponovno pročitati Blaženstva u prvim poglavljima Matejeva Evanđelja. Osim novoga Zakona, Isus nam daje i „pravilnik“ po kojemu ćemo biti suđeni na sudnji dan – dodao je Papa te objasnio da njega pak možemo naći u 25. poglavlju Matejeva Evanđelja.

Nećemo imati naslovâ, ugleda ili povlastica za pokazivanje. Gospodin će nas prepoznati ako smo ga mi prepoznali u siromahu, u gladnomu, u onomu tko je u oskudici ili je marginaliziran, u onomu koji trpi i koji je sam… To je jedno od temeljnih mjerila provjere našega kršćanskog života, po kojemu nas Isus poziva mjeriti se svakoga dana. Čitam Blaženstva i mislim kakav ima biti moj kršćanski život – napomenuo je Papa te dodao – a potom činim ispit savjesti uz to 25. poglavlje Matejeva Evanđelja. Svakoga dana: učinio sam to, i to, i to… To će nam činiti dobro! To su jednostavne, ali konkretne stvari – istaknuo je Sveti Otac

.Na kraju audijencije, pozdravljajući skupinu vjernika na arapskom jeziku, papa je Franjo ponovno pozvao da se moli za Svetu zemlju. Molimo za mir na Bliskom istoku, molite, molim vas! – rekao je Papa, a potom svoje misli upravio stanovnicima Yunnana, u Kini, koje je pogodio snažan potres. Izrazivši im svoju blizinu, Papa je zajamčio svoje molitve za poginule i za njihove obitelji, za ranjene i sve koji su ostali bez doma. Neka im Gospodin pruži utjehu, nadu i solidarnost u ovoj kušnji – rekao je papa Franjo.
(RV)