Preuzimanje baštine pradjedova
Dvostruki jubilej, dvjestotu obljetnicu posvete župne crkve i 680. godišnjicu prvoga pisanoga traga župe Moravče proslavili su vjernici toga prigorskoga mjesta u nedjelju 21. rujna. Misno slavlje predvodio je zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, u suslavlju sa župnikom domaćinom Marijanom Gradinšćakom i drugim svećenicima.
"U ovoj starodrevnoj župi došlo se Bogu zahvaliti za dvije stotine godina župne crkve, a prije toga je bila druga, jer ni ne zna se otkad postoji. Spomen je star 680 godina. Stojimo na dubokim korijenima naših pradjedova. Mi preuzimamo njihovu baštinu i nastavljamo slaviti Boga", napomenuo je kardinal Bozanić. Podsjetio je kako je moravečka župa omogućila nastajanje novih župa, kao što su i na području nekadašnje Zagrebačke nadbiskupije nastale četiri nove biskupije. "Budimo zahvalni i radujmo se napretku susjednih župa. Župa je ona koja okuplja vjernike, u vjerničkom zajedništvu. Želim da u vjerničkom, katoličkom i hrvatskom zajedništvu rastete i u ovo naše doba", zaključio je zagrebački nadbiskup.
U pozdravnoj riječi župnik Gradinšćak čestitao je kardinalu Bozaniću 25. obljetnicu biskupstva i naglasio kako o dvostrukoj župnoj obljetnici čitava zajednica svojim doprinosom pokazuje kako opće dobro staviti ispred sitnih interesa. U ime župljana, zagrebačkoga nadbiskupa pozdravila je Marta Galić. "Ni ovu župu nije mimoišla povijest u ružnim ratnim događanjima. Nije ju mimoišlo ni teritorijalno smanjivanje, jer su osnovane nove župe u našoj okolici, pa se dio sela koji su nam pripadali postali dijelom drugih župa, ali vjera i Kristovo svjetlo nastavilo je svijetliti u ovoj župi", kazala je laikinja Galić, prisjećajući se novijih župnika Matije Dudukovića, Tugomila Radičeka i aktualnog župnika Gradinšćaka.
Slavlje je pjesmom uveličao mješoviti zbor župe Presvetog Trojstva, kao i pripadnici vatrogasnih, lovačkih i braniteljskih društava iz Moravča i okolice.
Proslavi je prethodila trodnevna duhovna priprava od 18. do 20. rujna koju je predvodio dr. fra Božo Lujić. Održani su koncerti "Pjesmom Boga slavimo" i "Suncu prosi svaka roža" domaćih i susjednih zborova i KUD-ova. Uprizoreno je i glazbeno-scensko djelo "Graditelji" o povijesti moravečke župe.
Gradnja crkve Presvetog Trojstva započela je 1813., a dovršena je u jesen 1814. Napravljena je od kamene iz Gore, a cigla rukom rađena, spajana s blatom i gašenim vapnom. Župa se tada prostirala od Laza do Bedenice i od Globočeca do ceste Zelina-Varaždin. Župnik Gustav Barababoš sredinom 19. stoljeća je opismenjavao vjernike Moravča do 1872. kada je osnovana škola. Ilirski preporod zahvatio je i moravečki kraj, a župna crkva čuva spomen na posljednje počivalište ilirca opata Ivana Krizmanića. Stanovnici Moravča prošli su kao i cijela Hrvatska kroz različite ideologije i ratna stradanja, dočekali samostalnost, a 1998. i cestu koja ih povezuje sa Svetištem Majke Božje Bistričke u Mariji Bistrici. Ususret ovogodišnjim obljetnicama župna crkva je potpuno obnovljena. (GK; foto: Bernard Čović/GK)