Obnovljena crkva sv. Jakova na Sljemenu
Crkva sv. Jakova na Sljemenu ponad Zagreba, zaštićeno kulturno dobro, nakon što su je provalnici koncem kolovoza ove godine oštetili, obnovljena je tijekom mjeseca rujna, zauzimanjem župnika župe Sv. Franje Ksaverskoga na zagrebačkom Ksaveru fra Vice Blekića, pod čiju pastoralnu skrb spada i kapela sv. Jakova.
Gotička kapela sv. Jakova, ili Jakoba kako su je nazivali u starini, smještena je na obronku Medvednice, zvanom Veliki Plazur, na nadmorskoj visini od 864 metara, i nedaleko je ceste kojom se spuštaju automobili sa Sljemena prema Šestinama.
Na tom dragom odredištu hodočasnika i ljubitelja prirode, provalnici su razbili sakristijska vrata, popeli su se iznutra na krov i odnijeli sa zvonika bakreni krov, metalni križ i dva zvona (jedno iz 1751. a drugo iz 1938 godine). Iz crkve su odnijeli jednu bakrenu posudu za blagoslovljenu vodu sa stupa, dok su drugu jako oštetili. Nažalost, do danas policija nije ušla u trag provalnicima, niti su pronađeni ukradeni predmeti.
Kako bi se zaštitio objekt od daljnjih oštećenja, odmah po saznanju o pljački, župnik fra Vice Blekić pristupio je obnovi kapele. Na zvonik je, umjesto nekadašnjeg bakrenog, stavljen pocinčani lim u boji te zamjenski metalni križ, bez nekadašnjih umjetničkih i bakrenih elemenata.
Naime, križ na tornju kapele imao je koji ne dostiže ljepotu prijašnjega koji je imao oznake Nadbiskupije i grba grada Zagreba. Popravljena su i drvena sakristijska vrata, koja su provalnici oštetili prilikom nasilnog ulaska u kapelu. Nažalost, kapela sada ostaje bez zvona, kojih je zvuk nekada skladno odzvanjao diljem Medvednice.
Troškovi popravka obnove iznose 22.200 kuna. Budući da kapela nema svojih sredstava za takve izvanredne situacije, dio troškova podmirio je samostan sv. Franje Ksaverskoga.
Župnik župe sv. Franje Ksaverskoga iz Zagreba sa svojim suradnicima uređuje kapelu i priprema proštenje svake godine u zadnju nedjelju mjeseca srpnja, na blagdan sv. Jakova, 25. srpnja, ako je toga dana nedjelja ili, nakon blagdana u nedjelju. Tom prigodom slave se četiri mise: tri dopodne i jedna „planinarska“ poslije podne. Hodočasnici se okupe iz Zagreba, Prigorja i Zagorja, a bude ih i iz drugih krajeva. Proštenje, uz liturgiju prate ponude jela, licitari i druge zanimljive ponude.
Crkva sv. Jakova na Sljemenu, djelo rudara iz Jakovlja iz 18. stoljeća, znak je vjere zauzetih predaka koji su je izgradili i održavali. Premda izvan naseljenog mjesta, u toj se kapeli i danas okuplja Crkvu u hodu i pokazuje životnost vjernika našega vremena i dokaz je poštovanja vjerskog i kulturnog nasljeđa hrvatskih katolika. Pa i unatoč nesmiljenom i drskom razbojništvu nepoznatih provalnika kojima ništa nije sveto. (N.P.)