Sinergija Mataušićevog nevidljivog i opipljivog opusa
Izložba akademskog kipara i medaljera Damira Mataušića, redovitog profesora na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, otvorena je povodom Dana bijeloga štapa u srijedu 15. listopada u ciklusu Taktilne galerije Tiflološkog muzeja u Zagrebu. Na izložbi pod naslovom „Manje je više“, Mataušić se javnosti predstavio s 26 radova male plastike i medalja, među kojima je čak 11 radova sakralne tematike.
Nakon pozdrava ravnateljice Tiflološkog muzeja mr. sc. Željke Bosnar Salihagić, o povijesti galerije slijepih, koja ima svoje početke u prošlom stoljeću, te o izloženim Mataušićevim radovima govorio je autor izložbe, likovnog postava i teksta u katalogu kustos Davor Šiftar.
Podsjetivši na brojne izložbe u toj galeriji slijepih, pa i na prvu Mataušićevu davne 1985. godine, Šiftar je istaknuo da je riječ o jedinstvenoj izložbi u odnosu prema svim drugim izložbama u galerijama i muzejima jer se u Tiflološkom muzeju izloške može dirati, a ne samo gledati, te tako doživjeti umjetnička ostvarenja opipom a ne samo vidom.
Osvrnuvši se na „dva Mataušića“, jednog koji se bavi sakralnim temama, i drugog koji se s banalnim, stereotipnim i svakodnevnim temama kreativno poigrava izvodeći originalne i neočekivane interpretacije pune topline, Šiftar je rekao da Mataušićevi radovi sa sakralnim temama, građeni jednostavnim formama i diskretnim volumenima, odaju kontemplaciju, mir i dostojanstvo i da su linije sjajno prostudirane i elegantne u svojoj jednostavnosti, čitke i spoznatljive, te su stoga sposobne pobuditi niz asocijacija, bez obzira doživljavaju li se ta djela okom ili dodirom prstiju.
Govoreći o sinergiji različitih materijala koji su upotrijebljeni pri izradi izloženih medalja i male plastike, nastalih također opipom, prof. Mataušić je istaknuo da ljudski vid nije jedini način percepcije svijeta, jer ljubav i vjera nisu vidljivi ni opipljivi, ali su veoma važni u ljudskom životu i svim odnosima u društvu.
Damir Mataušić, živi i radi u Zagrebu te je redoviti profesor ALU u Zagrebu, na Kiparskom odsjeku – Usmjerenje mala plastika i medaljerstvo. Prvu medalju realizirao je 1973. godine, a njegov opus danas čini više od 600 uglavnom dvostrano kovanih medalja i malih plastika. Autor je više od 150 medalja kovanih u zlatu i srebru, 356 optjecajnih i jubilarnih apoena Republike Hrvatske, kovanice od 15 eura za Republiku Irsku, desetak godišnjih nagrada u kulturi, znanosti, športu, crkvenom i javnom životu.
Bavi se i izradom sakralnih predmeta za crkvene potrebe te mu je jedan od velebnih djela opremanje unutrašnjosti crkve sv. Augustina Kažotića na zagrebačkoj Pešćenici. Tisuće turista svakodnevno upoznaju glavni hrvatski grad uz njegovu skulpturu-maketu Zagreb pozdravlja u Bakačevoj ulici u Zagrebu.
Izlaže od 1974. godine i do sada je priredio 23 samostalne izložbe, a sudjelovao je na 84 skupne izložbe u domovini i inozemstvu. Tri objavljene monografije svestrano prate Mataušićev predani umjetnički rad s kojim povezuje prošlost sa sadašnjošću, ugrađujući vrijednosti lijepoga u budućnost i buduće naraštaje.
Izložba u Tiflološkom muzeju, u Draškovićevoj 80, može se pogledati do 5. studenoga. (NP)
Fotografije: www.tifoloskimuzej.hr