HR

Nadbiskup

1379. - 1386.

Pavao Horvat jedini je zagrebački biskup kojemu je sastavljeno rodoslovlje. Prema tome rodoslovlju on potječe iz plemena Banča, a preci su mu navedeni od prve polovice 13. stoljeća. On sam bio je sin „plemića magistra Petra, sina Pavlovog iz Horvata“. Horvati su bili posjed oko današnjih Mikanovaca u istočnoj Slavoniji. O biskupu Pavlu mnogo se pisalo u vezi s  tadašnjim političkim prilikama, odnosno o njegovoj ulozi u dinastičkim borbama. Ušao je i u lijepu književnost (Šenoina Kletva).

Biskup Pavao bio je osoba povjerenja kralja Ludovika te kao takav i mirovni sudac između Mlečana i Ugarske. U povijest Zagrebačke biskupije kao njezin duhovni vođa ušao je na najljepši mogući način: ispravom kojom je osnovao bratovštinu za sretnu smrt. Odredio je i način djelovanja bratovštine: slavi se na blagdan sv. Jeronima naučitelja (30. rujna) i druga dva dana neposredno poslije njega. Vrata u ovu bratovštinu bila su otvorena svima i svakome jednako, nije ih isključivala ni životna dob, ni razlike spola, ni siromaštvo.

Glavna im je dužnost iskazivati počast pokojnima. Zatim biskup Pavao određuje da se ne smije otuđiti ništa od imovine bratovštine ako je ona bude stekla darovima, oporukama i sl. Dekan je dužan voditi popis članova, a skrbnici svake godine pregledati račune. Na kraju svoje isprave biskup Pavao poziva sve članove  bratovštine da mole za mrtve i za žive, i ovaj akt o osnivanju zapečaćuje svojim pečatom. On je, nažalost, nestao s pergamene. Biskup Pavao učinio je nešto vrlo važno i korisno i  za biskupiju i za katedralu.

Sastavio je pregled dragocjenosti zagrebačke katedrale, prvi o kojemu postoji spomen, i zapečatio ga svojim pečatom. Taj Pavlov imovnik, danas nepoznat, služio je kao podloga za sastavljanje najstarijega sačuvanog imovnika iz 1394. godine. Nedugo nakon smrti kralja Ludovika nastalo je nezadovoljstvo vladavinom kraljice-majke Elizabete i njezine kamarileu ime malodobne Marije. O svršetku Pavlovu dvije su verzije. Po jednoj, Pavla je zarobio kralj Sigismund, ali ga nije mogao kazniti smrću, jer je bio crkveni velikodostojnik. Prema pisanju Paula de Paullisa, zadarskog gradonačelnika i suvremenika tih događanja, bivši biskup zagrebački Pavao s nekolicinom suboraca pobjegao je u Apuliju. Bivšega zagrebačkog biskupa Pavla povijesni izvori spominju još 1391. godine u Napulju kao savjetnika kralja Ladislava.

Izvor: Dobronić, L. (1995) Pavao iz Horvata. U: F. Mirošević, ur. Zagrebački biskupi i nadbiskupi. Zagreb: Školska knjiga, str. 141-147.
Ispišite stranicu:
Ova stranica upotrebljava kolačiće
Nužni kolačići - omogućuju interakciju s uslugom ili internetskom lokacijom kako biste mogli pristupiti osnovnim značajkama za pružanje te usluge. Odnose se na zatraženu uslugu kao što je, npr. identifikator sesije trenutačnog posjeta.
Funkcionalni kolačići - omogućuju internetskoj stranici pružanje poboljšane funkcionalnosti i personalizaciju, npr. pamćenje jezika na kojem se prikazuje sadržaj stranica toga internetskog mjesta.
Statistički kolačići - omogućuju prikupljanje podataka u agregiranom obliku bez identificiranja samoga korisnika. Služe za praćenje ponašanja korisnika na internetskoj stranici u svrhu istraživanja tržišta i praćenja analitike. Ovi uvidi omogućuju internetskoj stranici poboljšavanje sadržaja i razvijanje boljih značajki koje unaprjeđuju korisnički doživljaj.
Marketinški kolačići - omogućuju prikupljanje informacija o navikama i ponašanju korisnika na internetskom mjestu radi objavljivanja relevantnih oglasa za korisnika usklađenih s njegovim interesima. Također se mogu koristiti i za mjerenje učinkovitosti neke kampanje.
Prihvaćam odabrane
Na ovoj mrežnoj stranci koriste se kolačići. Molimo Vas da pročitate Postavke kolačića ili ažurirajte postavke.
Prihvaćam sve