HR

Nadbiskup

1894. – 1914.

Zagrebački nadbiskup dr. Juraj Posilović, rodio se 24. travnja 1834. u Ivanić-Gradu. U jesen 1849. ušao je u sjemenište u Zagrebu, i tako se počeo pripravljati za svećeničko zvanje. Uz pomoć zagrebačkog nadbiskupa Jurja Haulika nastavio je teološke studije u Beču, te je 1858. godine zaređen za svećenika. U Beču je 1861. godine stekao doktorat znanosti iz područja biblijskih znanosti i crkvenog prava.

Po povratku u Zagreb imenovan je nadstojnikom sjemeništa, te profesorom povijesti Novog zavjeta i kanonskog prava u istom sjemeništu. Nesebično se zalagao za promicanje opće kulture i znanosti u hrvatskom narodu.

Godine 1867. pridružio se poticaju kardinala Jurja Haulika glede osnivanja Društva sv. Jeronima u Zagrebu. J. Posilović je 1894. godine imenovan zagrebačkim nadbiskupom. Kao zagrebački nadbiskup nastavio je već poznatim svojim putem duhovne, tj. vjerske, kulturne, pa i gospodarske obnove hrvatskoga naroda.

Uza svekoliku obnovu sjemeništa na Šalati u Zagrebu, osobito je pomagao i tadašnja bogoslovska društva Zbor duhovne mladeži zagrebačke i Vijenac, koja su također pripremala bogoslove za budući svećenički rad. Istodobno je darovao velika financijska sredstva za obnovu brojnih crkvenih i javnih zgrada u Zagrebu, ali i na području cijele nadbiskupije, pa i izvan nje. Dao je temeljito obnoviti i podignuti na dva kata Nadbiskupijsko sirotište, to jest dom za siromašne đake u Zagrebu.

Izvor: Szabo, A. (1995) Juraj Posilović. U: F. Mirošević, ur. Zagrebački biskupi i nadbiskupi. Zagreb: Školska knjiga, str. 481-486.
Ispišite stranicu:
Ova stranica upotrebljava kolačiće
Nužni kolačići - omogućuju interakciju s uslugom ili internetskom lokacijom kako biste mogli pristupiti osnovnim značajkama za pružanje te usluge. Odnose se na zatraženu uslugu kao što je, npr. identifikator sesije trenutačnog posjeta.
Funkcionalni kolačići - omogućuju internetskoj stranici pružanje poboljšane funkcionalnosti i personalizaciju, npr. pamćenje jezika na kojem se prikazuje sadržaj stranica toga internetskog mjesta.
Statistički kolačići - omogućuju prikupljanje podataka u agregiranom obliku bez identificiranja samoga korisnika. Služe za praćenje ponašanja korisnika na internetskoj stranici u svrhu istraživanja tržišta i praćenja analitike. Ovi uvidi omogućuju internetskoj stranici poboljšavanje sadržaja i razvijanje boljih značajki koje unaprjeđuju korisnički doživljaj.
Marketinški kolačići - omogućuju prikupljanje informacija o navikama i ponašanju korisnika na internetskom mjestu radi objavljivanja relevantnih oglasa za korisnika usklađenih s njegovim interesima. Također se mogu koristiti i za mjerenje učinkovitosti neke kampanje.
Prihvaćam odabrane
Na ovoj mrežnoj stranci koriste se kolačići. Molimo Vas da pročitate Postavke kolačića ili ažurirajte postavke.
Prihvaćam sve