HR

Nadbiskup

1771.

Ivan Krstitelj Paxy bio je zagrebački biskup nešto više od osam mjeseci. Rodio se oko 1720. u jegarskoj biskupiji i sakmardijskoj županiji u plemićkoj mađarskoj obitelji. Godine 1735. odlazi na studij u Beč i postaje pitomac Hrvatskog kolegija. Tri godine uči filozofiju u Beču i postiže stupanj magistra.

U Zagrebu je zaređen za svećenika 8. lipnja 1743., a 2. srpnja polaže ispit za jurisdikciju i prisegu. Kada je 1762. umro srijemski biskup, na preporuku ugarskog primasa Franje Barkoczyja carica ga je imenovala biskupom srijemske stolice 20. prosinca 1762. Paxy je ujedno i bio zadnji srijemski biskup jer se kasnije ta biskupija, pod zahtjevom pape Klementa XIV., ujedinila s bosansko-đakovačkom biskupijom.

Na početku svoje biskupske službe Paxy je objavio pastoralno pismo u komeju župnike i puk potiče na vjersku pouku te poboljšanje moralnog i vjerskog života. Nakon Thauszyjeve smrti, imenovan je Paxy 28. ožujka 1771. zagrebačkim biskupom. Kao biskup, utemeljio je novi turopoljski arhiđakonat, a smanjio je gorički te povećao dubički arhiđakonat. Paxy je podupirao i promicao izdavanje novih djela.

Još kao vikar za Slavoniju je podmirio troškove tiskanja Kanižlićeva molitvenika s više njegovih pjesama. Preranu biskupovu smrt opisao je Maksimilijan Vrhovac, koji je tada boravio na biskupskom dvoru u Zagrebu. Naime, biskup je 19. prosinca 1771. sudjelovao na sjednici Kraljevskog vijeća u Varaždinu, te ga je nakon ručka uhvatila groznica. Ispovijednik mu je tijekom noći podijelio posljednju pomast te je iduće jutro preminuo.

Izvor: Korade, M. (1995) Ivan Krstitelj Paxy. U: F. Mirošević, ur. Zagrebački biskupi i nadbiskupi. Zagreb: Školska knjiga, str. 413-417.
Ispišite stranicu:
Ova stranica upotrebljava kolačiće
Nužni kolačići - omogućuju interakciju s uslugom ili internetskom lokacijom kako biste mogli pristupiti osnovnim značajkama za pružanje te usluge. Odnose se na zatraženu uslugu kao što je, npr. identifikator sesije trenutačnog posjeta.
Funkcionalni kolačići - omogućuju internetskoj stranici pružanje poboljšane funkcionalnosti i personalizaciju, npr. pamćenje jezika na kojem se prikazuje sadržaj stranica toga internetskog mjesta.
Statistički kolačići - omogućuju prikupljanje podataka u agregiranom obliku bez identificiranja samoga korisnika. Služe za praćenje ponašanja korisnika na internetskoj stranici u svrhu istraživanja tržišta i praćenja analitike. Ovi uvidi omogućuju internetskoj stranici poboljšavanje sadržaja i razvijanje boljih značajki koje unaprjeđuju korisnički doživljaj.
Marketinški kolačići - omogućuju prikupljanje informacija o navikama i ponašanju korisnika na internetskom mjestu radi objavljivanja relevantnih oglasa za korisnika usklađenih s njegovim interesima. Također se mogu koristiti i za mjerenje učinkovitosti neke kampanje.
Prihvaćam odabrane
Na ovoj mrežnoj stranci koriste se kolačići. Molimo Vas da pročitate Postavke kolačića ili ažurirajte postavke.
Prihvaćam sve