Andrija Scolari (1406. – 1410.)
Ondje se spominju ban Pavao Besseny, ban Pavao Pech, Juraj Petrov iz Dubrave, koji je ujedno i veliki župan zagrebačke županije, te Herman Celjski. Obitelj Scolari bila je vrlo ugledna firentinska obitelj. Andrijin brat Filip bio je u službi ostrogonskog biskupa Demetrija, bivšeg biskupa zagrebačkoga. Kasnije je stupio kao vojnik u službu kralja Žigmunda.
Grb biskupa Scolarija iz isprava se ne može rekonstruirati. Naime, sačuvana su dva vrlo oštećena velika pečata utisnuta u crvenom vosku na dvije isprave u arhivu Čazmanskog kaptola. Na tim ostacima pečata može se razaznati lik svetog Stjepana kralja na prijestolju i djelomično natpis. Po načinu kako je napravljen, ne razlikuje se od pečata ostalih grbova zagrebačkih biskupa.
Mali pečat je s tih isprava potpuno otpao. Nesumnjivo je na njemu, kako je to bio običaj, stajao biskupov obiteljski grb. Obitelj Scolari imala je u grbu na srebrnoj podlozi štita u jednakim razmacima tri crne grede ukošene s lijeva na desno. Ne može se sa sigurnošću utvrditi datum kada je Andrija Scolari preuzeo Zagrebačku biskupiju jer su podaci sačuvanih arhivskih dokumenata međusobno proturječni.
O njegovom kratkom biskupovanju može se pouzdano utvrditi vrlo malo. Od 4. do 18. srpnja 1409. izdao je u Zagrebu sedam isprava koje svojim značajkama ne zaostaju stilom njegova prethodnika i nasljednika, no one su ujedno i jedini svjedoci o njegovom kratkom zagrebačkom pontifikatu. Trajniji spomen u Zagrebu i nije imao prilike ostaviti jer je vrlo brzo premješten za varadinskog biskupa, a biskup Eberhard vratio se u Zagreb. Papa Ivan XXIII. 11. kolovoza 1410. potvrdio je i formalno tu promjenu. Otišavši u Varadin, biskup Andrija upravljao je tamošnjom biskupijom sve do svoje smrti 1426. godine.
Izvor: Lukinović, A. (1995) Andrija Scolari. U: F. Mirošević, ur. Zagrebački biskupi i nadbiskupi. Zagreb: Školska knjiga, str. 177-179.
Za svećenike
Kontakt
Zagrebačka nadbiskupija
Tiskovni ured
Kaptol 31, 10 000 ZagrebTel/ fax: 01/4894 878
tiskovni@zg-nadbiskupija.hr