Župe

Adresa:Plešivica 48, 10450 Jastrebarsko
Telefon:01 6293 127
E-adresa:zupa.plesivica@zg-nadbiskupija.hr

Župna crkva se spominje 1334.godine („Sanctus Gregorius de monte Prelepi“) koja se nalazila u Prilipju ispod kuće plemićke obitelji Hrvoj. Zbog turskih provala, ta je crkva napuštena i izgrađena je nova na teško pristupačnom terenu na Gorici plešivičkoj (današnja crkva na trenutnoj lokaciji) na mjestu stare gotičke kapele pod pokroviteljstvom obitelji Hrvoj.

Ne zna se kada je sagrađena nova crkva, a spominje se kao „Sveti Juraj pod gorom Plešivicom“. Crkva je gotička,ali je postepeno barokizirana od 1732. do 1768. godine  i za trećinu je povećana. 1888.godine crkvu je blagoslovio domaći župnik Mirko Ivančić.

Glavni oltar je posvećen svetom Jurju, a 1791.godine postavio ga je  jedan od grofovske obitelji Erdody,čiji se grb nalazi iznad slike sv.Jurja. na njemu su četiri  evanđelista: sv. Petar, Ivan evanđelist, sveti Pavao i  Matej evanđelist.  Na vrhu oltara je simboličko kip Boga Oca okruženog zrakama između dva anđela.

Na svodu svetišta nalaze se medaljoni s prikazima iz života Marijina i likovima evanđelista (oko 1888.godine).
Kasnobarokni oltar Majke Božje Lauretanske, prijašnjeg naziva „Navještenje Marijino“, postavljen je 1704.godine u bočnu kapelu. Ističe se rešetkastim krilima i anđelima u haljinama s rokoko ornamentima. Drugi pokrajnji oltar je oltar Srca Isusovog.

Prve orgulje postavljene su 1776.godine i bile su dar grofova Erdodyja,ali one su preseljene u župnu crkvu u Desincu. Godine 1863. nabavljene su sadašnje orgulje od ljubljanskog majstora Ferdinanda Malakovskog.

Važan dio crkvene arhitekture čini propovijedaonica izgrađena 1767.godine i bila je korištena sve do 1970.godine nakon čega se nalazi na restauraciji.
Nesreća koja je zadesila župu  je požar iz 1772.godine pri čemu je izgorio  župni dvor i svi dokumenti. Sadašnji je izgrađen 1845.godine.

Sastavni dio župe čine kapelice. Jedna od njih je kapela svetog Franje Ksaverskog, trolisna građevina s baroknim oltarima i vrijednim kipovima nastala zalaganjem Isusovaca u razdoblju od 1752. do 1757.godine.od 1769.godine  glavni oltar prikazuje smrt Franje Ksaverskog i sadrži grb grofova Erdody, dok se na  jednom pokrajnjem oltaru pojavljuje Pieta (Majka Božja Žalosna) ,a drugi je oltar sv. Urbana (1888.godine), čiji se spomendan tradicionalno proslavlja proštenjem.

Župa broji oko 1200 duša,ali taj se broj smanjuje iz godine u godinu.

Posebno je vrijedan epitaf  Ivana Hrvoja i Eve Dreffel odjevenih u domaću narodnu nošnju (oko 1680.godine). Epitaf glasi: „Velemožnog gospodina Ivana Hrvoj, nekoć podkapetana žumberečakog- i njegove drage supruge Eve rođene Dreffel- koji je umro dana 9.II,1672. U dobi od 32.godine; ona pak poslije, godine:1704.30.XII. u 77.godini!“