Župe
Bosiljevo
Sv. Mavro opat
Župnik: | vlč. Josip Priselac |
Adresa: | Ulica iseljenika Bosiljeva 9, 47251 Bosiljevo |
Telefon: | 047 857 018 |
Fax: | 047 857 018 |
E-adresa: | zupa.bosiljevo@zg-nadbiskupija.hr |
ŽUPA SVETOG MAVRA OPATA U BOSILJEVU
Župa Bosiljevo površinom je najveća župa Zagrebačke nadbiskupije. Današnje područje župe je od sela Beč (na istoku) do sela Rim (na zapadu) dolinom rijeke Kupe do sela Glavica na sjeveru te od Rima preko Liplja do sela Gašparovići na jugu. Na Zagrebačku je nadbiskupiju teritorijalno vezana preko Župe Prilišće kojom od 2000. godine upravlja bosiljevački župnik. Na istočnoj strani graniči sa Župom Lipa, na južnoj sa Župom Lešće, a na sjeveru je granica s Republikom Slovenijom.
Sredinom 17. st. Župa je imala trinaest područnih kapela i to: sv. Ane u Starom gradu, Uznesenja Marijina na Gradišću, sv. Barbare u Pribanjcima, sv. Jelene u Vodenoj Dragi, sv. Fabijana i Sebastijana pod Gradišćem (Podrebri), sv. Florijana u Brusacu (Orišju), Svetog Duha u Donjem Vrhu (Lisičina Gorica), sv. Jurja u Vukovoj Gorici, sv. Mateja u Johima, sv. Vida u Fratrovcima, sv. Leonarda u Liplju, sv. Marije Magdalene u Gračaku (vjerojatno Račaku), i sv. Bartolomeja na Brdu (vjerojatno Skoblić Brdo). Danas je tu kapela Ranjenog Isusa.
Od prvog zabilježenog imena do danas, bosiljevačka župa nije mijenjala patronata, a teritorijalno je smanjivana osnivanjem novih župa (Lipa i Prilišće). Osnutkom Župe u Prilišću 1876. godine, kapela sv. Juraj iz Vukove Gorice kao i kapela sv. Marije Magdalene, dogovorom vlč. Ignjata Neralića, osnivača župe u Prilišću, i vlč. Dragutina Hercega, bosiljevačkog župnika, ove kapele pripale su toj novoj župi. Istodobno je kapela sv. Jelene u Vodenoj Dragi pripala Župi Lipa. Od spomenutih kapela danas nema traga kapeli sv. Fabijana i Sebastijana u Podrebrima, sv. Vida u Fratrovcima i sv. Marije Magdalene na Račaku.

Kako je kapela bila posvećena svetom Vidu, tu se nalazio kip ovog sveca koji je po odlasku pavlina iz Fratrovaca, najvjerojatnije 1786. godine kada je taj red bio ukinut, najprije prenešen u župnu crkvu u Bosiljevu i potom sačuvan zahvaljujući bosiljevačkom župniku vlč. Miji Bestić koji je 20. veljače 1941. godine kip pohranio u Dijecezanski muzej u Zagrebu gdje se vodi pod inv. brojem DM 622.
Kip je izrađen od lipova drveta, visok je 73 cm i širok 31 cm, a u inventurnoj knjizi stoji i da je to ,,priprosta seljačka radnja bez umjetničke vrijednosti?. Spašen je čitav sa sačuvanim obojenjem iz srušene kapele sv. Vida.
ŽUPNA CRKVA SV. MAVRA OPATA U BOSILJEVU

Za vrijeme župnikovanja Josipa Nezića (od 1888. do 29.05.1925.) sagrađena je nova župna crkva ,,sv. Mavra opata? darovima obitelji Nugent. Gradnja je započela 1896. godine kada je srušena stara crkva, osim tornja, a na njenim temeljima izgrađena je nova crkva koja je blagoslovljena 21. lipnja 1903. godine, a posvećena je 03. kolovoza 1913. godine. Crkva je građena od opeke. Duga je 32 m i široka 12 m, a toranj je visok 38 m. Nova stolica tornja postavljena je 1905. godine. U njemu su danas četiri brončana zvona težine 844 kg, 408 kg, 207 kg i jedan cinkuš. Ova zvona su podignuta u toranj 1923. godine jer su stara zvona akvirirana za vrijeme Prvog svjetskog rata. Sat na tornju je nabavljen 1911. godine, a orgulje, izuzetno lijepo ukomponirane, izradila je austrijska firma ,,Rieger? 1906. godine. Danas je orguljama potrebna temeljita obnova. Glavni oltar je dar biskupa Juraja Posilovića prilikom dolaska u Zagrebačku nadbiskupiju 1908. godine dok je oltar Presvetog Srca Isusova nabavljen 1930. godine.
KAPELA UZNESENJA BLAŽENE DJEVICE MARIJE NA GRADIŠĆU

Zidovi su bili oslikani prizorima misterija vezanih sa zavjetnom Madonom, likovima Svetog Trojstva, apostolima i svecima.
Početkom gradnje ceste Karoline 1727. godine, koja je povezivala Karlovac i Rijeku te Bakar, u ove krajeve dolazi i kroz njega prolazi velik broj ljudi. Cesta dovodi, u to vrijeme, na hodočašća sve više svijeta pa crkva postaje premalena te počinje gradnja nove crkve u baroknom stilu koja se održala do današnjih dana. Crkva je sagrađena od kamena i opeke, duga je 25 i široka 9,5 metara. Toranj je visok 36 metara, a zidan je istovremeno s crkvom. U tornju se danas nalazi zvono teško 1100 kg, dar kanonika Korenića, rodom iz Bosiljeva kao i drugo zvono u obliku valjka s nečitkim natpisom na gotici, očito sačuvano iz prijašnjih razdoblja. Crkva je bila lijepo opremljena i oslikana. Blagoslovio ju je 1743. godine senjski biskup.

Iz opisa crkve 1820. saznaje se da su pod crkve i sakristije bili prekriveni klesanim pločama. Lukovica na zvoniku je prvi put mijenjena 1841. godine. U novije vrijeme krov je pokriven limenim pločama. Posebna vrijednost je kip Blažene Djevice Marije s malim Isusom s krunama na glavama. Kip je početkom Domovinskog rata sklonjen na sigurno nakon čega je dan na obnovu i zaštitu u Restauratorski zavod u Zagrebu. Izrada kipa datira iz perioda oko 1470. – 1480. godine i valorizira se kao ,,gotički kip dobre kvalitete?. Bogorodica ikonografski spada u tip ,,Bezgrešne Bogorodice? s obzirom da stoji na polumjesecu koji je prikazan kao ljudski profil. Ovakav tip polumjeseca nalazimo i na skulpturama Immaculate u župnoj crkvi u Loboru (oko 1500. godine), te Madone s oltara sv. Emerika iz zagrebačke katedrale oko 1515. godine.
KAPELA SVETI DUH, LISIČINA GORICA

Iako je bila zapuštena, kapela je bila sastajalište ministranata za vrijeme župnikovanja vlč. Mirka Roginića krajem 60-ih godina prošlog stoljeća. Obnove kapele su vršene u nekoliko navrata, a temeljitija je bila 1908. godine. Posljednja obnova, gotovo potpuno uništene kapele, započeta je 07. listopada 2009. godine kada je osnovana Udruga za obnovu kapela i utemeljen fond.
Kapela je duga 10,5 i široka 6,80 metara s glavnim oltarom od kamene menze te freskom koja je gotovo potpuno uništena i koju je, s osnovnim motivima stare, napravila dugoreška slikarica Ana Roguljić. Podignut je i novi toranj od željezne konstrukcije. U vrijeme Domovinskog rata (1991. – 1995. godine) tu je bila promatračnica HV-a kao i mjesto za obuku vojnika.
KAPELA NAVJEŠTENJE MARIJINO, ZDIHOVO

KAPELA SVETA BARBARA, PRIBANJCI

Lađa je kasnije svođena drvenim bačvastim svodom. Za neostilske restauracije barokni zvonik je završen teškim profiliranim vijencem i pokriven piramidalnim šljemom. Kapela je duga 14, a široka 4,60 metara s tornjem od 21 m. U tornju su dva zvona i to jedno od 30 kg s natpisom ,,Sancta Barbara ora pro nobis? i drugo od 149 kg s natpisom ,,Sv. Rok moli za nas? iz 1923. godine. Završetak posljednje obnove, koja je izvršena darovima mještana i pomoći Zavoda za zaštitu spomenika kulture, bio je u prosincu 2011. godine. Uz kapelu se nalazi i mjesno groblje.
KAPELA SVETI MATIJA, JOHI

Lađa je bila pod tabulatom. Zvona su visjela na preslici. U to je vrijeme bila oronula. Obnovljena je 1867. godine i ispred pročelja je 1704. postavljeno novo drveno predvorje. Kapela je detaljnije obnovljena 1756. godine kada je djelomično mijenjan tabulat i postavljena nova šindra na krov. Pravo patronata nosio je vlastelin Lovinčić na čijem se imanju kapela nalazila. Zvonik je zamijenio predvorje 1854. godine i ta je godina uklesana na nadvratniku. Kapela ima tri oltara iz 17. stoljeća s karakteristično plošno komponiranim retablima. Svetište s kalotom je ugrađeno u nepravilni poligonalno lomljeni zaključak, srednjovjekovnog, kasnoromaničkog porijekla. Danas je kapeli potrebna temeljitija obnova. Oko kapele se nalazi mjesno groblje.
KAPELA SVETI LEONARDO, LIPLJE

Na glavnom oltaru je kip sv. Leonarda. U lađi su bila dva bočna oltara koja su za posljednjih obnova porušena. Od bivših oltara iz 17. stoljeća ostali su samo detalji među kojima i dva anđela lučonoše. Pod kapele i predvorje danas su pokriveni klesanim pločama. Krovište je dugo bilo pokriveno šindrom. Preslica je kasnije zamijenjena drvenim tornjem koji je prilikom obnove 1982. godine zamijenjen zidanim dok je drvena nadstrešnica uklonjena. Kapela je dužine 11,60 i širine 5,30 metara, a toranj je visok 16 metara. U tornju su dva zvona i to jedno od bronce teško 70 kg s natpisom ,,Opus Antonii de Polis Veneti 1668? te zvono od mjedi težine 130 kg.
KAPELA SVETA ANA, STARI GRAD BOSILJEVO

Preuzeto iz:
''Bosiljevo kroz vrijeme i prostor'', Canjar Josip, 2013. godina
''Bosiljevo kroz vrijeme i prostor'', Canjar Josip, 2013. godina
Za svećenike
Kontakt
Zagrebačka nadbiskupija
Tiskovni ured
Kaptol 31, 10 000 ZagrebTel/ fax: 01/4894 878
tiskovni@zg-nadbiskupija.hr