HR

Nadbiskupija

Župe

Đurmanec
Sv. Juraj
Župnik:vlč. Alen Vrbek
Adresa:Đurmanec 138, 49225 Đurmanec
Telefon:049 346 106
Fax:049 346 106
E-adresa: zupa.djurmanec@zg-nadbiskupija.hr; zupadjurmanec@gmail.com

Župa je osnovana 14. rujna 1963. godine najvećim dijelom odvajanjem od Župe Petrovsko, uz pripajanje pojedinih sela koja su bila podosta udaljena od tada postojećih župnih crkava župa s kojima Đurmanec danas graniči.

Župa je od osnutka povjerena franjevcima Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda. Župna crkva građena je od 1939. do 1942. godine, a zvonik je sagrađen 1975. godine. Crkvu je 29. travnja 1984. godine posvetio zagrebački pomoćni biskup Đuro Kokša. Godine 2001. crkva je preuređena i obnovljena, a na pročelje je 2002. godine postavljen mozaik s prikazom Isusa, Marije i Josipa. U potresu 29. prosinca 2020. godine nastala su manja oštećenja na zidovima župne crkve.

Na području Župe nalazi se Maceljska šuma – najveće stratište nakon Drugog svjetskog rata na području Republike Hrvatske, mjesto gdje su partizani u lipnju 1945. godine ubili oko 13 000 osoba i bacili ih u 130 jama u šumi. Mjesto stradanja otkriveno je 1992. godine. Zemni ostaci 1163 maceljske žrtve (među kojima je 21 svećenik, 1 redovnik i 1 bogoslov), izvađeni iz 23 jame, sahranjeni su 22. listopada 2005. godine u novoizgrađenoj grobnici, u koju su 6. lipnja 2020. godine položeni ostaci još 82 žrtve.

Pokraj grobnice izgrađena je spomen-crkva Muke Isusove, koju je 3. lipnja 2007. godine blagoslovio varaždinski biskup Josip Mrzljak. Svake godine prve nedjelje u lipnju hrvatski biskupi slave svetu misu za sve žrtve Križnog puta.

 

Ova stranica upotrebljava kolačiće
Nužni kolačići - omogućuju interakciju s uslugom ili internetskom lokacijom kako biste mogli pristupiti osnovnim značajkama za pružanje te usluge. Odnose se na zatraženu uslugu kao što je, npr. identifikator sesije trenutačnog posjeta.
Funkcionalni kolačići - omogućuju internetskoj stranici pružanje poboljšane funkcionalnosti i personalizaciju, npr. pamćenje jezika na kojem se prikazuje sadržaj stranica toga internetskog mjesta.
Statistički kolačići - omogućuju prikupljanje podataka u agregiranom obliku bez identificiranja samoga korisnika. Služe za praćenje ponašanja korisnika na internetskoj stranici u svrhu istraživanja tržišta i praćenja analitike. Ovi uvidi omogućuju internetskoj stranici poboljšavanje sadržaja i razvijanje boljih značajki koje unaprjeđuju korisnički doživljaj.
Marketinški kolačići - omogućuju prikupljanje informacija o navikama i ponašanju korisnika na internetskom mjestu radi objavljivanja relevantnih oglasa za korisnika usklađenih s njegovim interesima. Također se mogu koristiti i za mjerenje učinkovitosti neke kampanje.
Prihvaćam odabrane
Na ovoj mrežnoj stranci koriste se kolačići. Molimo Vas da pročitate Postavke kolačića ili ažurirajte postavke.
Prihvaćam sve