Župe

Telefon:01 6261 107
Fax:01 6262 464
E-adresa:zupa.odra@zg-nadbiskupija.hr

Najstariji trag civilizacije na ovim prostorima datira iz doba Rimskog Carstva, a dokaz tome je rimska nadgrobna ploča iz 2. stoljeća.

Župa se prvi put spominje u Popisu župa Zagrebačke biskupije iz 1334. godine. Teritorijalno je smanjena 1975. godine osnutkom Župe Velika Mlaka te 1980. godine osnutkom Župe Lukavec. Crkva na današnjoj lokaciji spominje se u kanonskim vizitacijama od početka 17. stoljeća. Današnja župna crkva građena je postupno od 1749. do 1780. godine. Jednobrodna je, barokna građevina sa zaobljenom apsidom svetišta, sakristijom prigrađenom s južne strane, te zvonikom sa sjeverne strane u ravnini glavnog pročelja.

Svod svetišta i apsida oslikani su iluzionističkim freskama. Od današnja tri zvona sačuvano je jedno iz 1766. lijevano u pavlinskog ljevaonici u Lepoglavi. Župna crkva u Odri odlikuje se izrazitom kulturno-povijesnom, graditeljsko-tipološkom, arhitektonskom i urbanističkom kvalitetom. Zaštićeno je kulturno dobro Republike Hrvatske.

Posljednji put temeljito je obnovljena 1954. godine, a posvećena je 1966. godine. U potresu 29. prosinca 2020. odvojio se i otpao dio pročelja, odnosno zabatni dio župne crkve, koji je kasnije popravljen.

Iz ovog kraja potječu i dvije velike povijesne osobe:

Bartol Đurđević (16. stoljeće) svjetski putnik i spisatelj, on je prvi ne samo Hrvat nego i Slaven čiji su spisi bili poznati širom Europe. Njegovi su spisi imali velik utjecaj na vladare i poznate intelektualce onoga doba (Karlo V, papa Julije III i na Luthera). On je ujedno tvorac i prvog rječnika u Hrvata (pola stoljeća stariji od čuvenog Vrančićeva rječnika iz 1595.).

Juraj Mulih (17. i 18. stoljeće) - isusovac, misionar, pjesnik i pučki prosvjetitelj koji je proputovao velik dio svijeta. Iza njega je ostalo 5785 teoloških, duhovnih i liturgijskih tekstova.

Svoja zadnja desetljeća života je u mjesnom franjevačkom samostanu u Odri proveo fra Marko Japundžić.