Diljem svijeta 796 milijuna odraslih osoba ne zna dobro čitati ili pisati, oko 68 milijuna djece ne mogu pohađati školu. Podaci su to koje je u povodu Međunarodnog dana pismenosti, koji se obilježava 8. rujna, objavila Salezijanska humanitarna organizacija "Mladi jedan svijet", a prenosi Kathpress.
Koliko je važno obrazovanje za razvoj zemlje, organizacija pokazuje na primjeru Haitija, gdje je gotovo 50 posto odraslih nepismeno. Čak i prije razornog potresa u siječnju 2010., ta je zemlja, u kojoj tek mali broj ljudi ima mogućnost obrazovanja, postala jedna od najsiromašnijih država svijeta. "Država financira samo oko deset posto odgojno-obrazovnih ustanova", rekao je Reinhard Heiserer, ravnatelj organizacije "Mladi jedan svijet", a mogućnost školovanja osobito nemaju djeca iz socijalno ugroženih sredina.
Organizacija zato, zajedno sa salezijanskim redovnicima i redovnicama na Haitiju, sudjeluje u projektu obnove odgojno-obrazovnih ustanova. One bi trebale omogućiti upravo toj djeci i mladima da nauče čitati i pisati. "Stanje u zemlji nakon potresa još uvijek je vrlo teško. Sve je bilo uništeno i brojnoj su djeci zbog toga ostale traume", izjavio je salezijanac don Olibriche Zucchi. Pohađanje škole pruža toj djeci bar malo normalnosti i stabilnosti u njihovoj svakodnevici.
Već nekoliko tjedana nakon potresa djeca su počela pohađati nastavu u improviziranim šatorima i drvenim učionicama. Danas, 18 mjeseci kasnije, dio djece može već pohađati nastavu u pravim školskim zgradama. U gradu Cite Soleil, jednom od najsiromašnijih mjesta u Latinskoj Americi, uskoro će biti spremna za uporabu škola koju je financirala udruga "Mladi jedan svijet". Velika katnica okružena je visokim zidom kako bi se omogućilo sigurno školovanje djece i mladih. Rekonstrukcija drugoga Don Bosco školskog centra već je u planu. (IKA)