Objavljeno: 16.04.2025.
Na Veliku srijedu, 16. travnja pobožnost i misno slavlje u Nacionalnom svetištu svetog Josipa u Karlovcu predvodio je vlč. Dragutin Šengula župnik Župe svetog Martina iz Hrnetića. Koncelebrirao je mons. Antun Sente, rektor Josipova svetišta, a đakonsku je službu vršio đakon vlč. Ivan Iviček. Pjevanje su animirali članovi KUD-ova grada Karlovca obučeni u korizmene narodne nošnje Karlovačkog kraja.
Zahvaljujući organizatoru Zajednici organizacija amaterskih kulturnih djelatnosti - Karlovac (ZOAKD) predvođenoj predsjednicom Marjanom Martinac, mons. Sente kazao je: "Lijepo je promatrati članove karlovačkih KUD-ova ispred najvećeg mozaika u Hrvatskoj osvijetljena prekrasnim vitrajima za koje je autor Josip Botteri Dini nadahnuće pronašao na poznatom tropletu kojemu početke pronalazimo na sakralnoj ornamentici crkvice Svete Nediljice u Zadru. Na ovom našem karlovačkom mozaiku prepoznajemo sedamdesetak metara Botterijevog tropleta koji se nikad ne ponavlja već živi novim izgledom. Promatrajući vaše narodne nošnje nekako si zamišljam da su ih naše bake vezle inspirirajući se ljepotom bjeline crkvenog oltara, ali isto tako i brojne sakralne ornamentike koju su nastojali prenijeti i u odjevnu tkaninu i u ljepotu stiha i tona, koje vi danas ovako ponosno nosite i izvodite. Čuvajte tu baštinu, nemojte ju nikako zanemariti."
U homiliji vlč. Šengula je kazao kako "već tradicionalno na Veliku srijedu promišljamo o Judi izdajici. O čovjeku, Isusovom apostolu, jednom od dvanaestorice izabranih koji ga je izdao. A Isus ga je uvrstio među svoje apostole i prijatelje. Biti prijatelj nekome znači biti povjerljiv čovjek koji neće izdati, koji zna čuvati tajnu i koji ostaje vjeran i u najtežim trenucima života. Juda je mogao biti sretan uz Isusa. No, on je odlučio ići drugim putem. Vjerojatno je imao neke svoje ideje. Važnija mu je bila materijalna sigurnost, bogatstvo, karijera od prijateljstva s Isusom, živim Bogom. To ga dovodi do pada, odlaska u noć. Izdaje Gospodina, nakon čega je Isus osuđen, razapet, ubijen.
"Kada bi tu bio kraj, naša vjera ne bi imala smisla, naš bi život bio uzaludan. Bog preko križa i uskrsnuća donosi spasenje, pobjedu dobra. To je ljepota koju čovjek svojim snagama, svojim umom i srcem ne može u potpunosti razumjeti. Potrebna mu je Božja milost. Božje je milosrđe uvijek je veće od ljudskih grijeha i Bog će uvijek rado oprostiti ako mu dolazimo iskrena srca tražeći pomirenje i oproštenje. Upravo u tome je naš Bog veliki. Poklanja nam ljubav, ljubav koja želi biti uzvraćena. Bog nikada ne napušta čovjeka, već čovjek luta različitim stranputicama poput Jude, a pozvan je da poput Petra gorko zaplače nad svojom nevjernošću Bogu", rekao je vlč. Šengula.
"Svaki čovjek ponekad zaluta u svome životu i ode u neku stranputicu gdje se izgubi, ne misleći na Boga, stoga je bitno uvijek se vratiti na pravi put. Taj pravi prut možemo otkrivati i u ovom posljednjem tjednu Korizme, promišljanjem što još možemo učiniti da poboljšamo kvalitetu svoga vjerničkoga života. Još uvijek možemo pristupiti sakramentu pomirenja, nešto lijepo učiniti za svoga bližnjega, kontaktirati one s kojima to već dugo nismo činili, izmiriti se sa zavađenim, s bratom, sestrom ili nekim članom rodbine ili prijateljem. Sve te aktivnosti zapravo nam uprisutnjuju uskrsnu radost, odnosno pobjedu dobra nad zlim, pobjedu Kraljevstva Božjeg", zaključio je propovjednik Šengula.
Nakon misnog slavlja slijedio je prigodni korizmeni koncert na kojem su članovi KUD-a Sveta Ana Vučjak, KUD-a Stative, KUD-a Turanj, KUD-a "Sveti Antun" Zadobarje, KUD-a Rečica, KUD-a "Sveti Antun" Pokupska Dolina i Folklornog ansambla "Ivan Mažuranić" izveli korizmene popijevke.
Nacionalno svetište sv. Josipa
Foto: Josip Vuković