HR

Aktualnosti

Objavljeno: 30.08.2014.

Drugi dan 43. obiteljske ljetne škole

Drugoga dana 43. obiteljske ljetne škole koja se u organizaciji Obiteljskog centra Filozofsko-teološkog instituta Družbe Isusove održava u Zagrebu, prvo predavanje "Obiteljsko zajedništvo u svjetlu i snazi objave" imao je 29. kolovoza dr. Niko Bilić, DI.

Predavač je temu Škole razradio u vidu likova i situacija u Starom i Novom zavjetu. Posluživši se slikom Božjom - stvaranjem svijeta Adama i Eve, sudionicima je postavio pitanja "S kim se tražim više: sa supružnikom ili s djecom? Koji mi je biblijski lik najviše sličan? Kako se osjećam kao član Isusove obitelji?" Upućujući na Abrahama i Saru, istaknuo je kako se iz Abrahamova primjera zaključuje da je otac nositelj religioznih iskustava, a na primjeru Hagare i Jišmaela ističe pojavu ruganja među braćom i problem nasljeđa.

Nadalje, primjer Zakarije i Elizabete nam govori o slozi i komunikaciji, o šutnji i uslišanoj molitvi. U tom je kontekstu naglasio kako "šutnja nije mučna tišina, već poštovanje pred tajnom". Navodeći primjer Svete obitelji, predavač je ukazao na krize koje traže Božju pomoć, zajedno su u traženju i u autoritetu. Naposljetku primjer Marte, Marije i Lazara govori nam o potrebi druženja i suosjećanju s prijateljima.

Bilić je zaključio kako je "kršćanskoj zajednici povjerena nova zapovijed. Sav Isusov nauk bitno definira obiteljsko zajedništvo, a temelj tog zajedništva je vršenje volje Božje".

U vidu priopćenja "Suživot u suvremenom svijetu" prinos radu Škole dao mr. Petar Gotovac, spec. epidemiolog.

U poslijepodnevnom dijelu, predavanje "Bogatstvo različitosti u bračnoj zajednici" održao je predstojnik Ureda za obitelj Zagrebačke nadbiskupije dr. John Vice Batarelo. Istaknuo je kako se u današnjem društvu sve više teži izjednačavanju muškarca i žena, tj. tendencija je što većeg smanjivanja različitosti među njima. Oni koji žive u braku, svjesni su različitosti, koje je dobro poznavati da bi suživot bio uspješniji i bolji. Na pojedinostima i reakcijama u svakodnevnici pokazao je različitost reagiranja žene i muškarca, što je dobro znati zbog lakšeg prihvaćanja drugoga i ostvarenja bolje bračne i obiteljske komunikacije kao i zaustavljanja i sprečavanja bračnih svađa. Također je istaknuo kako je "znati praštati i tražiti oprost važno za svakodnevni zajednički život. Poniznost i ljubav proizlaze iz praktične vjere".

O. Josip Sremić moderirao je okrugli stol na temu "Dometi i granice prihvaćanja različitosti i drugačijeg". Bračni par Mirjana i Ivica Topčić iznijeli su svoje bogato iskustvo živeći 43 godine u braku, i više od trideset godina djelujući u Hrvatskoj zajednici bračnih susreta. Svojim primjerom svjedočili su Božji zahvat u njihovom braku i obitelji i snagu molitve koja im je pomogla u najtežim trenucima. Govorili su o nekim nepremostivim razlikama koje su u obitelj došle ženidbom i udajom djece i o načinu kako se nose i žive u novim prilikama. Te su zaključili, kako je "važno znati prihvatiti drugoga, to prihvaćanje mijenja i pomaže živjeti u različitosti".

Sudionici Škole dio dana su proveli i u radionicama "Nedjelja – Obiteljski rituali i obiteljska molitva", "Dometi i granice prihvaćanja različitosti kod drugoga", "Mnogoznačni govor tijela od erosa do agape", "Pluralizam u župnoj zajednici, Crkvi i društvu" i "Roditelji i djeca u trajnoj interakciji prema zajedništvu". (IKA)
Ispišite stranicu: