Misu Večere Gospodnje na Veliki četvrtak, 5. travnja u zagrebačkoj katedrali predvodio je zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić u koncelebraciji s pomoćnim biskupima Valentinom Pozaićem, Ivanom Šaškom i Mijom Gorskim, te kanonicima Prvostolnog kaptola zagrebačkog i prebendarima.
U homiliji je biskup Gorski podsjetio kako je misa Večere Gospodnje dan obnavljanja saveza i suradničke vjernosti Bogu, a to potkrijepio Isusovim riječima „ovo je krv moja, krv saveza koja se za mnoge proljeva". Euharistija je znak toga saveza, krvi Kristove. Stoga za nas vjernike nema snažnije molitve od euharistije, jer tu ne molimo sami. Sam Krist za nas moli i kao zalog daje svoje tijelo i svoju krv, istaknuo je biskup, te pojasnio kako nema svetijeg čina u kojem kao vjernici možemo sudjelovati, no što je euharistija u kojoj se događa čudesna razmjena darova.
Bogu u kruhu i vinu predajemo i prinosimo sebe, svoj rad, svoju ljubav, svoju radost, uspjehe i neuspjehe, a Bog nam u tom istom znaku daruje sebe kao svoje tijelo i krv, Božanski život. Nema sakramenta koji bi bio spasonosniji od ovoga koji čisti grijehe, povećava kreposti, a vjerničku dušu napunja dobrima, rekao je biskup.
Nadalje je istaknuo kako je euharistija temelj jedinstva Crkve. Blagujući tijelo Kristovo postajemo jedno s Kristom i jedno s braćom, tako smo jedno tijelo i jedna krv. To je Crkva koja u euharistiji živi, jača se, obnavlja i razvija. Pričestiti se znači najbliskije se povezivati sa svima onima koji se kao i mi njome hrane. Onaj tko se pričešćuje dolazi u dodir sa svim ljudima na otajstvenoj razini, iz temelja mijenja odnose s braćom i sestrama, rekao je biskup, te pojasnio kako to jedinstvo ne dokida osobnosti, nego sve podiže na dostojanstvo Božje djece.
No, upozorio je kako je euharistija samo u vjeri prihvatljiva, i tko ne vjeruje nema prava na nju, nema pravo govoriti o onome što ne razumije i što ne prihvaća.
Euharistija kao hrana najbolje nam je označena u Starome zavjetu u slici Izraelskog naroda koji prolazi kroz pustinju kada biva hranjen manom s neba dok nisu došli u obećanu zemlju. Kušnja u pustinji nikad nije prešla granice izdržljivosti, jer Bog ih je neprestano hranio svojom manom. Kao što je glad i žeđ bila kušnja u pustinji sada su to blagostanje, patnje ili bezbroj zamamljivih ponuda koje dovode u pitanje vjernost Bogu. U slici Izraelskog naroda prepoznajemo svoj osobni put i put našeg naroda. Bez obzira na stanje kušnje nikada ne prestaju, ali Božja pomoć, hrana s neba, euharistija uvijek nam je darovana, poručio je biskup Gorski.
Nakon propovijedi uslijedio je čin pranja nogu. Kardinal Bozanić je noge oprao dvanaestorici bogoslova.
Po završetku pričesti, kardinal je u pratnji koncelebranata posvećene hostije prenio na pokrajnji oltar, gdje se zajedno s vjernicima zadržao u molitvi, a potom su svi u tišini napustili katedralu. Misno slavlje pjevanjem je uveličao Mješoviti katedrali zbor pod ravnanjem Vladimira Babuša.
Tekst: Marija Belošević
Foto: Bernard Čović