HR

Aktualnosti

Objavljeno: 06.12.2024.

Graditelj orgulja - mons. Juraj Jerneić

Mons. Juraj Jerneić, upravitelj Svećeničkog doma sv. Josipa na zagrebačkom Kaptolu i župnik Župe sv. Mihaela arkanđela u Kalju slobodno vrijeme provodi gradeći orgulje. Interes za glazbu iskazivao je od djetinjstva, a u bogosloviji je obnašao službu regens chori, odnosno dirigenta bogoslovima za vrijeme liturgijskih slavlja u Bogosloviji te je pjevao u Katedralnom zboru. Za orgulje ga je osobito zainteresirao svećenik preč. Vjekoslav Gabud.

Svoje prve elektronske orgulje kupio je u dijelovima te ih sastavio i sa sobom nosio u svoje prve službe. Tako i u Župu sv. Franje Ksaverskog u Viduševcu gdje je obnašao svoju prvu službu kao župnik i odakle je, za vrijeme Domovinskog rata, selio sve stvari iz crkve i župne kuće. Kako su orgulje bile naslonjene na vrata autobusa, prilikom dolaska u Sisak, ispale su iz autobusa i nikada ih nije mogao ponovno sastaviti jer su svi nacrti ostali u župnoj kući u Viduševcu. Istaknuo je da kada su se vratili "u Viduševcu nije više bilo ni crkve, ni orgulja ni ičega."

"Kada sam došao na službu u Svećenički dom, onda sam pomislio prostora ima, ja imam želju i onda sam započeo, a to ste i vidjeli da je bilo i uspjeha. A budući da sam Viduševac toliko zavolio i za njega pretrpio i na njega ponosan bio onda sam njima darovao orgulje, a one prve su otišle u moje rodno selo. Oni su gradili kapelu, od mene nisu ništa tražili pa sam onda ja darovao orgulje", naglasio je mons. Jerneić.

Prve orgulje darovane su za kapelu sv. Marka Križevčanina u Donjoj Šemnici, druge Župi sv. Franje Ksaverskog u Viduševcu, treće Crkvi hrvatskih mučenika na Udbini, a četvrte i posljednje crkvi sv. Ivana Pavla II. u Poznanovcu.
Kako se grade orgulje, od čega se sastoje i kako funkcioniraju opisao je u videu:

 

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije
Ispišite stranicu: