Pozdravivši u bazilici sv. Petra u Rimu sve okupljene hrvatske nadbiskupe i biskupe, generalnog tajnika Biskupske sinode u Rimu mons.Nikolu Eterovića, više od 260 svećenika iz svih hrvatskih nad/biskupija, dvjestotinjak bogoslova, đakone, redovnice i više od pet tisuća hodočasnika koji sudjeluju na Hrvatskome nacionalnom zahvalnom hodočašću, zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, predvodio je danas u četvrtak 8. studenoga svečano misno slavlje na središnjem oltaru bazilike, iznad groba sv. Petra.
Na početku misnoga slavlja kardinal Bozanić je podsjetio na razloge dolaska tolikoga broja hrvatskih hodočasnika u Rim te je pozvao sve nazočne na obnovu vjere: „Jučer smo bili zajedno sa Svetim Ocem na Trgu ispred ove bazilike. On je spomenuo da ćemo danas slaviti svetu misu ovdje, u bazilici sv. Petra. On nam je dao svoju crkvu da ovdje danas slavimo euharistiju. Došli smo kao hodočasnici, zbog toga jer je prije ovog hodočašća, Sveti Otac nas pohodio.
On je došao u Hrvatsku i mi mu zahvaljujemo za pohod i zato hodočastimo sada u Rim, na grobove apostola, hodočastimo u Godini vjere. Godina vjere je proglašena o 50. obljetnici početka 2. vatikanskog sabora. Prije pedeset godina upravo u ovoj bazilici, u ovo vrijeme, zasjedao je 2. vatikanski sabor pod predsjedanjem bl. pape Ivana XXIII. Te događaje, kojih se spominjemo, ovdje nekako dotičemo, dotičemo ova mjesto gdje su toliki prije nas hodočastili. Stoga i mi u poniznosti i zahvalnosti danas osobito obnovimo svoju vjeru“.
Mons. Srakić: Da svjedočanstvo našega vjerničkog života bude što vjerodostojnije
Prigodnu homiliju na središnjem hrvatskom susretu zahvalnog hodočašća za dar i milost pastirskog pohoda svetoga Oca Benedikta XVI. Hrvatskoj, 4. i 5. lipnja prošle godine, održao je predsjednik Hrvatske biskupske konferencije đakovačko-osječki nadbiskup mons. Marin Srakić, polazeći od evanđeoskoga teksta u kojem je opisan razgovor između Isusa i učenika o tome što ljudi kažu tko je Sin Čovječji, te ispovijesti Šimuna Petra.
„Crkva koju je Krist sagradio na Petru, Crkva koja je lice, glas, otajstvo Nebeskoga kraljevstva na zemlji, crkva koja je dar i trajno čudo neiscrpne Pedesetnice, Crkva koja je remek-djelo Duha Svetoga, jednoga i ujedinjujućega, alergična je na podjele, na nutarnja osporavanja, na bujicu rastrganih i zavodljivih riječi, koje vode u opasnost da nadglasaju tihi i nepromjenjivi glas Učitelja“, rekao je mons. Srakić, pojasnivši nadalje značenje papinske službe i bazilike sv. Petra, kao i odanosti Hrvata prema Rimskoj Crkvi i Petrovoj Stolici.
„Naš pohod Papi i Rimu nije turističko putovanje, nego prilika da razmotrimo značenje katoličke vjere u našem životu i Crkvi. Ovim se hodočašćem želimo obogatiti i s njega ponijeti duboke uspomene. Dok s ovim hodočašćem želimo potvrditi i svoju tisućljetnu odanost Crkvi i Kristovom Namjesniku, istodobno želimo da svjedočanstvo našega vjerničkog života bude što vjerodostojnije“, poručio je u homiliji mons. Srakić, potaknuvši sve nazočne na zadaću nove evangelizacije, posebice prema onima koji su, iako kršteni, na rubu crkvenoga života, „udaljeni od sakramenata te žeđaju za smislom i dubokim nutarnjim mirom što ga može pružiti samo susret s osobom Isusa Krista“.
Budi uz nas, svoju Crkvu
„Vjerujem u Boga, vjerujem“ bio je zaziv kojeg je okupljeni narod Božji pjevao tijekom Ispovijesti vjere u koju je uveo kardinal Bozanić, a nadbiskupi su predmolili pojedine dijelove: mons. Srakić predmolio je uvodni odlomak, splitsko-makarski nadbiskup mons. Marin Barišić odlomak o Isusu Kristu, riječki nadbiskup mons. Ivan Devčić odlomak o Duhu Svetom te zadarski nadbiskup mons. Želimir Puljić, posljednji odlomak o Crkvi.
Liturgijsko pjevanje predvodio je Zbor bogoslova Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu i Bogoslovnog sjemeništa u Đakovu, pod ravnanjem mons. Ivana Andrića. Zagrebački bogoslovi, u suradnji sa službom Bazilike, organizirali su sve što je bilo potrebno za euharistijsko slavlje. Svaki je hodočasnik dobio i liturgijski vodič za euharistijsko slavlje u bazilici sv. Petra, kojeg je za tiskanje priredio fra Ante Crnčević, a u kojem su se nalazili i svi tekstovi pjesama, koje su hodočasnici gromoglasno pjevali.
Nakon popričesne molitve, svi su nadbiskupi i biskupi pristupili podnožju oltara te kleknuli zajedno sa svim svećenicima, a kardinal Bozanić pred grobom sv. Petra izmolio je Molitvu za obnovu dara vjere u zajedništvu Crkve, na završetku koje se molilo: „Budi uz nas, svoju Crkvu; prati svoj narod. Pošalji Branitelja u slabostima, Tješitelja u nevoljama. Tebi predajemo svoje živote i buduće dane jer na Petru –stijeni sagradio si svoju Crkvu, jer u marijinoj vjeri zasja zora radosti bez kraja, jer si u uskrslome Kristu grijeh i smrt pobijedio da bismo živjeli s tobom slobodni u vijeke vjekova.“.
Kardinal Bozanić: Vjeru smo obnovili
„Ovdje u bazilici sv. Petra u Rimu osjećamo se doma. Osjećamo blizinu, jer smo ovdje kod Svetog Oca, jer ovdje osjećamo na neki način znak neba koje se spušta na zemlju. Danas, i ovih dana, smo posebno molili i za našu domovinu Hrvatsku, svjesni i njezine ljepote, i njezinih izazova i njezinih poteškoća“, kazao je na kraju svečanog misnoga slavlja kardinal Bozanić, pozdravivši veleposlanika Republike Hrvatske pri Svetoj Stolici gosp. Filipa Vučaka, koji je zajedno sa djelatnicima veleposlanstva bio nazočan na misnome slavlju.
Istaknuvši da je to euharistijsko zajedništvo bila i obnova vjere, kardinal Bozanić je zahvalio predsjedniku Hrvatske biskupske konferencije mons. Marinu Srakiću za poruku koju je uputio nazočnim hodočasnicima, te je pozvao sve nazočne da svoju radost zbog obnove vjere podijele sa svima svojima:: “Vjeru smo obnovili, koju bismo mogli sažeti ovako: Vjera u Boga, vjernost Katoličkoj Crkvi na čelu sa Svetim Ocem, privrženost kršćanskoj obitelji, kao temeljnoj zajednici i Crkve i hrvatskog naroda, i sve to pod zaštitom Presvete Bogorodice Marije i bl. Alojzija Stepinca. S tim raspoloženjem vraćamo se svojim domovima, svojim kućama, i nosimo blagoslov koji smo ovdje primili svojima“.
Nakon misnoga slavlja hodočasnici su nastavili s razgledavanjem bazilike sv. Petra, a najveći „zastoji“ događali su se uz grob bl. Ivana Pavla II., pred kojim je svatko želio zastati i pomoliti se te zahvaliti za sve što je učinio za hrvatski narod.
Nakon jučerašnje audijencije s papom Benediktom XVI. na Trgu sv.Petra te današnjega svečanog misnoga slavlja u bazilici sv. Petra, koje će ostati zapamćeno po velikom broju hrvatskih hodočasnika iz Hrvatske i hrvatskih iseljenika iz europskih i prekomorskih zemalja, te veličanstvenog zajedništva molitve i pjesme, hodočasnici se vraćaju u domovinu, obogaćeni iskustvom kako vjera može najbolje povezati cijelu hrvatsku domovinu i sve njezine ljude, u nastojanju za dobro svakog čovjeka. (N. P.)